Gdańsk wygrywa. Bonus jedzie do Łotwy. Łódź na dnie!

RMF 8576Po emocjonującym meczu żużlowcy Zdunek Wybrzeża Gdańsk pokonali Lokomotiv Daugavpils 47:43, ale nie udało im się odrobić strat z pierwszego spotkania. Oznacza to, że gdańszczanie dopisują do swojego dorobku dwa punkty, bonus jedzie zaś na Łotwę.

 

Przypomnijmy, że w pierwszym meczu na Łotwie Lokomotiv wygrał 51:38. Gdańszczanie musieli wygrać różnicą przynajmniej czternastu punktów, by zainkasować również punkt bonusowy. By podtrzymać nadzieje w walce o play-off dodatkowy punkt mógł okazać się na wagę złota. Gospodarze wygrali, jednak bonus zgarnęli goście, którzy do końca spotkania walczyli o zwycięstwo. Punkt bonusowy zdobyty przez Lokomotiv Daugavpils pozwolił im opuścić ostatnie miejsce w tabeli na rzecz Orła Łódź. Tym samym łodzianie, którzy przed sezonem byli stawiani w roli jednego z głównych kandydatów do walki o awans, znaleźni się na samym dnie ligowej tabeli.

gkz gdanskZdunek Wybrzeże Gdańsk: 47

9. Jacob Thorssell 7+1 (2*,2,0,3,0)
10. Kim Nilsson - 6 (3,0,2,1)
11. Mikkel Bech - 10+1 (2*,3,2,3,w)
12. Kacper Gomólski - 9+2 (3,2*,0,2*,2)
13. Krystian Pieszczek - 14 (2,3,3,3,3)
14. Karol Żupiński - 1 (1,0,0)
15. Denis Zieliński - 0 (0,0,0)

daugavpils logoLokomotiv Daugavpils: 43

1. Timo Lahti - 7 (1,1,2,2,1)
2. Jewgienij Kostygow - 1+1 (0,0,1*,-)
3. Wadim Tarasienko - 7+1 (d,1*,3,2,1)
4. Pontus Aspgren - 4 (1,2,1,d,-)
5. Andrzej Lebiediew - 15 (3,3,3,1,3,2)
6. Artiom Trofimow - 5+1 (3,1,1*)
7. Oleg Michaiłow - 4+1 (2*,1,1,0)

Bieg po biegu:

1: Nilsson, Thorssell, Lahti, Kostygow 5:1
Gdańszczanie najlepiej wystartowali i szybko odjechali rywalom. Na metę gospodarze wpadli niemal równocześnie, ale nieznacznie z przodu był Kim Nilsson.

2: Trofimow, Michaiłow, Żupiński, Zieliński 1:5 (6:6)
Ależ riposta Lokomotivu. Młodzieżowcy przyjezdnych zdeklasowali młodzieżowców Zdunek Wybrzeża. O wszystkim zdecydował start. Karol Żupiński starał się napędzić po szerokiej na wyjściu z pierwszego wirażu, jednak trafił na suchą część toru i zabrakło mu prędkości.

3: Gomólski, Bech, Aspgren, Tarasienko (d) 5:1 (11:7)
Drugie podwójne zwycięstwo Zdunek Wybrzeża! Ależ fantastycznie wystartował Mikkel Bech, po chwili bardzo szybko dołączył do niego Gomólski. Polak nie jechał płynnie, czasami rzucało nim po torze, ale mimo to był bardzo szybki. Defekt Wadima Tarasienki na początku czwartego okrążenia, gdy jechał daleko z tyłu.

4: Lebiediew, Pieszczek, Michaiłow, Zieliński 2:4 (13:11)
Lebiediew najlepiej ze startu. Przez pierwsze okrążenie w kontakcie jechał Krystian Pieszczek, ale im dalej w las, tym zawodnik Lokomotivu powiększał swoją przewagę. Zieliński daleko z tyłu.

5: Bech, Gomólski, Lahti, Kostygow 5:1 (18:12)
Najlepszy moment startowy miał Timo Lahti, ale na wyjściu z pierwszego łuku minął go Mikkel Bech. Chwilę później to samo uczynił Gomólski i mamy trzecie tego dnia podwójne zwycięstwo gospodarzy. Odrabiamy straty!

6: Pieszczek, Aspgren, Tarasienko, Żupiński 3:3 (21:15)
Na wyjściu z pierwszego łuku Pieszczek musiał uważać na obu rywali, ale koniec końców utrzymał pierwszą lokatę. Nasz wychowanek wygrał dość pewnie. Niestety Żupiński nie nawiązał walki z bardziej doświadczonymi przeciwnikami.

Trwa równanie i roszenie toru. Tymczasem poznaliśmy frekwencję podczas dzisiejszego spotkania - mecz z Lokomotivem ogląda 2137 osób.

7: Lebiediew, Thorssell, Trofimow, Nilsson 2:4 (23:19)
Lebiediew wykonał świetną robotę na pierwszym łuku. Przez moment Łotysze jechali na 5:1, ale Thorssell dość szybko minął Trofimowa. Ochotę miał na to również Nilsson, ale rywal umiejętnie się bronił. Dość niespodziewane zwycięstwo gości w tym biegu.

8: Pieszczek, Lahti, Kostygow, Zieliński 3:3 (26:22)
Kolejność ustalona po wyjściu spod taśmy. Na dystansie nie działo się absolutnie nic.

9: Tarasienko, Nilsson, Aspgren, Thorssell 2:4 (28:26)
Nilsson najlepiej wystartował, ale szybko minął go Tarasienko. Przez moment drugi był Aspgren, jednak Nilsson odbił pozycję. Nie liczył się w walce Thorssell. Niestety, zamiast odrabiać straty w dwumeczu, idzie to w drugą stronę.

10: Lebiediew, Bech, Michaiłow, Gomólski 2:4 (30:30)
Lebiediew ponownie okazał się najsprytniejszy na pierwszym łuku. Był piekielnie szybki, obrał optymalną ścieżkę i Bech był bezradny. Dość nieoczekiwanie na ostatnim miejscu przyjechał Gomólski. Mamy remis w meczu...

Trwa równanie i roszenie toru. Remis oznacza 13-punktową przewagę Lokomotivu w dwumeczu. Gdańszczanie muszą więc w pięciu ostatnich wyścigach wygrać przynajmniej czternastoma punktami.

11: Pieszczek, Tarasienko, Nilsson, Michaiłow 4:2 (34:32)
Michaiłow jako rezerwa zwykła za Jiewgienija Kostygowa. Gospodarze prowadzili podwójnie, ale Tarasienko na ostatnich metrach zdołał wyprzedzić Nilssona, który z okrążenia na okrążenie był coraz wolniejszy i jechał złą ścieżką.

12: Bech, Lahti, Trofimow, Żupiński 3:3 (37:35)
Bech najlepiej ze startu. Bardzo pewne zwycięstwo Duńczyka. Tym razem na torze nie działo się za wiele. Żupiński początkowo jechał blisko Trofimowa, ale ostatecznie nie nawiązał z nim walki.

Kolejna przerwa na roszenie toru. Aby myśleć o bonusie, Wybrzeże musi wygrać każdy z trzech ostatnich biegów po 5:1. Patrząc na dyspozycję Lebiediewa, jest to zadanie z gatunku trudnych.

13: Thorssell, Gomólski, Lebiediew, Aspgren (d) 5:1 (42:36)
Atomowy start gdańskiej pary. Thorssell szybko uciekł do przodu, a Gomólski musiał bronić się przed atakami Lebiediewa. Łotysz nie był jednak tak szybki jak w swoich trzech poprzednich biegach i nie potrafił znaleźć recepty na zawodnika Zdunek Wybrzeża. Aspgren zanotował defekt na starcie.

Trwa roszenie toru, a my czekamy na obsadę biegów nominowanych. Lokomotiv traci sześć punktów, więc bardzo prawdopodobne, że dwukrotnie zobaczymy na torze Lebiediewa. W Wybrzeżu raczej wszystko jest jasne - w czternastym biegu pojadą Gomólski i Thorssell, zaś w piętnastym Pieszczek oraz Bech.

***

Wyścig 14: Thorssell (czerwony), Gomólski (niebieski) - Tarasienko (żółty), Aspgren (rez. taktyczna - Lebiediew) (biały)
Wyścig 15: Bech (czerwony), Pieszczek (niebieski) - Lebiediew (żółty), Lahti (biały)

14: Lebiediew, Gomólski, Tarasienko, Thorssell 2:4 (44:40)
Lebiediew nie miał najlepszego momentu startowego, ale na wyjściu z pierwszego łuku napędził się po szerokiej i wyszedł na pierwszą pozycję. W dalszej fazie bieg bez większej historii. Wiemy już, że punkt bonusowy pojedzie do Daugavpils.

15: Pieszczek, Lebiediew, Lahti, Bech (w) 3:3 (47:43)
Bech upadł na pierwszym łuku bez kontaktu z rywalem. Wyścig przerwany. Duńczyk został słusznie wykluczony z powtórki. W niej osamotniony Pieszczek fenomenalnie rozegrał pierwszy wiraż, wjechał między dwójkę rywali i dowiózł do mety trzy punkty mimo szaleńczych ataków Lebiediewa.

źródło: wybrzezegdansk.pl

Tomasz Chruśnik