Czy znajdą się pieniądze na rybnicki klub?

rybnik

Według opublikowanej listy przez Urząd Miasta w Rybniku w tym roku miałoby zabraknąć pieniędzy na żużel i dofinansowanie klubu ŻKS ROW Rybnik. Jeszcze przed wyborami kandydujący na prezydenta Piotr Kuczera zapewniał kibiców, że będzie wspierał rozwój tego sportu w mieście i pieniądze na pewno się znajdą. Dziś się okazało, że jednak nie.

 

W zamieszczonym dziś Biuletynie Informacji Publicznych włodarze miasta podali propozycję rozdysponowania środków finansowych (grantów) w obszarze wspierania i upowszechniania kultury fizycznej. Wynika z tego, że m.in. klub piłkarski Energetyk ROW Rybnik otrzymałby dotacje w wysokości 990.000 zł, Młodzieżowy Klub Mini Żużlowy „Rybki” Rybnik na szkolenie sportowe zawodników tegoż klubu otrzymałby 50.000 zł, dodatkowo na turnieje i dwa półfinały wraz z finałem - 27.000 zł (czyli razem 78.000 zł). Na żużel pieniędzy w tym roku miałoby zabraknąć. Brak środków na ten sport w Rybniku jest podobno winą błędów w składanym wniosku do Urzędu Miasta. W „Wykazie ofert nieodpowiadającym wymogom formalnym w ogłoszeniu otwartego konkursu ofert” możemy przeczytać z jakich powodów klub ŻKS ROW nie może otrzymać nawet złotówki. To m.in.: niewłaściwe określenie działalności nieodpłatnej pożytku publicznego; dostrzeżono błędy rachunkowe w kosztorysie; bezpodstawnie wypełniono pkt III.4 i III.5 oferty dotyczący dofinansowania inwestycji; niewłaściwie zmodyfikowano treść na stronie tytułowej; oferta była niekompletna co do wymaganego zestawu informacji (brak motocykli w zasobach rzeczowych, opis potrzeb nie na temat).

Jak dowiedział się portal rybnik.com.pl wiceprezydent P. Masłowski wziął głos w tej sprawie i wyjawił, że w następnym tygodniu ma ruszyć kolejny konkurs grantowy, w którym ŻKS ROW Rybnik będzie mógł ponownie zgłosić swoją kandydaturę i poprawić dotychczasowe błędy, na wszelkie pytania i szczegółowych informacji udzieli prezydent, Piotr Kuczera, w czasie najbliżej konferencji.

Po wyborach samorządowych dokonała się zmiana na stanowisku prezydenta w Rybniku. Prezydent Adam Fudali, po czterech kadencjach, musiał ustąpić młodszemu koledze, który niespodziewanie wygrał drugą turę wyborów. Wybrany na to stanowisko P. Kuczera zapewniał na jednej z konferencji, że żużel jest celem priorytetowym i będzie promowany nadal w mieście. Do tej pory miasto wspierało finansowo ŻKS ROW Rybnik i liczą na to również w czasie kadencji nowego prezydenta.

DSC 8504

 

Z początkiem grudnia 2014 podana została informacja o planowanej przebudowanie toru przy Gliwickiej 72 w Rybniku. Został on zaakceptowany przez PZM i prace miały się zacząć przed nowym sezonem. Warto wspomnieć, że w 2013 roku na tym obiekcie był już przeprowadzony remont przy okazji modernizacji murawy. Teraz przebudowie ulegnie tor. Zmieni się geometria toru tzn. kąt nachylenia łuków zostanie zmodyfikowany oraz poszerzone zostaną proste, a także będą ścięte neutralne pasy trawy boiska na wejściach i wyjściach – takie informacje przekazała rzecznik prasowa Lucyna Tyl z UM. Dzięki temu widoczność na trybunach ma się poprawić a zawody mają stać się jeszcze bardziej atrakcyjne i interesujące, na co bardzo czekają kibice zasiadający na rybnickim obiekcie.

Jednak wciąż czekają na remont toru żużlowego. Ma to być już czwarty raz gdy na stadion wjedzie ciężki sprzęt chcący doprowadzić tor do porządku. Przed wyborami na prezydenta miasta Rybnika pieniądze miały być odłożone – i według starego prezydenta, Adama Fudali i według nowego – Piotra Kuczery, w swych wyborczych zapewnieniach zarzekali się, że modernizacja toru będzie przeprowadzona przed nowym sezonem. Jednak według P. Kuczery jego poprzednik pieniędzy na ten cel nie odłożył. W nowym budżecie na rok 2015 prezydent ma wygospodarować pieniądze na kosmetykę toru, która ma być porządna i starczyć na długo.
W styczniu ma zostać ogłoszony przetarg na projekt nowego toru. Nie wiadomo natomiast czy do modernizacji dojdzie jeszcze przed inauguracyjnym meczem z Ostrovią w kwietniu czy pozostanie czekać na okres wakacyjny i przerwę w rozgrywkach.

 

Oficjalna strona rybnickiego klubu podała termin prezentacji drużyny. Wybór padł na niedzielę, 8.marca na godz. 18:00. Odbędzie się on w hali MOSiR przy ul. Jastrzębskiej 3b, w Rybniku-Boguszowicach.

 

Kacper Woryna, niekwestionowany lider zespołu w poprzednim sezonie, został nominowany w swoim rodzinnym mieście na „Człowieka Roku 2014” w kategorii „Sport” ale również będzie walczył z innymi nominowanymi rybniczanami o "Nagrodę Internautów". Na Kacpra Worynę można głosować poprzez stronę www.rybnik.com.pl a także wysyłając sms-a.

 

Na pierwszy, inauguracyjny mecz sezonu 2015 ŻKS ROW Rybnik będzie musiał stoczyć walkę z drużyną prowadzoną przez Marka Cieślaka z Ostrowa Wielkopolskiego. W Lany Poniedziałek, 6 kwietnia, zmierzą się w meczu wyjazdowym z ŻKS Ostrovią Ostrów, a niecały tydzień później, 12.kwietnia, zaprezentują się swoje publiczności podejmując na rybnickim owalu Speedway Wandę Instal Kraków.

 

źródło: info. własna, www.zksrow.rybnik.com.pl, www.kacper.woryna.pl, www.rybnik.com.pl, www.dziennikzachodni.pl, www.bip.um.rybnik.eu

Aleksandra Cimała

20

Dziękujemy, że jesteście z nami!