Betard Sparta Wrocław 2015

wroclaw logoGdy w styczniu 1996 roku na ekranach polskich kin rozpoczęto wyświetlanie filmu "Młodzi Gniewni" z Michelle Pfeiffer w roli głównej, dwóch z zawodników Betard Sparty Wrocław zakontraktowanych na sezon 2015 nie było jeszcze na świecie, a żaden z pozostałych nie mógł bez łamania prawa nabyć napojów alkoholowych. Minęło niemal 19 lat, niektórym na twarzy w wyniku dojrzewania rzucił się dziewiczy wąs, a w wyniku tzw. "chrzcin" na obozie przygotowawczym spadło niemało włosów z głowy. Za dwa miesiące nastąpi jednak pierwsza weryfikacja tego, co składa się na sukces sportowy: talentu, umiejętności, charakteru i szczęścia. Czy pomieszanie młodości z rutyną ze zdecydowaną przewagą tej pierwszej zda egzamin?

Stadion Olimpijski we Wrocławiu - budowlana legenda u progu remontu

Wybudowany i po raz pierwszy przebudowany jeszcze przed wybuchem II Wojny Światowej. Rekord frekwencji (ponad 50 tys.) zanotowano podczas finału Drużynowych Mistrzostw Świata na żużlu w roku 1961, kiedy reprezentacja Polski po raz pierwszy w historii w tych rozgrywek w składzie: Marian Kaiser, Henryk Żyto, Mieczysław Połukard, Florian Kapała i Stanisław Tkocz wywalczyła złote medale. Przez wiele lat Stadion Olimpijski był areną zmagań żużlowców nie tylko w zawodach ligowych, ale także międzynarodowych. To właśnie na tym obiekcie 20. maja 1995 roku odbył się pierwszy w historii turniej cyklu Grand Prix zakończony zwycięstwem Tomasza Golloba. Po raz ostatni światowa czołówka rywalizowała na Stadionie Olimpijskim w 2007 roku. Na wiosnę mają się rozpocząć prace remontowe obiektu związane z planowanymi na 2017 rok we Wrocławiu Igrzyskami Sportów Nieolimpijskich. Właśnie z tego powodu podopieczni Piotra Barona do końca czerwca rozegrają wszystkie mecze na własnym torze. Owalu, na którym kluczem do sukcesu jest start i rozegranie pierwszego wirażu. Przyjezdni kibice zazwyczaj nie oceniają pozytywnie przestarzałego i nieco zaniedbanego obiektu. Kto jednak poznał czarny sport właśnie w tym miejscu, lub przesiąknął nim na dobre w czasach, kiedy na stadiony nie wchodziło się przez kołowrotki i nie było pod stałym nadzorem kamer, stwierdzi bez wahania, że takich lokacji jak te, o intensywnie bijącym w rytm historii polskiego żużla sercu jest niewiele. Autorowi tekstu przychodzą do głowy właściwie tylko dwa inne: stadiony w Lesznie i Bydgoszczy.

Adres: ul. Ignacego Jana Paderewskiego 35, 51-612 Wrocław
Pojemność stadionu: ok. 20 000 (w sezonie 2015 z uwagi na przebudowę dostępna będzie tylko połowa trybun)
Długość toru: 356 metrów (ostatnia przebudowa przed sezonem 2010)
Rekordzista toru: Tai Woffinden (59,69 sek. - wynik ustanowiony 5.05.2013r.)

Podsumowanie okienka transferowego

Wrocławski klub podjął się misji zbudowania młodego i perspektywicznego składu, który pełnię swoich możliwości ma osiągnąć dopiero w kolejnych sezonach. Patrząc na metryki zakontraktowanych zawodników można stwierdzić, że pierwszą część tego planu włodarze drużyny z Dolnego Śląska mają za sobą. Do Wrocławia ściągnięto przede wszystkim Indywidualnego Mistrza Świata Juniorów z 2012 roku - Michaela Jepsena Jensena. Duńczyk będzie w sezonie 2015 stałym uczestnikiem cyklu Grand Prix.
Wrocławskiemu klubowi udało się także pozyskać największą nadzieję czeskiego speedwaya - Vaclava Milika juniora. Reprezentant naszych południowych sąsiadów otarł się w zeszłym roku o podium Indywidualnych Mistrzostw Świata przegrywając je, o ironio, przed własną, pardubicką publicznością. Piotr Baron przyglądał się bacznie postępom młodego Czecha w sezonie 2014, m. in. w trakcie Grand Prix Czech oraz turniejów Drużynowego Pucharu Świata, w których Milik swoją odważną jazdą napsuł sporo krwi faworyzowanym Australijczykom i Szwedom. Reprezentant kraju słynącego z samochodów marki Skoda i Karela Gotta może okazać się odkryciem rozgrywek na miarę Petera Kildemanda w sezonie 2014.
Drużynę Betard Sparty Wrocław zasilili także trzej juniorzy. Team Piotra Barona cierpiał na deficyt zawodników do 21. roku życia, toteż zdecydowano się na pozyskanie Maksyma Drabika, Adriana Gały oraz Damiana Dróżdża. Z Wrocławia odeszli natomiast Troy Batchelor (ŻKS ROW Rybnik), Zbigniew Suchecki (Łączyńscy-Carbon Start Gniezno) Jurica Pavlic i Mike Trzensiok (obaj GKM Grudziądz).

Kadra Betard Sparty Wrocław na sezon 2015:
Zawodnicy:
Tomasz Jędrzejak (kapitan), Maciej Janowski, Tai Woffinden, Vaclav Milik Jr., Michael Jepsen Jensen, Damian Dróżdż, Maksym Drabik, Adrian Gała
Menedżer: Piotr Baron
Nowi zawodnicy: Michael Jepsen Jensen (Kantoronline Viperprint Włókniarz Częstochowa), Vaclav Milik Jr. (ŻKS ROW Rybnik), Adrian Gała (Carbon Start Gniezno), Damian Dróżdż (Kolejarz Opole), Maksym Drabik (SCKM Włókniarz Częstochowa).

Sylwetki zawodników:


2012 jedrzejak tTomasz Jędrzejak - Kapitan drużyny. Sezon 2015 będzie dziesiątym we wrocławskich barwach popularnego "Ogóra". Dwukrotny medalista Indywidualnych Mistrzostw Polski (Złoto w 2012, brąz w 2003 roku). Ulubieniec wrocławskich trybun, oddany miejscowemu środowisku i niezwykle widowiskowo jeżdżący zawodnik. Nie zaznał w swojej karierze smaku rywalizacji w turnieju Grand Prix, choć raz - w 2007 roku stanowił rezerwę toru podczas zawodów o Wielką Nagrodę Europy. Wychowanek ostrowskiej Iskry jest w obecnej kadrze Betard Sparty najstarszym, a co za tym idzie najbardziej doświadczonym na ekstraligowych torach żużlowcem.

2012 janowski mMaciej Janowski - Wychowanek wrocławskiej drużyny. W sezonie 2015 zadebiutuje w gronie stałych uczestników cyklu Grand Prix. Jego żużlowym wzorem jest aktualny Indywidualny Mistrz Świata - Amerykanin Greg Hancock. Do największych sukcesów "Magica" zaliczyć należy złote medale Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów (2011), Drużynowego Pucharu Świata (2013) oraz Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski (2008,2010,2012). Sezon 2015 będzie siódmym, w którym Janowski przywdzieje plastron czterokrotnych Drużynowych Mistrzów Polski.

2013 woffinden t2Tai Woffinden - Indywidualny Mistrz Świata w roku 2013. W poprzednim sezonie brązowy medal przegrał dopiero po dodatkowym biegu z Nickim Pedersenem. Ostatnia nadzieja umierającego niczym trędowaty brytyjskiego speedwaya. Sam Woffinden wbił mu kolejny gwóźdź, rezygnując ze startów w Elite League. Zawodnik jeżdżący niezwykle widowiskowo, szanujący zasady fair play. Aktywista społeczny - poza torem pomaga osobom zmagającym się z nowotworami. Dwukrotnie w tym celu pokonywał drogę na Grand Prix Wielkiej Brytanii w Cardiff na rowerze, dzięki czemu udało mu się zebrać pokaźne sumy pieniędzy na rzecz walki z chorobą, z którą pięć lat temu przegrał jego ojciec - Rob.

2010 milik v jrVaclav Milik jr. - Syn słynnego czeskiego żużlowca o tych samych imieniu i nazwisku. Czwarty młodzieżowiec świata rokujący nadzieję na wyciągnięcie czeskiego żużla z głębokiego kryzysu. Na papierze wydaje się być najsłabszym punktem w formacji seniorskiej (Czech z uwagi na obowiązujące przepisy nie może startować w polskiej drużynie jako junior - przyp. red.) Betard Sparty, wszystko jednak zweryfikuje tor i to, czy Milik będzie potrafił pokazać pełnię swoich możliwości w generującej niebywałą presję najsliniejszej lidze żużlowej świata. Piotr Olkowicz powiedział kiedyś: "debiutanci muszą czasem zjeść trochę żużla". Cały żużlowy Wrocław liczy na to, że ten posiłek nie okaże się dla Vaclava zbyt ciężkostrawny.


2013 jepsen jensen mMichael Jepsen Jensen - Indywidualny Mistrz Świata Juniorów sprzed 3 lat. Poprzedni sezon Duńczyk wspomina zapewne z mieszanymi uczuciami. W barwach klubu z Częstochowy nie wystartował we wszystkich meczach z uwagi na swoje kłopoty ze zdrowiem, a także problemy szeroko pojętej natury organizacyjnej w drużynie spod Jasnej Góry. Kiedy jednak miał okazję do rywalizacji, pokazywał się zazwyczaj z dobrej strony. Debiutujący w gronie stałych uczestników cyklu Grand Prix Duńczyk wpisuje się w koncepcję budowania młodego, perspektywicznego składu, który ma wzbogacić klubową galerię trofeów w ciągu kilku najbliższych lat.

2014 drozdz dDamian Dróżdż - Wychowanek opolskiego Kolejarza. Kontrakt we wrocławskim klubie jest dla niego, podobnie jak dla każdego z juniorów Betard Sparty okazją do rozwoju wśród najlepszych na świecie zawodników uprawiających czarnych sport. Większość kibiców wie o Damianie Dróżdżu póki co niewiele. Ci, którzy na bieżąco śledzą portale społecznościowe, odnotowali zapewne, że jego fryzura jest obecnie nieco bardziej skromna niż ta na zdjęciu po lewej stronie. Prawa chrztów bojowych są w tej materii bezlitosne. Kształtowanie charakteru u młodych trzeba praktykować na każdej z płaszczyzn.


2014 gala aAdrian Gała - 19-letni wychowanek klubu z Gniezna. Jego mechanikiem jest Dariusz Sajdak, który jeszcze kilka lat temu współpracował z samym Jasonem Crumpem, a wcześniej z Tonym Rickardssonem. Gała to odkrycie ubiegłorocznej rywalizacji w Nice Polskiej Lidze Żużlowej. Osiągnął w trakcie sezonu 2014 średnią 1,233 punktu na bieg. Przed nim jeszcze trzy lata rywalizacji w gronie juniorów, w trakcie których może nawiązać do wyników innego wychowanka gnieźnieńskiego Startu - Kacpra Gomólskiego.


             Maksym Drabik - Syn Sławomira, niegdyś czołowej postaci w polskim żużlu. Od ojca poza nazwiskiem odziedziczył niewątpliwie niepowtarzalną, przykuwającą uwagę sylwetkę w trakcie jazdy. Spoglądanie na nią może przenieść nas na częstochowski owal, na którym ojciec Maksyma wielokrotnie wprawiał w ekstazę miejscową publiczność. W ubiegłym sezonie latorośl "Slammera" próbowała nawiązać do tamtych czasów na torach w Łodzi i Ostrowie Wielkopolskim. W parku maszyn nazywany "Torresem". Jeśli Drabik będzie prezentować taki poziom sportowy jak piłkarz Atletico Madryt o tym nazwisku, a cała drużyna Betard Sparty walczyła z takim zacięciem jak aktualny piłkarski Mistrz Hiszpanii, to kibice zasiadający na trybunach wrocławskiego stadionu niejednokrotnie wpadać będą w euforię.

Wrocławski klub w rozgrywkach o Drużynowe Mistrzostwo Polski: 19 medali: 4 złote (1993,1994,1995,2006), 7 srebrnych (1954,1956,1957,1958,1999,2001,2004) , 8 brązowych (1952,1953,1955,1963,1967,1968,2002,2007)
Więcej złotych medali DMP od wrocławskiego klubu ma tylko 5 drużyn: Unia Leszno (13), ROW Rybnik (12), Stal Gorzów (8), Polonia Bydgoszcz i Falubaz Zielona Góra (obie po 7).

Bartłomiej Przybyłek