Dzisiaj jest 24 październik 2020 roku. Imieniny: Marty, Marcina, Rafała

Ten kto wygra z upałem, ten wygra mecz – zapowiedź spotkania Unii z Ostrovią

ost tar 50

Nawet 33 stopnie Celsjusza w godzinie rozpoczęcia meczu zapowiadają synoptycy przed niedzielnym pojedynkiem Unii Tarnów z Arged Malesa Ostrovią Ostrów. Pierwszy bieg spotkania 9. kolejki eWinner 1. Ligi Żużlowej rozpocznie się punktualnie o godzinie 14:00. Ten zespół, który lepiej poradzi sobie z upałem, ten może wyjść z tego starcia zwycięsko.

 

TarnowOstrow

 

PO POPRZEDNIM MECZU

Kibice tarnowskich Jaskółek nie będą miło wspominali tegorocznych pojedynków ich drużyny z Orłem Łódź. W dwumeczu tarnowianie przegrali aż 18 punktami, nie zdobywając ani jednego oczka do ligowej tabeli. Przed tygodniem w Łodzi pojedynek przerwano po 8. biegu, gdy Jaskółki przegrywały 8 punktami, a dwa tygodnie temu w Jaskółczym Gnieździe podopieczni Tomasza Proszowskiego ulegli łodzianom 39:49. Do pozytywów po dwumeczu z Orłem tarnowianie zaliczyć mogą jedynie dobrą, równą postawę Kima Nillsona oraz największe zaskoczenie spotkania przed tygodniem Przemysława Koniecznego, który w dwóch startach zdobył komplet sześciu punktów. Warto dodać, że w obu meczach Unia radzić musiała sobie bez kontuzjowanego Petera Ljunga.

 

Mieszane uczucia po dwóch poprzednich ligowych pojedynkach mają z kolei kibice z Ostrowa. Ostrovia przez dwa ostatnie weekendy mierzyła się ze Zdunek Wybrzeżem Gdańsk. Pierwszy pojedynek w Gdańsku zakończył się dosyć wyraźną wygraną gdańszczan, ale tydzień później w Ostrowie Ostrovia pokazała swoją moc, wygrywając aż 58:31 i dopisując do swojego konta w tabeli 3 duże punkty. Z tego dwumeczu kibiców Ostrovi szczególnie powinna cieszyć bardzo dobra postawa liderów drużyny, czyli Nicolaia Klindta i Tomasza Gapińskiego, a także młodzieżowca Sebastiana Szostaka, który przed tygodniem startując w jednym z biegów tylko z Rasmusem Jensem, był w stanie pokonać Duńczyka, przewożąc do mety 3 punkty.

 

MOCNE I SŁABE STRONY 

Aż trudno w to wierzyć, ale w tym sezonie do słabych stron Unii Tarnów należy zaliczyć ich własny tor. Tarnowianie w dotychczasowych meczach w Jaskółczym Gnieździe mocno męczyli się z rywalami. Lepszą postawę prezentowali w pojedynkach rozgrywanych wieczorami, zaś w spotkaniach, które odbywały się ok godziny 14-16 Jaskółki miały problemy. Duża twardość tarnowskiego toru sprawia, że gdy mecz rozgrywany jest przy pełnym słońcu i szybko przesycha, bardzo trudno jest wyprzedzać na trasie, a często o wynikach biegu decyduje start. To może okazać się kluczową kwestią w meczu z Ostrovią, który rozgrywany będzie przy 33 stopniach Celsjusza. Kibice Unii wierzą, że ich drużyna będzie w stanie pokonać zespół z Ostrowa, a pomóc ma w tym powrót po kontuzji Petera Ljunga. Szwed ostatnie tygodnie spędził na rehabilitacji po niezwykle groźnie wyglądającym upadku w meczu 1. kolejki Bauhas-Ligan.

 

Niezawodny Nicolai Klindt oraz często równa postawa całego zespołu to największe plusy Ostrovi. Ostrowianie mają na swoim koncie 9 ligowych punktów i zajmują czwarte miejsce w tabeli. Choć wielu uważa, że skład drużyny z Ostrowa składa się z żużlowych weteranów, to trzeba mieć na uwadze, że Ci weterani nadal potrafią wygrywać z każdym. W meczu w Tarnowie kluczowe okazać się mogą starty, a z nimi ostrowianie radzą sobie całkiem dobrze. Pierwszy mecz Ostrovi i Unii zakończył się wygraną podopiecznych Mariusza Staszewskiego 50:40. Oznacza, że sprawa bonusu przed niedzielnym rewanżem pozostaje otwarta.

 

POGODA 

Warunki atmosferyczne mogą okazać się kluczowym czynnikiem jutrzejszego starcia. Według prognoz w godzinie rozpoczęcia pojedynku Unii z Ostrovią termometry wskazywać będą 33 stopnie Celsjusza, a nad Jaskółczym Gniazdem operować będzie mocne słońce. To będzie duże wyzwanie zarówno dla zawodników, ich sprzętu, jak i kibiców, który pojawią się na stadionie.

 

TAKTYKA 

Prezentując w czwartek awizowane składy menagerowie Unii i Ostrovi nikogo nie zaskoczyli. Ostrowianie postawili na stałe, sprawdzone ustawienie par. W zespole z Tarnowa z kolei poza powrotem Petera Ljunga także ciężko doszukać się niespodzianek. Dodajmy tylko, że pod numerami zawodników rezerwowych powinni się pojawić Jonas Jeppesen i Daniel Kaczmarek. 

 

Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów:
1. Grzegorz Walasek
2. Tomasz Gapiński
3. Rafał Okoniewski
4. Adrian Cyfer
5. Nicolai Klindt
6. Sebastian Szostak
7. Jakub Krawczyk

 

Unia Tarnów:
9. Kim Nilsson
10. Michał Gruchalski
11. Ernest Koza
12. Artur Mroczka
13. Peter Ljung
15. Mateusz Cierniak

 

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

W dniu meczu kasy stadionowe NIE BĘDĄ czynne. Wejście na stadion możliwe będzie tylko na podstawie biletów zakupionych online.

Otwarcie bram stadionu o godzinie 12:00
Próba toru: 13:30
Ze względu na obostrzenia sanitarne nie będzie prezentacji przed zawodami!
Pierwszy bieg: 14:00

Bilety będą nienumerowane – należy zajmować miejsca zgodnie z regulaminem sanitarnym.

 1. Każda osoba wchodząca na stadion – imprezę masową akceptuje zagrożenie związane z możliwością zarażenia COVID-19. Klub nie ponosi odpowiedzialności w przypadku zarażenia. Dodatkowo każda osoba wchodząca na stadion musi posiadać maseczkę lub przyłbicę zakrywającą usta i nos.
 2. Na mecz uprawnionymi będą wyłącznie kibice posiadający zakupiony karnet, zaproszenie lub bilet online. W dniu meczu kasy stadionowe będą nieczynne i nie będzie można nabyć wejściówki.
 3. Przy każdym wejściu na stadion zapewnione zostaną czynności związane z kontrolą dostępu na stadion – oznaczenia wskazujące dystans pomiędzy osobami oczekującymi w kolejce.
 4. Zgodnie z wytycznymi PZM osoby uczestniczące w meczu zobowiązane są do zachowania bezpiecznej odległości pomiędzy sobą  – minimum 2 metry.
 5. Obowiązkowo każda osoba wchodząca na stadion zostanie poddana dezynfekcji rąk.
 6. Dla publiczności udostępniony jest pierwszy i drugi łuk oraz Trybuna Główna (sektor Gości będzie zamknięty). Kibice uprawnieni do wejścia na stadion mogą wchodzić bramami – od ulicy Zbylitowskiej oraz Czerwonych Klonów (przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności tj. zachowaniu odstępu, dezynfekcji rąk i posiadania maseczki zakrywającej usta i nos do czasu zajęcia miejsca).
 7. Po wejściu na stadion każdy zobowiązany jest do zajęcia udostępnionego miejsca. Pracownicy Służby porządkowej uprawnieni są do kontroli prawidłowego zajmowania miejsc.
 8. W trakcie meczu jest bezwzględny zakaz przemieszczania się pomiędzy sektorami.
 9. Pracownicy służby porządkowej będą kładli nacisk, aby każdy uczestnik meczu do czasu zajęcia miejsca miał założoną maseczkę zakrywającą usta i nos.
 10. Dla publiczności na Trybunie Głównej udostępnione będzie co czwarte krzesełko. Z kolei w niższych rzędach należy siadać na szachownicę zgonie z nowymi wytycznymi. Na łukach należy zachować bezpieczny dystans 2m.
 11. Zarządzaniem wejścia do toalet odpowiedzialni będą pracownicy służby porządkowej, którzy zgodnie z wytycznymi będą pilnować limitów wejść.
 12. Po zakończonym meczu w pierwszej kolejności o opuszczenie stadionu poproszone zostaną osoby zajmujące miejsca na pierwszym i drugim łuku począwszy od miejsc znajdujących się w najwyższych rzędach, a następnie Trybuna Główna. Nadzór na opuszczaniem stadionu sprawować będzie służba porządkowa.
 13. Rekomendujemy, aby na mecz nie przynosić bagażu podręcznego ze względu na brak depozytu.

 

 

 

 

 

Źródło: inf.własna

Maciej Uszko

Mieszkając niespełna 2,5 km od stadionu nie sposób było nie zauroczyć się żużlem. Speedway pochłania mnie nieprzerwanie od 2005 roku. Mogę o nim mówić i pisać godzinami. Pochodzę z Tarnowa dlatego najbliższa mojemu sercu jest lokalna Unia. Mam nadzieję, że Jaskółki w niedalekiej przyszłości powrócą na podium DMP.

Polskie ligi żużlowe

PGE Ekstraliga
półfinały
Zielona Góra - Leszno
44:46, 33:57
Wrocław - Gorzów
46:44, 34:55
mecze o 3 miejsce
Zielona Góra - Wrocław
37:32, 40:50
FINAŁY
Gorzów - Leszno
46:44, 30:59

LesznoeWinner 1 Liga Żużlowa
Torun

2 Liga Żużlowa
Krosno

Powiedzieli...

SPEEDWAY autograf

Klasyfikacje / tabele

Klasyfikacja SGP 2020

1. Bartosz Zmarzlik   Polska 133
2. Tai Woffinden   W. Brytania 117
3. Fredrik Lindgren   Szwecja 117
4. Maciej Janowski   Polska 107
5. Leon Madsen   Dania 89
6. Jason Doyle   Australia 87
7. Artiom Łaguta   Rosja 84
8. Emil Sajfutdinow   Rosja 81
9. Martin Vaculik   Słowacja
78
10. Max Fricke   Australia 64
11. Matej Zagar   Słowenia 46
12. Patryk Dudek   Polska 39
13. Niels-Kristian Iversen   Dania 32
14. Mikkel Michelsen   Dania 32
15. Antonio Lindback   Szwecja 22
16. Gleb Chugunow   Polska 16
17. Jack Holder   Australia 12
18. Anders Thomsen   Dania 10

Indywidualny Mistrz Świata

2017 woffindenBartosz Zmarzlik

 # drużyna m p +/-
 1. Leszno Fogo Unia Leszno 14 28 +162
 2. Gorzow Moje Bermudy Stal Gorzów Wlkp. 14 21 +66
 3. Wroclaw Betard Sparta Wrocław 14 20 +46
 4. Zielona Gora RM Solar Falubaz Zielona Góra 14 20 +25
 5. Czestochowa Eltrox Włókniarz Częstochowa 14 19 +28
 6. Lublin Motor Lublin 14 19 +56
 7. Grudziadz MRGARDEN GKM Grudziądz 14 10 -102
 8. Rybnik PGG ROW Rybnik 14 2 -281

 

Mistrzowie Polski

leszno logoFogo Unia Leszno

2018 kołodziej jMaciej Janowski

 # drużyna m p +/-
 1. Torun eWinner Apator Toruń 14 29 +240
 2. Gniezno Car Gwarant Kapi Meble Budex Start Gniezno 14 25 +67
 3. Lodz Orzeł Łódź 14 22 +42
 4. Gdansk Zdunek Wybrzeże Gdańsk 14 17 -31
 5. Tarnow  Unia Tarnów 14 15 -76
 6. Ostrow Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp. 14 14 -75
 7. Bydgoszcz Abramczyk Polonia Bydgoszcz 14 11 -96
 8. Daugavpils  Lokomotiv Daugavpils 14 7 -71

 

 Mistrz eWinner 1 Ligi Żużlowej 2020

lublin 2017eWinner Apator Toruń

2liga

 # drużyna m p +/-
 1. Krosno Wilki Krosno 10 25 +251
 2. Opole OK Bedmet Kolejarz Opole 10 18 +93
 3. Poznan SpecHouse PSŻ Poznań 10 10 -34
 4. Rzeszow RTŻ Rzeszów 10 8 -54
 5. Rawicz Metalika Recycling Kolejarz Rawicz 10 8 -93
 6. Wittstock MSC Wittstock 10 6 -173

 

Mistrz 2 Ligi Żużlowej 2020

rzeszow logoWilki Krosno

Klasyfikacja SEC 2020

 1. Robert Lambert
  W. Brytania
67
 2. Leon Madsen   Dania 64
 3. Grigorij Łaguta
  Rosja
52
 4. Mikkel Michelsen
  Dania 46
 5. Bartosz Smektała
  Polska
45
 6. Nicki Pedersen
  Dania 45
 7. Timo Lahti   Finlandia 43
8. Kacper Woryna
  Polska
33
9. David Bellego   Francja 31
10. Vaclav Milik
  Czechy
26
11. Bartosz Zmarzlik
  Polska
25
12. Krzysztof Kasprzak   Polska 25
13. Kai Huckenbeck
  Niemcy
25
14. Peter Ljung   Szwecja 23
15. Michael Jepsen Jensen   Dania 22
16. Andriej Kudriaszow
  Rosja
21
17. Emil Sajfutdinow
  Rosja
14
18. Paweł Przedpełski   Polska 10
19. Patryk Dudek   Polska 8

Mistrz SEC

2017 madsen l2Robert Lambert

Klasyfikacja IMŚJ 2020

 1. Jaimon Lidsey   Australia 20
 2. Dominik Kubera   Polska 16
 3. Oleg Mihaylovs   Łotwa 14
 4. Daniel Bewley   W. Brytania 16
 5. Mads Hansen   Dania 9
 6. Petr Chlupac   Czechy 8
 7. Jan Kvech   Czechy 13
 8. Jakub Miśkowiak   Polska 9
 9. Niklas Sayrio   Finlandia 6
10. Marko Levyshyn flaga australia  Ukraina 5
11. Lukas Fienhage   Niemcy 5
12. Mattia Lenarduzzi   Włochy 5
13. Lucke Becker   USA 4
14. Alexander Woentin   Szwecja 3
15. Lukas Baumann   Niemcy 1
16. Steven Goret   Francja 0

Mistrzowie Świata Juniorów

flaga-polskaPolska

2017 smektała bJaimon Lidsey

Okiem naczelnego

TOP 20 SPEEDWAY.info.pl

Ligowiec roku SPEEDWAY.info.pl

7 kolejki SPEEDWAY.info.pl

Niepokonani 2020