Dzisiaj jest 24 październik 2020 roku. Imieniny: Marty, Marcina, Rafała

Kto ma więcej argumentów? Zapowiedź meczu Unia Tarnów vs. Start Gniezno

2 DSC 2602 watermark lun. 03082020 200905

Jednym z hitów 11. kolejki eWinner 1. Ligi Żużlowej będzie czwartkowy pojedynek Unii Tarnów z gnieźnieńskim Startem. Faworytem spotkania wydają się być Jaskółki, jednak goście mają mocne argumenty, aby postawić się rywalom, a nawet wywieść z Małopolski ligowe punkty. Pierwszy mecz tych drużyn zakończył się wyjazdowym zwycięstwem tarnowian 50:40.

 

TarnowGniezno

PO POPRZEDNIM MECZU

Ostatni ligowy mecz tarnowskie Jaskółki odjechały 30. sierpnia. Odwołanie poniedziałkowego spotkania w Daugavpils sprawiło, że podopieczni Tomasza Proszowskiego mieli blisko dwa tygodnie przerwy. Tym samym przed pojedynkiem ze Startem Unię porównywać będziemy do meczu z Arged Malesa Ostrovią Ostrów.  Wygranym zdecydowanie przez tarnowian. Biało-niebiescy zgarnęli za ten mecz trzy duże punkty do tabeli. W spotkaniu z Ostrovią drużyna Jaskółek tworzyła monolit. Każdy z zawodników zdobył ważne punkty. To co przede wszystkim rzuca się w oczy po pojedynku sprzed  blisko dwóch tygodni to bardzo dobry początek i bardzo mało zer. W całym spotkaniu zawodnicy Jaskółek na ostatnim miejscu dojeżdżali tylko 3 razy (w tym defekt Mateusza Cierniaka). Z punktu tarnowian mówiąc o meczu z Ostrovią nie sposób nie wspomnieć o kolejnym świetnym występie młodzieżowca Przemysława Koniecznego. 19-latek zachwycił kibiców już podczas przerwanego meczu w Łodzi, a w starciu z ostrowianami do dorobku drużyny dołożył 7 punktów w trzech startach. Po raz kolejny „swoje” zrobili wyrastający na liderów Jaskółek Kim Nilsson i Ernest Koza, a kluczowe punkty zdobył także powracający po kontuzji Peter Ljung. Ktoś może zapytać czy po tak dobrym meczu tarnowianie mogą szukać w swoim zespole jeszcze rezerw. Tak, mogą. Przede wszystkim w lepszych postawach Mateusza Cierniaka i Michała Gruchalskiego. 

Jak już wspominaliśmy tarnowian od ostatniego ligowego meczu dzielą blisko dwa tygodnie. W skrajnie innej sytuacji są gnieźnianie. Od spotkania z Abramczyk Polonią Bydgoszcz minęło zaledwie 3 dni. W poniedziałek Start wygrał na własnym terenie z Czerwono-białymi 49:40. Po tym meczu menadżer gnieźnian może mieć niezły mętlik w głowie. Przede wszystkim za sprawą, wyrastającego na największe objawienie tego sezonu, Kevina Fajfera oraz bardzo słabego występu, niezawodzącego dotychczas, Adrian Gały. 22-latek, który można powiedzieć, że przypadkiem znalazł się w składzie Startu zdobył w poniedziałek 11 punktów i dwa bonusy. Obok swojego kuzyna Oskara Fajfera był liderem gnieźnian. W meczu z Polonią nie zawiedli także obcokrajowcy Frederik Jakobsen i Timo Lahti. Na przeciwnym biegunie są z kolei juniorzy, którzy łącznie zdobyli zaledwie dwa punkty. Poprawne ustawienie drużyny przed meczem z Jaskółkami nie będzie należało do łatwych zadań. 

 

MOCNE I SŁABE STRONY

Kim Nilsson i Ernest Koza. To, dosyć niespodziewanie, ta dwójka wydaje się być obecnie liderami Unii Tarnów. Szwed i wychowanek Jaskółek nie zawodzą szczególnie w meczach na własnym torze. Jeżeli do tego dołożymy dobrą, równą postawę Petera Ljunga, Artura Mroczki i juniorów Unia ma czym postraszyć gnieźnian. Dużo zależeć będzie także warunków torowych. Tarnowscy toromistrzowie będą chcieli zapewne przygotować podobną nawierzchnię jak na spotkanie z Ostrovią. Widać było, że wyraźnie odpowiadała ona zawodnikom Tomasz Proszowskiego. 

Tym czym szczególnie postraszyć może gospodarzy Start, to przede wszystkim bardzo zbliżone do tarnowskich warunki torowe w Gnieźnie, a także dobrze spisującym się na tego typu owalach Timo Lahtim. Fin, przed rokiem, jeszcze w barwach Lokomotivu, zdobył w Tarnowie komplet 15 punktów. Swoje powinien także zrobić, będący w ostatnim czasie w dobrej dyspozycji Oskar Fajfer. Największą niewiadomą jest postawa Kevina Fajfera oraz młodzieżowców. To ich punkty, a także Adriana Gały mogą być kluczowe w czwartkowym pojedynku. 

 

POGODA

Swoje „trzy grosze” do meczu Unii ze Startem dołożyć mogą warunki atmosferyczne. Na czwartek w Tarnowie zapowiadane są opady deszczu. I choć nie mają być one duże i intensywne, to mogą namieszać gospodarzom w przygotowaniu toru. Temperatura ma oscylować w granicy 20 stopni Celsjusza. Niebo przez większość dnia będzie zachmurzone. 

 

TAKTYKA

Menadżerowie obu zespołów awizowane składy na czwartkowy mecz musieli podać już w poniedziałek do godziny 15. To oznaczało, że Rafael Wojciechowski ustawienie na spotkanie z Jaskółkami podał jeszcze przed pojedynkiem z Polonią Bydgoszcz. Mimo to zestawienie nie zaskakuje, a Wojciechowski wykazał się taktycznym zmysłem pozostawiając ewentualne miejsce dla Kevina Fajfera, bądź Frederika Jakobsena, który również może wystartować pod nr 8.  

 

Car Gwarant Kapi Meble Budex Starte Gniezno:
1. Adrian Gała
2.
3. Timo Lahti
4. Olivier Berntzon
5. Oskar Fajfer
6. Damian Stalkowski
7. Mikołaj Czapla

 

Unia Tarnów:
9. Kim Nilsson
10. Michał Gruchalski
11. Ernest Koza
12. Artur Mroczka
13. Peter Ljung
14. Przemysław Konieczny
15. Mateusz Cierniak

 

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

W dniu meczu kasy stadionowe NIE BĘDĄ czynne. Wejście na stadion możliwe będzie tylko na podstawie biletów zakupionych online.

Otwarcie bram stadionu o godzinie 17:00
Próba toru: 18:30
Ze względu na obostrzenia sanitarne nie będzie prezentacji przed zawodami!
Pierwszy bieg: 19:00

Bilety będą nienumerowane – należy zajmować miejsca zgodnie z regulaminem sanitarnym.

 1. Każda osoba wchodząca na stadion – imprezę masową akceptuje zagrożenie związane z możliwością zarażenia COVID-19. Klub nie ponosi odpowiedzialności w przypadku zarażenia. Dodatkowo każda osoba wchodząca na stadion musi posiadać maseczkę lub przyłbicę zakrywającą usta i nos.
 2. Na mecz uprawnionymi będą wyłącznie kibice posiadający zakupiony karnet, zaproszenie lub bilet online. W dniu meczu kasy stadionowe będą nieczynne i nie będzie można nabyć wejściówki.
 3. Przy każdym wejściu na stadion zapewnione zostaną czynności związane z kontrolą dostępu na stadion – oznaczenia wskazujące dystans pomiędzy osobami oczekującymi w kolejce.
 4. Zgodnie z wytycznymi PZM osoby uczestniczące w meczu zobowiązane są do zachowania bezpiecznej odległości pomiędzy sobą  – minimum 2 metry.
 5. Obowiązkowo każda osoba wchodząca na stadion zostanie poddana dezynfekcji rąk.
 6. Dla publiczności udostępniony jest pierwszy i drugi łuk oraz Trybuna Główna (sektor Gości będzie zamknięty). Kibice uprawnieni do wejścia na stadion mogą wchodzić bramami – od ulicy Zbylitowskiej oraz Czerwonych Klonów (przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności tj. zachowaniu odstępu, dezynfekcji rąk i posiadania maseczki zakrywającej usta i nos do czasu zajęcia miejsca).
 7. Po wejściu na stadion każdy zobowiązany jest do zajęcia udostępnionego miejsca. Pracownicy Służby porządkowej uprawnieni są do kontroli prawidłowego zajmowania miejsc.
 8. W trakcie meczu jest bezwzględny zakaz przemieszczania się pomiędzy sektorami.
 9. Pracownicy służby porządkowej będą kładli nacisk, aby każdy uczestnik meczu do czasu zajęcia miejsca miał założoną maseczkę zakrywającą usta i nos.
 10. Dla publiczności na Trybunie Głównej udostępnione będzie co czwarte krzesełko. Z kolei w niższych rzędach należy siadać na szachownicę zgonie z nowymi wytycznymi. Na łukach należy zachować bezpieczny dystans 2m.
 11. Zarządzaniem wejścia do toalet odpowiedzialni będą pracownicy służby porządkowej, którzy zgodnie z wytycznymi będą pilnować limitów wejść.
 12. Po zakończonym meczu w pierwszej kolejności o opuszczenie stadionu poproszone zostaną osoby zajmujące miejsca na pierwszym i drugim łuku począwszy od miejsc znajdujących się w najwyższych rzędach, a następnie Trybuna Główna. Nadzór na opuszczaniem stadionu sprawować będzie służba porządkowa.
 13. Rekomendujemy, aby na mecz nie przynosić bagażu podręcznego ze względu na brak depozytu.

 

 

 

 

Źródło: inf.własna

Maciej Uszko

Mieszkając niespełna 2,5 km od stadionu nie sposób było nie zauroczyć się żużlem. Speedway pochłania mnie nieprzerwanie od 2005 roku. Mogę o nim mówić i pisać godzinami. Pochodzę z Tarnowa dlatego najbliższa mojemu sercu jest lokalna Unia. Mam nadzieję, że Jaskółki w niedalekiej przyszłości powrócą na podium DMP.

Polskie ligi żużlowe

PGE Ekstraliga
półfinały
Zielona Góra - Leszno
44:46, 33:57
Wrocław - Gorzów
46:44, 34:55
mecze o 3 miejsce
Zielona Góra - Wrocław
37:32, 40:50
FINAŁY
Gorzów - Leszno
46:44, 30:59

LesznoeWinner 1 Liga Żużlowa
Torun

2 Liga Żużlowa
Krosno

Powiedzieli...

SPEEDWAY autograf

Klasyfikacje / tabele

Klasyfikacja SGP 2020

1. Bartosz Zmarzlik   Polska 133
2. Tai Woffinden   W. Brytania 117
3. Fredrik Lindgren   Szwecja 117
4. Maciej Janowski   Polska 107
5. Leon Madsen   Dania 89
6. Jason Doyle   Australia 87
7. Artiom Łaguta   Rosja 84
8. Emil Sajfutdinow   Rosja 81
9. Martin Vaculik   Słowacja
78
10. Max Fricke   Australia 64
11. Matej Zagar   Słowenia 46
12. Patryk Dudek   Polska 39
13. Niels-Kristian Iversen   Dania 32
14. Mikkel Michelsen   Dania 32
15. Antonio Lindback   Szwecja 22
16. Gleb Chugunow   Polska 16
17. Jack Holder   Australia 12
18. Anders Thomsen   Dania 10

Indywidualny Mistrz Świata

2017 woffindenBartosz Zmarzlik

 # drużyna m p +/-
 1. Leszno Fogo Unia Leszno 14 28 +162
 2. Gorzow Moje Bermudy Stal Gorzów Wlkp. 14 21 +66
 3. Wroclaw Betard Sparta Wrocław 14 20 +46
 4. Zielona Gora RM Solar Falubaz Zielona Góra 14 20 +25
 5. Czestochowa Eltrox Włókniarz Częstochowa 14 19 +28
 6. Lublin Motor Lublin 14 19 +56
 7. Grudziadz MRGARDEN GKM Grudziądz 14 10 -102
 8. Rybnik PGG ROW Rybnik 14 2 -281

 

Mistrzowie Polski

leszno logoFogo Unia Leszno

2018 kołodziej jMaciej Janowski

 # drużyna m p +/-
 1. Torun eWinner Apator Toruń 14 29 +240
 2. Gniezno Car Gwarant Kapi Meble Budex Start Gniezno 14 25 +67
 3. Lodz Orzeł Łódź 14 22 +42
 4. Gdansk Zdunek Wybrzeże Gdańsk 14 17 -31
 5. Tarnow  Unia Tarnów 14 15 -76
 6. Ostrow Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp. 14 14 -75
 7. Bydgoszcz Abramczyk Polonia Bydgoszcz 14 11 -96
 8. Daugavpils  Lokomotiv Daugavpils 14 7 -71

 

 Mistrz eWinner 1 Ligi Żużlowej 2020

lublin 2017eWinner Apator Toruń

2liga

 # drużyna m p +/-
 1. Krosno Wilki Krosno 10 25 +251
 2. Opole OK Bedmet Kolejarz Opole 10 18 +93
 3. Poznan SpecHouse PSŻ Poznań 10 10 -34
 4. Rzeszow RTŻ Rzeszów 10 8 -54
 5. Rawicz Metalika Recycling Kolejarz Rawicz 10 8 -93
 6. Wittstock MSC Wittstock 10 6 -173

 

Mistrz 2 Ligi Żużlowej 2020

rzeszow logoWilki Krosno

Klasyfikacja SEC 2020

 1. Robert Lambert
  W. Brytania
67
 2. Leon Madsen   Dania 64
 3. Grigorij Łaguta
  Rosja
52
 4. Mikkel Michelsen
  Dania 46
 5. Bartosz Smektała
  Polska
45
 6. Nicki Pedersen
  Dania 45
 7. Timo Lahti   Finlandia 43
8. Kacper Woryna
  Polska
33
9. David Bellego   Francja 31
10. Vaclav Milik
  Czechy
26
11. Bartosz Zmarzlik
  Polska
25
12. Krzysztof Kasprzak   Polska 25
13. Kai Huckenbeck
  Niemcy
25
14. Peter Ljung   Szwecja 23
15. Michael Jepsen Jensen   Dania 22
16. Andriej Kudriaszow
  Rosja
21
17. Emil Sajfutdinow
  Rosja
14
18. Paweł Przedpełski   Polska 10
19. Patryk Dudek   Polska 8

Mistrz SEC

2017 madsen l2Robert Lambert

Klasyfikacja IMŚJ 2020

 1. Jaimon Lidsey   Australia 20
 2. Dominik Kubera   Polska 16
 3. Oleg Mihaylovs   Łotwa 14
 4. Daniel Bewley   W. Brytania 16
 5. Mads Hansen   Dania 9
 6. Petr Chlupac   Czechy 8
 7. Jan Kvech   Czechy 13
 8. Jakub Miśkowiak   Polska 9
 9. Niklas Sayrio   Finlandia 6
10. Marko Levyshyn flaga australia  Ukraina 5
11. Lukas Fienhage   Niemcy 5
12. Mattia Lenarduzzi   Włochy 5
13. Lucke Becker   USA 4
14. Alexander Woentin   Szwecja 3
15. Lukas Baumann   Niemcy 1
16. Steven Goret   Francja 0

Mistrzowie Świata Juniorów

flaga-polskaPolska

2017 smektała bJaimon Lidsey

Okiem naczelnego

TOP 20 SPEEDWAY.info.pl

Ligowiec roku SPEEDWAY.info.pl

7 kolejki SPEEDWAY.info.pl

Niepokonani 2020