ŻKS ROW Rybnik 2015

rybnikW sezonie 2015 rybnicka drużyna, wzmocniona nowymi i doświadczonymi zawodnikami, będzie starała się o awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. ŻKS ROW Rybnik poprzedni sezon, mimo składanych obietnic i wielkich nadziei, zakończył na 7 miejscu z dorobkiem 15 punktów. Baraże ze Speedway Wandą Kraków nie doszły do skutku. W nowy sezon wchodzą z czystym kontem i nadziejami. Zapowiadana jest zacięta walka o pozycję lidera od pierwszego meczu, który rozegrają z kolejnym pretendentem do awansu - z ŻKS Ostrovią Ostrów, więc poprzeczka od początku rozgrywek będzie ustawiona wysoko.

 

Żużlowy Klub Sportowy „ROW Rybnik”

 

Trener/Manager: Jan Grabowski
Prezes: Krzysztof Mrozek
Adres: ul. Gliwicka 72, 44-200, Rybnik
Długość toru: 378,6 m.
Pojemność: 10.304 (wszystkie miejsca siedzące)
Oświetlenie: 1200 lux
Rekord toru: Kacper Woryna - 64,35 s. (IMEJ, 27.09.2014)
Oficjalna strona: www.zksrow.rybnik.com.pl

 

 

Historia:

„Rybnik żużlem stoi”. Tak brzmiał wymowny tytuł jednej z książek korespondenta sportowego, który notabene pochodził również z tego miasta.

Jedno z wielu miast na Śląsku, z ponad 140 tys. mieszkańców, które potrafiło stworzyć prężnie działający ośrodek żużlowy. Jeden z wielu w Polsce, ale jeden z niewielu, który zapisał się złotymi nićmi w historii sportu żużlowego, dwunastokrotnie sięgający po tytuł mistrza kraju i wydający na świat mistrzów czarnego sportu. W Rybniku, mieście dawnych rybaków i urokliwego stawu w miejscu dzisiejszego rynku, potrafili wyłowić talenty i o nie pięknie zadbać.

 

W tym roku w kwietniu przypadnie 83 rocznica powstania rybnickiego klubu. Dla rzeszy fanów sportu stadion w Rybniku będzie kojarzony głównie z największymi światowymi sukcesami żużlowców. Wspomnieć tu należy m.in. o śp. Antonim Worynie, który jako pierwszy Polak zdobył tytuł IMŚ, o Andrzeju Wyglendzie, który był mistrzem świata jazdy parami, Joachimie Maju, zdobywcy wielu tytułów, medali i trofeów, podobnie jak Andrzej, Jan i Stanisław Tkoczowie, Eryk Pierchała, Adam Pawliczek, Łukasz Romanek, Roman Chromik, Kacper Woryna i wielu innych… Rybnicki żużel zaczął kiełkować i przynosić owoce w postaci sportowych sukcesów po II wojnie. Wpierw jednak próbowano swoich sił w dirttrackach na zamkniętym owalu.

 

W 1932 roku powołano Rybnicki Klub Motorowy, który z powodu wybuchu wojny, reaktywował się w ’46 roku. Dwa lata później odbyła się pierwsza edycja drużynowych mistrzostw Polski - rybnicki klub, który został przejęty przez Zrzeszenie „Budowlani”, zajął dalekie 11 miejsce w tabeli. Trafili wtedy na moment do 2 ligi i po powrocie, w 1950 roku, drużyna zdobyła pierwszy medal, srebrny, Drużynowych Mistrzostw Polski. W następnych latach działalność sekcji żużlowej przejął Klub Sportowy „RYF” a klubem kierowało Zrzeszenie „Górnik” i pod taką nazwą rybnicki klub występował w rozgrywkach ligowych. W końcu w ‘56 Górnik zdobywa mistrzostwo Polski i swój pierwszy złoty medal do, jak się później okaże, pokaźnej kolekcji tytułów. Kolejne lata to dominacja rybnickiego klubu w żużlowych rozgrywkach w polskiej lidze. W 1964, w wyniku połączenia klubów, przyjęto nową nazwę „Klub Sportowy Rybnickiego Okręgu Węglowego ROW Rybnik”. I tak od tego czasu, w przeciągu 29 lat klub zdobył jeszcze dwa medale DMP (ostatni w 1972 roku), jednak w 1993 roku KS ROW Rybnik zakończył swoją działalność. Od kolejnego roku w lidze startował już „Rybnicki Klub Motorowy” (w wyniku ustalonej i zatwierdzonej umowy postanowiono, że nowy Rybnicki Klub Motorowy swoją nazwę nawiąże do dawnych czasów miejscowego sportu żużlowego), który 10 lat później wywalczył sobie awans (jak się później okazało, tylko na 1 rok)  do Ekstraligi. W 2012 roku, po degradacji do 2 ligi, klub przyjmuje nazwę „ROW Sp. z o.o.” i występuje o ligową licencję na starty w II lidze a rok później, dokładnie 1 sierpnia 2012, zrodził się „Żużlowy Klub Sportowy ROW Rybnik”. To nowe rozdanie w rybnickiej historii speedway’a. Wyznacznikiem naszego przedsięwzięcia są zasady fair play nie tylko na torze, ale również we wszystkich obszarach działania Stowarzyszenia.Pragniemy prowadzić przejrzystą działalność, która pozwoli nie tylko odbudować zaufanie oraz wiarę w rybnicki żużel, ale przede wszystkim oczyści atmosferę w rybnickim środowisku żużlowym, jednocząc wszystkich miłośników tego sportu”. Długotrwałe niepowodzenia klubu oraz krzywdzące słowa krytyki pod adresem rybnickiego żużla zainicjowały u kilku osób myśl odbudowy dobrego wizerunku i potęgi klubu - czytamy na stronach zksrow.rybnik.com.pl. – Priorytetem było wprowadzenie rybnickiego sportu żużlowego na należne mu miejsce – drużynowego mistrza Polski. Mając w pamięci świetności rybnickich zawodników, pełne trybuny i dumnych kibiców. Istotą utworzonego Stowarzyszenia Ż.K.S. „ROW Rybnik” był powrót do najwyższej klasy rozgrywkowej oraz rozwój klubu. Kierując się według zasad: dbałość o zawodnikówi bezpieczeństwo oraz profesjonalne przygotowanie zawodów; dbanie o markę klubu; polityka „otwartych drzwi”czyli rzetelne informowanie o kondycji klubu, planach i pomysłach na kolejne sezony; łączenie sił, czyli współpraca z prezydentem i Radą Miasta Rybnika; celem nadrzędnym Stowarzyszenia jest powrót na arenę Ekstraligi.

 

Łączny dorobek medalowy: 75 (27 złotych medali, 24 srebrnych, 24 brązowych) w rozgrywkach mistrzostw Polski, 43 (23 złote, 5 srebrnych, 15 brązowych) w rozgrywkach krajowych, a na arenie międzynarodowej 20 (7 złotych, 2 srebrne, 11 brązowych).

Pierwsze mistrzostwo Polski zdobyte w 1956 roku, ostatnie w 1972.

 

Rybnicki stadion, który został wybudowany w latach 30. przy rzece Ruda i na wzór obiektu w Mysłowicach, był jednym z najnowocześniejszych w Polsce. Z początku istnienia widownię tworzyły, po stronie południowej i zachodniej, wały ziemne a dopełniała to drewniana trybuna, natomiast park maszyn znajdował się w północnej części.

Gdy obiekt przechodził modernizację, rozpisywały się o tym gazety w całej Polsce. Między innymi z racji największej ilości widzów mogących wejść na obiekt wybudowany przy ul. Gliwickiej 72 oraz z faktu posiadania pionierskiego i ułożonego na skalę międzynarodową toru.

Jan Sanecznik  był pierwszym powojennym rekordzistą toru przy Gliwickiej (czas - 2.13,3 sek. przy prawie dwa razy większej długości toru niż dziś).

Na Stadionie Miejskim, z którego korzystają zarówno żużlowcy jak i piłkarze, na dzień dzisiejszy zasiądzie 10.304 osób i będą mogli obejrzeć zawody przy oświetleniu 1200 luksów. Stadion jest częścią kompleksu sportowo-rekreacyjnego. Pierwsze zawody na tym obiekcie rozegrano w czerwcu 1939. W przeciągu ponad 70 lat istnienia był on wiele razy modernizowany. W latach 1962-64 nastąpiła rozbudowa stadionu, modernizacje i kosmetyka toru. W 2000 roku tor uległ przebudowie, wymieniono bandy, założono nowy drenaż, w latach późniejszych wyremontowano trybuny aż w 2003 roku zamontowano oświetlenie. W okresie letnim na stadionie odbywają się koncerty gwiazd, w ubiegłych latach gościł m.in. Bryana Adamsa, Roda Stewarta, 30 sec to Mars a w tym roku Linkin Park. W tym lipcu znów trafi się modernizacja toru. Ustalono już że m.in. parametry toru mają ulec zmianie czyli wrócić do poprzednich sprzed kilku lat (chodzi tu o długość, szerokość jak i nachylenie oraz kąt wejścia). Tor miałby wrócić do stanu sprzed 2013 roku (ze względu na piłkarzy boisko musiało byś poszerzone). Jak stwierdził prezes, Krzysztof Mrozek, na nowym torze znów powróci walka a pojedynki między żużlowcami będą efektywniejsze. Zmianie ulegnie również długość toru: z aktualnych 378 m. skrócony zostanie o ok. 38-48 m, co ma zapewnić większe bezpieczeństwo na torze.

W 2005 i w 2007 roku Żużlowego Oskara w kategorii Stadionu Roku otrzymał rybnicki obiekt Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

 

Rybnik stadion

 Stadion Miejski przy ul. Gliwickiej 72 w Rybniku, fot. Wojciech Sowa

 

Zawodnicy sezonu 2015:

 

2012 batchelor tTroy Batchelor (ur. 1987 w Australii) – śr. bieg. 1,380, pkt. 64, starty 50. Troy zadebiutował w polskiej lidze w 2007 roku w Unii Leszno. Do Rybnika przyszedł z wrocławskiej Sparty. Uczestnik Speedway Grand Prix, w poprzednim roku zajął 9 miejsce. Jest również zawodnikiem brytyjskiego Swindon Robins, jednak z powodu problemów wizowych jego jazda stoi pod znakiem zapytania. W Rybniku ma być liderem drużyny.

 

 

2014 balinski dDamian Baliński (ur. 1977) – śr.1,239, pkt. 47, starty 46. Po 21. latach reprezentowania leszczyńskiej Unii, zmienia klubowe barwy i na zasadzie jednorocznego wypożyczenia, będzie zdobywać punkty na zapleczu Ekstraligi. Ma na swoim koncie wiele tytułów i osiągnięć a w 2007 otrzymał Złoty Krzyż Zasługi za osiągnięcia w polskim sporcie. Reprezentować będzie również duński Holsted Speedway Klub.

 

 

2012 ulamek s

Sebastian Ułamek (1975) – śr. 1,987, pkt.143, starty 79. W poprzednim sezonie GKM Grudziądz. Do swoich licznych osiągnięć na torze w styczniu br. dołączył tytuł instruktora sportu żużlowego. Wychowanek częstochowskiego Włókniarza, reprezentant Polski. W swojej karierze oprócz 7 medali DMP, finałów IMP, medali z imprez o Złoty, Srebrny i Brązowy Kask, startował również jako stały uczestnik Grand Prix. W 2013 przekroczył próg 2500 punktów zdobytych w rozgrywkach w najwyższej lidze polskiej.

 

2014 north dDakota North (1991, Australia) – śr. 1,804, pkt. 76, starty 46. Drugi sezon w rybnickich barwach. Reprezentować będzie również angielski Pirates Pool. W styczniu br. czwarty w IM Australii. Złoty medalista Indywidualnych Mistrzostw Australii do lat 16, srebrny medal DMŚJ i IM Australii, reprezentant kadry narodowej.

 

 

2014 harris ch2Christopher „Chris” Harris (1982, Wielka Brytania) – śr. 1,605 pkt., pkt 52, starty 38. Na dobre zadomowił się w Rybniku, będzie to jego kolejny sezon w klubie (notabene w 2006/2007 jeździł dla RKM Rybnik). Zwycięzca GP Wielkiej Brytanii (2007), 7 razy znalazł się na podium podczas zawodów, stały uczestnik cyklu Grand Prix (2007-2012, 2014-2015). W lidze angielskiej reprezentant  Coventry Bees.

 

 

2012 czalow i

Ilja Chalov (1995, Rosja) – śr. 1,489, pkt. 62, starty 47. Trzeci sezon z rzędu reprezentując ŻKS ROW, w tym roku związał się kontraktem aż na 2 lata.  Reprezentant kadry Rosji. Zdobywca 1 miejsca w Indywidualnych Mistrzostwach Rosji do lat 21 (2014), złoty medal Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Rosji do lat 19 (2011), Mistrzostwo Rosji par klubowych (2014).

 

 

2013 szombierski rRafał Szombierski (1982) – śr. 1,760, pkt. 37, starty 25. Wychowanek RKM. II wicemistrz świata juniorów, 2 złote i 2 srebrne medale zdobyte drużynowo, złoty i srebrny medal MMPPK, zdobywca Brązowego Kasku, dzika karta w Speedway Grand Prix w Bydgoszczy.Reprezentował przez 10 lat barwy RKM Rybnik. W sezonie 2014 występował w macierzystym klubie na zasadzie wypożyczenia z Włókniarza, w tym roku już jako zakontraktowany zawodnik ŻKS ROW.

 

 

2014 woryna k2Kacper Woryna (1996) – junior, śr.1,898, pkt. 99, starty 59. W zeszłym sezonie najlepsza  średnia biegowa w swoim macierzystym klubie. Srebrny medal Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów (2014), 3 msc. w Brązowym Kasku (2014), 4 msc. w MDMP (2014), objawienie sezonu w plebiscycie Tygodnika Żużlowego (2014), nominowany do „Człowieka Roku 2014” w Rybniku. Reprezentant kadry. Wnuk śp. Antoniego Woryny, również żużlowca który jako pierwszy Polak zdobył medal IMŚ.

 

2013 wieczorek kKamil Wieczorek (1998) - junior, śr.1,000, pkt. 7, starty 8. Wychowanek rybnickiego klubu, swoją przygodę rozpoczął jeżdżąc na mini-żużlu, w zeszłym sezonie w składzie znalazł się 3-krotnie. Uzyskał 2 m. w klasyfikacji generalnej Nice Cup (2014), 4 m. w MDMP (2014), Drużynowy Mistrz Polski 80cc (2010, 2011), Indywidualne Mistrzostwa Polski – 3msc. (2011), VIII Turniej o Złoty Kilofek Dyrektora KWK Chwałowice – 2 m. (2012), III Turniej o Złotą Lampkę Górniczą Pamięci A. Skulskiego – 4 m. (2012).

 

 

2014 chmiel rRobert Chmiel (1998) – junior, wciąż czeka na swój ligowy debiut. Licencję zdobył w 2014 roku. Drużynowy Mistrz Polski 80cc (2010, 2011), 1 m. w VIII Turnieju o Złoty Kilofek Dyrektora KWK Chwałowice (2012), 1 m. W III Turniej o Złotą Lampkę Górniczą Pamięci Prezesa Andrzeja Skulskiego (2012), 3  m. w Nice Cup i 4 pozycji w MDMP (2014).

 

 

2014 kajzer mMarcel Kajzer (1990) – śr.1,361, pkt.44, starty 36. Wraca po rocznej przerwie, w 2013 roku także parafował on kontrakt z rybnickim klubem. Wychowanek Kolejarza Rawicz, reprezentant Start Gniezno, Ostrovii Ostrów, Włókniarza Częstochowa, Wandy Kraków. Z ŻKS ROW podpisał tzw. umowę warszawską. Reprezentant kadry juniorów w 2008 roku. Finalista Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów (2008), 4 m. w Drużynowych Mistrzostwach Europy Juniorów (2008), dwukrotny finalista turniejów o Brązowy i Srebrny Kask.

 

2014 chromik rRoman Chromik (1981) – poprzedni sezon nie zaliczy do udanych, w 3 startach nie zdobył ani jednego punktu. Wychowanek RKM. Zdobywca Brązowego Kasku (2000), odkrycie sezonu w plebiscycie Tygodnika Żużlowego, oraz 2 m. w memoriale red. Jana Ciszewskiego tuż za Tomaszem Gollobem. Medalista Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski (2000 - 2 miejsce, 2001 - 3 miejsce, 2002 - 1 miejsce), brązowy medalista MPPK (2006), 3 m. w Turnieju o Puchar Prezesa Kompanii Węglowej S.A. (2012). Występował w lidze duńskiej i szwedzkiej. Chromik również z kontraktem „warszawskim”.

 

2014 grobauer v1Valentin Grobauer (1994, Niemcy) – junior. Rybnik będzie jego pierwszym klubem w Polsce, podpisał umowę bez zobowiązań finansowych. W tym roku będzie również jeździł wraz z Kacprem Woryną w duńskim Grindsted. Jest finalistą Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów (2014), uzyskał 3 miejsce w Indywidualnych Mistrzostwach Niemiec Juniorów (2014). We wrześniu ubiegłego roku rybnicka publiczność mogła zobaczyć Valentina na torze podczas IMEJ, jego debiut skończył się po 1 biegu, w którym upadł i doznał złamania obojczyka.

 

 2014 fricke mMax Fricke -  19-letni Australijczyk, będzie wypożyczony z toruńskiego klubu. W styczniu zdobył on po raz kolejny tytuł Młodzieżowego Indywidualnego Mistrza Australii.  Fricke trafił do Torunia przed sezonem 2014 ale nie przebił się do podstawowego składu, dlatego też menager, Jacek Gajewski, dał zielone światło na wypożyczenie zawodnika do niższej ligi. Australijczykiem od dawna zainteresowany był klub z Rybnika.Fricke w styczniu został Młodzieżowym Indywidualnym Mistrzem Australii, był to jego trzeci złoty medal w tych rozgrywkach. W sezonie 2013-2014 jeździł w również na Wyspach w Edinburgh Monarchs a w tym roku spróbuje swoich sił w klubie Belle Vue Aces.

 

O co walczymy: w składzie pojawiło się 3 nowych zawodników, którzy jazdę w Ekstralidze czy w cyklu Grand Prix mają za sobą więc i spory bagaż doświadczenia. Skład drużyny się wzmocnił.  Rybnicka drużyna może być dumna z posiadania w teamie m.in. rokującego nadzieje młodzieżowca Kacpra Worynę, który w zeszłym roku nie tylko zdobył srebrny medal IMEJ ale i miał najlepszą średnią w całej drużynie. Na lidera już przed sezonem nominowano Troya Batchelora, który chciałby zapomnieć niefortunny sezon we wrocławskiej Sparcie. O to miejsce zabiegać pewnie będzie stary wyjadacz niejednego toru, Sebastian Ułamek, który po zdobyciu tytułu instruktora sportu żużlowego, będzie mógł wspomóc trenera Jana Grabowskiego na treningach cennymi radami i 23-letnim doświadczeniem na żużlu. Duże nadzieje pokładane są w młodzieżowcach: Robercie Chmielu i Kamilu Wieczorku, którzy będą chcieli zamienić się miejscami z Woryną w podstawowym składzie. Chris Harris dostał kolejną szansę od prezesa Mrozka, który w poprzednim sezonie i przygodach z Lewisem Bridgerem, zarzekał się, że żadnego Anglika do składu już nie zaprosi, i pewnie zmiany sprzętowe oraz modyfikacje w składzie swojego teamu mechaników mu w tym pomogą. Będzie on jeździł jako stały uczestnik, wraz z Batchelorem, w cyklu Grand Prix. Wciąż ważą się losy kształtu rozgrywek i przypuszczalnego połączenia lig 1 i 2, co gwarantowałoby większą ilość meczy również i na własnym torze. Na lipiec przewidziany jest w Rybniku remont toru, na który miasto przeznaczy 1,3 mln natomiast w czerwcu planowany jest turniej z udziałem powracającego do gry Śląska Świętochłowice. Z budżetu miasta klub otrzyma zastrzyk finansowy większy niż to było w poprzednim roku, bo wpłynie aż 2,5 mln zł. W czasie prezentacji, zaplanowanej na 8 marca, dowiemy się, kto jeszcze wesprze klub jako sponsor tytularny. We wrześniu szykuje się kolejna impreza na rybnickim owalu:  turniej GP Challenge, w którym żużlowcy będą walczyli o awans do cyklu Grand Prix a także planowany jest jeszcze turniej poświęcony rybnickiej legendzie, śp. Antoniemu Worynie.

 

"Rybnik w żużlu brzmi dumnie” - zapewne tego hasła będą się trzymali zawodnicy przez cały sezon, rywalizując o Ekstraligę z Ostrovią dowodzoną od tego sezonu przez trenera reprezentacji, Marka Cieślaka. Są na dobrej drodze aby w końcu wydostać się z Nice PLŻ i zacząć marzyć o 13 tytule mistrza.

 

 

 

źródło: info.własne, zksrow.rybnik.com.pl, kacper.woryna.pl, pzm.pl, nowiny.pl, "Asy żużlowych torów: Antoni Woryna" - Stefan Smołka, wyd. Danuta, 2011.

 

 

Aleksandra Cimała

20

Dziękujemy, że jesteście z nami!