W Pile tli się iskierka nadziei

PilaW piątkowe przedpołudnie odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez władze miasta. Pojawili się na niej również panowie Zbigniew Leszczyński oraz Robert Sikorski. 

Kibice pilskiego żużla ze zniecierpliwieniem czekali na informacje czy liga ruszy w sezonie 2022. Niestety sytuacja wygląda dość skomplikowanie a szanse, że motocykle wyjadą wiosną na tor są znikome. 

Podstawowy punkt, który musi być spełniony to wymiana nawierzchni oraz band stałych. Tu pojawiają się schody, ponieważ potrzebna jest zgodna na modernizacje. Po uzyskanym pozwoleniu odbędzie się jeszcze przetarg, w którym poznamy wykonawcę inwestycji. Na wszystko niestety potrzeba czasu.

Problem również tkwi w relacji miasta i powiatu. Poprzez wielu obserwatorów pilskiej sytuacji opinia jest taka, że Panowie robią sobie kolokwialnie mówiąc „pod górkę”. 

W trakcie konferencji Prezydent Piły Piotr Głowski wypowiedział się na temat obecnej sytuacji. 

- Mamy sytuację, w której zamiast przetargu na wykonawcę remontu jesteśmy w procesie odwoławczym, jeżeli chodzi o dokumentację. W sierpniu MOSiR poprzez swojego przedstawiciela złożył w starostwie powiatowym wniosek o pozwolenie na budowę. Zostało ono oprotestowane przez jednego człowieka, który uważa, że wypowiada się w imieniu mieszkańców. […] Przed nami długie postępowanie, jeżeli chodzi o wybór wykonawcy, bo to będzie zamówienie unijne i mówimy tutaj o naprawdę dużym kontrakcie. On musi być transparentny, a może zostać oprotestowany. Nie chcemy też narażać klubu na problemy, czyli zakontraktować ludzi nie mając wiedzy, kiedy będziemy mogli rozpocząć inwestycje. Nie chcemy narażać zawodników na kontuzje, bo zrobiony na prędko tor może skutkować wypadkami. Uzgodniliśmy wspólnie, że będziemy przygotowywać wszystko od strony formalnej jak najszybciej, bo zadeklarowano powołanie struktur klubowych niemalże natychmiast, my będziemy gotowi do startu z inwestycją zaraz po wydaniu pozwolenia, a jaki będzie zakres tego, co zobaczymy w przyszłym roku i czy motocykle wyjadą na tor podczas zawodów, to nie jesteśmy w stanie tego powiedzieć. Musimy mieć dokument ze zgodą.

Mowa tu o Arturze Łazowym, który w mediach społecznościowych wyjaśnił z jakich powodów złożył odwołanie.

- Moje odwołanie ma wyłącznie na celu sprawdzenie czy zostały spełnione uwarunkowania środowiskowe! W przyszłości pozwoli to uniknąć błędów, a rządzący powinni docenić, że ktoś zadał sobie trud i przeczytał wiele stron dokumentów. Takie pismo (element procedury) rozpatruje SKO w kilka dni, więc opóźnienia remontu stadionu o wiele miesięcy jak twierdzi dyrektor MOSiR jest nadużyciem. 

W piątkowy wieczór na portalu Facebook można było przeczytać i odsłuchać wypowiedź Starosty pilskiego Eligiusza Komarowskiego który twierdzi, że dokumenty złożone w sierpniu były niepełne i nie spełniały podstawowych wymagań. 

- Gmina Piła złożyła wniosek wraz z projektem stadionu o pozwolenie budowlane dopiero 31 sierpnia br. pod koniec dnia roboczego. Moi współpracownicy od razu zaczęli analizować dokumenty i zwrócili uwagę, że brakuje jednego ważnego dokumentu, który wcześniej wydał prezydent miasta. Niestety władze Piły go nie dostarczyły, gdyż od jego treści jedno ze stowarzyszeń złożyło odwołanie. 

Jak widać sytuacja jest dosyć napięta. Pomimo wszystko kibice wierzą, że panowie dojdą do porozumienia i przebudowa stadionu ruszy jak najszybciej.

W trakcie konferencji po dawce nienajlepszych informacji, najważniejsze pytanie brzmiało czy Panowie Leszczyński, Sikorski, Woźniak i Polny zostaną w Pile i poczekają do 2023 roku. Ku uciesze wielu, odpowiedź brzmiała „TAK”. 

Przy tym całym zamieszaniu z dokumentami i przebudową stadionu tli się nadal iskierka nadziei. 

- Wszyscy tutaj jak siedzimy chcemy powrotu pilskiego żużla. […] Czekamy na rozwój wydarzeń, musimy mieć zielone światło, musimy mieć zgodę, że ten tor jest, że tor jest do jazdy. Wtedy możemy iść pełną parą, bo tak po prostu musi być. Nasza wola, że jesteśmy w tej grze i czy to się odbędzie teraz czy za rok to się nic nie zmienia – powiedział Zbigniew Leszczyński.

Piłagut2

Źródło: inf. własna

Beata Wachowiak