Będzie nowy tor w Rybniku

rybnikRybnicki tor w końcu przejdzie długo oczekiwaną modernizację. Planowane prace mają rozpocząć się w czasie przerwy w rozgrywkach czyli w lipcu. Czy żużlowcom ŻKS ROW uda się poznać nowy tor przed kolejnymi meczami w sierpniu, czy utracą atut znajomości własnego toru? Według prezesa Krzysztofa Mrozka, przebudowa tego toru to wielki krok do powrotu do normalnego stanu sprzed kilku lat. 

 

 

17 lutego w siedzibie klubu w czasie spotkania władz klubu z pełnomocnikiem prezydenta Rybnika rozmawiano na temat zmian geometrii toru żużlowego przy Gliwickiej 72. W spotkaniu uczestniczył m.in. pełnomocnik prezydenta ds. Inwestycji i Gospodarki Przestrzennej, Wojciech Student a także członek GKSŻ Włodzimierz Kowalski, który odpowiada za weryfikację torów żużlowych w GKSŻ.
Ustalono już m.in. że parametry toru mają ulec zmianie czyli wrócić do poprzednich (chodzi tu o długość, szerokość jak i nachylenie oraz kąt wejścia). Tor miałby wrócić do stanu sprzed 2013 roku (przeprowadzono remont kilka lat temu z powodu… boiska dla piłkarzy grających na tym samym obiekcie). Jak stwierdził prezes, Krzysztof Mrozek, na torze znów powróci walka a pojedynki między żużlowcami będą efektywniejsze. Zmianie ulegnie również długość toru: z aktualnych 378 m. skrócony zostanie o ok. 38-48 m, co ma zapewnić większe bezpieczeństwo na torze. W czerwcu drużyna Jana Grabowskiego ostatni mecz odjedzie na własnym owalu 28. czerwca (ŻKS ROW Rybnik - ŻKS Polonia Bydgoszcz) i ponownie wrócą na swój tor 9.sierpnia (Rybnik - Łączyńscy-Carbon Start Gniezno), czyli będą mieli ponad miesiąc na zapoznanie się z nowym, zmodernizowanym torem.

 

Przypomnijmy że z początkiem grudnia 2014 podana została informacja o planowanej przebudowanie toru przy Gliwickiej 72 w Rybniku. Został on zaakceptowany przez PZM i prace miały się zacząć przed nowym sezonem. Już w 2013 roku na tym obiekcie był już przeprowadzony remont przy okazji modernizacji murawy. Teraz przebudowie ulegnie tor. Zmieni się geometria toru tzn. kąt nachylenia łuków zostanie zmodyfikowany oraz poszerzone zostaną proste, a także będą ścięte neutralne pasy trawy boiska na wejściach i wyjściach – takie informacje przekazała rzecznik prasowa Lucyna Tyl z UM. Dzięki temu widoczność na trybunach ma się poprawić a zawody mają stać się jeszcze bardziej atrakcyjne i interesujące, na co bardzo czekają kibice zasiadający na rybnickim obiekcie. Ma to być już czwarty raz gdy na stadion wjedzie ciężki sprzęt chcący doprowadzić tor do porządku. W budżecie na rok 2015 prezydent ma wygospodarować pieniądze na kosmetykę toru, która „ma zostać przeprowadzona porządnie i starczyć na długo”.

 

Oficjalna strona rybnickiego klubu podała termin prezentacji drużyny. Wybór padł na niedzielę, 8.marca na godz. 18:00. Odbędzie się on w hali MOSiR przyul. Jastrzębskiej 3b, w Rybniku-Boguszowicach. Wejściówki można było nabyć w siedzibie klubu i na dniach rozeszło się blisko 800 wejściówek na prezentację drużyny.

 DSC 4469

źródło: info. własne, www.rybnik.com.pl, www.zksrow.rybnik.com.pl

Aleksandra Cimała

20

Dziękujemy, że jesteście z nami!