PGE Ekstraliga: Siódemka V rundy

siodemkaekstraliga PGEW dniach: 21. maja, 2. czerwca i 12. lipca rozegrano mecze V rundy Drużynowych Mistrzostw Polski. Zwycięstwa w nich odniosły zespoły z: Częstochowy, Gorzowa Wielkopolskiego, Wrocławia i Zielonej Góry. Szczególnie zaskakujący był rezultat rywalizacji w Grudziądzu, gdzie miejscowy GKM po dwóch latach bez porażki na własnym owalu przegrał z niezwykle wyrównaną tego dnia drużyną ze stolicy Dolnego Śląska. Zapraszamy do zapoznania się z siódemką najlepszych zawodników tej serii spotkań.

2017 holta r11. Rune Holta (Włókniarz Vitroszlif Crossfit Częstochowa) 14 (3,3,2,3,3) (1. raz w zestawieniu) - Kibice drużyny spod Jasnej Góry nawet nie chcą się zastanawiać, o ile trudniej byłoby im ulubieńcom o ligowe punkty, gdyby nie dyspozycja Norwega z polskim paszportem. Holta w tym roku jest absolutnym liderem zespołu prowadzonego przez Lecha Kędziorę. W meczu z Get Well Toruń tylko raz, w biegu 10. przegrał z żużlowcem gości, a był to nie byle kto, bo Greg Hancock.
2017 vaculik m12. Martin Vaculik (Cash Broker Stal Gorzów) 11+1 (w,2*,3,3,3) (2. raz w zestawieniu) - Słowacki lider aktualnych Drużynowych Mistrzów Polski znakomicie zaprezentował się w hicie kolejki z FOGO Unią Leszno. Gdyby nie wykluczenie za przejechanie dwoma kołami wewnętrznej linii, to "Vacul" zakończyłby ten mecz z płatnym kompletem punktów. Razem z Przemysławem Pawlickim Indywidualny Mistrz Europy z 2013 roku tworzy na gorzowskim torze duet nie do przejścia, co skwapliwie wykorzystuje przy układaniu składu meczowego trener Stanisław Chomski.
2016 hample j13. Jarosław Hampel (Falubaz Zielona Góra) 13 (3,2,3,2,3) (1. raz w zestawieniu) - Trzykrotny medalista Indywidualnych Mistrzostw Świata na dobre powrócił do wielkiej formy sprzed ponad dwóch lat i zapomniał o odniesionej w tamtym okresie poważnej kontuzji nogi. Hampel na torze w Rybniku spisał się znakomicie i tylko Max Fricke dwukrotnie zdołał przywieźć "Małego" za plecami. Nie wystarczyło to jednak do przechylenia szali zwycięstwa na korzyść ubiegłorocznego beniaminka rozgrywek.
2017 doyle j14. Jason Doyle (Falubaz Zielona Góra) 12+1 (3,2*,3,3,1) (1. raz w zestawieniu) - Aktualny lider cyklu Grand Prix mimo ciągłych zmagań z kontuzją stopy stanął w środowy wieczór na wysokości zadania i poprowadził zielonogórską ekipę do niezwykle ważnego wyjazdowego triumfu nad ROW-em Rybnik. Australijczyk był niepokonany do ostatniego biegu, w którym jego duet z Jarosławem Hampelem przedzielił jego rodak - Max Fricke. Po meczu zawodnik Falubazu po raz kolejny wylądował w szpitalu w związku z niezaleczoną kontuzją. Na przyszłotygodniowe Grand Prix Wielkiej Brytanii ma być jednak gotowy.
2016 zmarzlik b15. Bartosz Zmarzlik (Cash Broker Stal Gorzów) 14+1 (3,3,3,3,2*) (8. raz w zestawieniu) ZAWODNIK KOLEJKI - Jedyny zawodnik, który w tej rundzie wywalczył płatny komplet punktów. W meczu z FOGO Unią Leszno Zmarzlik dzielił i rządził na własnym torze i pokazał, że nie bez powodu jest aktualnie liderem klasyfikacji średnich biegopunktowych w Ekstralidze. Polak zapewne chciałby te znakomite występy powtarzać na arenach Grand Prix, jednak w tym roku Zmarzlik startuje w elicie ze zmiennym szczęściem.
2017 smektala b16. Bartosz Smektała (FOGO Unia Leszno) 10+1 (3,2,0,2*,3) (4. raz w zestawieniu) - Najjaśniejszy punkt ekipy Piotra Barona w meczu rozegranym na gorzowskim torze. Smektała dwukrotnie zastępował kolegów i przywiózł w tych startach 5 punktów, dzięki czemu FOGO Unia zachowała szanse na punkt bonusowy za lepszy bilans dwumeczu. Nie był to pierwszy taki przypadek, w którym Smektała wyrastał na jednego z liderów zespołu, dzięki czemu otrzymał on powołanie na finał Drużynowego Pucharu Świata i od ostatniej soboty może wpisywać w swoje żużlowe CV złoty medal tej imprezy.
2017 drabik m17. Maksym Drabik (Betard Sparta Wrocław) 7 (3,3,1) (5. raz w zestawieniu) - Junior wrocławskiej ekipy pomimo bolesnego upadku w swoim pierwszym starcie zdołał wygrać dwa biegi i znacząco przyczynić się do niespodzianki, jaką sprawiła na torze przy ul. Hallera drużyna Rafała Dobruckiego. Dla Betard Sparty było to drugie w tym sezonie zwycięstwo na obcym owalu. Obecnie wrocławianie mają ich na koncie już trzy i wiele wskazuje na to, że w tegorocznych rozgrywkach nie poprzestaną na tej liczbie.03
Bartosz Zmarzlik legitymuje się obecnie najwyższą średnią biegopunktową w rundzie zasadniczej PGE Ekstraligi.

źródło: inf. własna

Bartłomiej Przybyłek