Przygotowania do awansu

rybnik

W 2015 roku rybnicka drużyna, wzmocniona nowymi zawodnikami, będzie starała się o awans do Enea Ekstraligi. Liderem zespołu ma zostać Troy Batchelor. ŻKS ROW Rybnik poprzedni sezon, mimo składanych obietnic i wielkich nadziei, zakończył na 7 miejscu z dorobkiem 15 punktów. Teraz ma się to zmienić. 

Od listopada drużyna ROW kompletuje skład na nowy sezon 2015. W czasie konferencji (24.11), na której oprócz grona kibiców, byli obecni m.in. prezes ŻKS ROW Krzysztof Mrozek oraz (były już) prezydent Adam Fudali, w rybnickim Urzędzie Miasta włodarze klubu zaprezentowali nowych zawodników. Do drużyny w nowym sezonie dołączą: Troy Batchelor, który przejdzie z klubu Ekstraligi - Betard Sparta Wrocław (sezon zakończył ze średnią 1,380), oraz Sebastian Ułamek z GKM Grudziądz (śr. bieg. 2,043). Troy Batchelor, 27-letni Australijczyk, dzięki przyznaniu przez FIM „dzikiej karty”, będzie w przyszłym roku uczestnikiem cyklu Speedway Grand Prix. W tym roku zajął 9. miejsce w klasyfikacji zawodników GP a jego uczestnictwo w cyklu odbiło się na wynikach w lidze polskiej. Batchelor zdobył tylko 64 punktów przy 50 startach. Natomiast Sebastian Ułamek w tym roku był zawodnikiem GKM Grudziądz. 39-latek, wychowanek Włókniarza Częstochowa, to siedmiokrotny medalista Drużynowych Mistrzostw Polski, wielokrotny finalista Indywidualnych Mistrzostw Polski, uczestnik turnieju o Złoty i Srebrny Kask, złoty medalista Mistrzostw Polski Par Klubowych w parze ze Sławomirem Drabikiem, reprezentant Polski w Drużynowym Pucharze Świata. W czerwcu 2013 roku Sebastian Ułamek zdobył 2500 punkt w swej żużlowej karierze. W zespole GKM Grudziądz, który w przyszłym roku będzie jeździł w Ekstralidze, Ułamek w tym sezonie uzyskał średnią 2,043 inkasując 129 pkt i zdecydował się pozostać w Nice PLŻ dołączając do ROW Rybnik. 

Troy Batchelor oraz Sebastian Ułamek dołączą do pozostałych zawodników rybnickiego teamu. Z klubem postanowili przedłużyć umowę: Dakota North, Ilja Czalow oraz Kacper Woryna. Z teamem pożegnał się natomiast Lewis Bridger (9 spotkań, śr. bieg. 1,535), który poprzedni sezon nie zaliczy do udanych, m.in. z racji problemów z dotarciem na mecze swej drużyny. Brytyjczyk zdecydował na jakiś czas zawiesić żużlową karierę i skupić się na innych sportach. Po „przygodach” z Bridgerem, włodarze rybnickiego klubu stwierdzili, że już nigdy nie zatrudnią żadnego Brytyjczyka. Chris Harris, który w sezonie 2013 reprezentował barwy GKM Grudziądz, w tym sezonie z rybnickim klubem uzyskał średnią 1,605, przywożąc 52 pkt. w 8 meczach.
Trener Jan Grabowski pozostawia w składzie wychowanków i juniorów rybnickich: Kacpra Worynę, Roberta Chmiela oraz Kamila Wieczorka. Świetny sezon zaliczył Woryna, który uzyskał najlepszą średnią w drużynie – 1,898 przy 14 meczach i 99 pkt.
Nie wiadomo natomiast jaka będzie przyszłość Damiana Balińskiego. W listopadzie mówiło się, że „Bally” nowy sezon rozpocznie w ROW Rybnik, jednak nie jest to potwierdzona informacja. Możliwe również, że Baliński zostanie wypożyczony z aktualnego, macierzystego klubu Fogo Unii Leszno do Rybnika.
Niepewna jest również przyszłość Rafała Szombierskiego. W tym sezonie Szumina wystąpił tylko w 7 spotkaniach, zdobywając 37 pkt i średnią bieg. na poziomie 1,760. Działacze rybnickiego klubu złożyli już swoją propozycję i czekają na decyzję Szombierskiego co do jego przyszłości w ROW.

DSC 4985BK

 

Pod koniec listopada na oficjalnej stronie ŻKS ROW Rybnik poinformowano kibiców o tym, że Chris Harris przedłużył kontrakt z klubem i będzie nadal reprezentował Rybnik w sezonie 2015. Bomber również w latach 2006-2007 jeździł w rybnickim klubie, i co ciekawe, Brytyjczyk podpisał kontrakt na nowy sezon w dniu swoich 32 urodzin. Porównując jednak obecny sezon z 2013, Harris spadł o 34 miejsca w klasyfikacji zawodników Nice PLŻ. Zmieni się również cały team mechaników, którzy przygotowują sprzęt Harrisowi w polskiej lidze.
Oprócz Lewisa Bridgera z ROW pożegnali się również Dawid Stachyra (śr. bieg. 0,944), który jeszcze nie zdecydował się na nowy klubu, a także rozwiązano kontrakt z Michałem Szczepaniakiem (śr. 1,750) - wraz z bratem Mateuszem będą reprezentowali w nowym sezonie MDM Komputery Dreier Ostrovię Ostrów.

W grudniu na oficjalnym profilu facebookowym ŻKS ROW Rybnik poinformowało kibiców i sympatyków o opuszczeniu drużyny przez Vaclava Milika. 21-letni Czech od nowego sezonu będzie reprezentował klub Ekstraligi Betard Sparta Wrocław. Milik w tym sezonie miał drugi, po Worynie, najlepszą średnią w rybnickim klubie – 1,871, zdobywając przy tym 53 punkty w 7 meczach. Vaclav Milik tym samym dołączył do bardzo młodego składu Sparty: Taia Woffindena, Macieja Janowskiego, Tomasza Jędrzejaka, Mike Trzensionki, Michaela Jepsena Jensena, Maksyma Drabika, Adriana Gały oraz Damiana Drożdża.
28.03 zostanie rozegrany sparing na rybnickim torze przy Gliwickiej 72 z drużyną PGE Stal Rzeszów, rewanż przewidziano na 29.03 na rzeszowskim owalu.

Na oficjalnej stronie ŻKS ROW Rybnik podano ceny karnetów i biletów na sezon 2015. Można je nabyć w siedzibie klubu od 19.12. W porównaniu z poprzednim sezonem, bilety na mecze ligowe podrożały o 2 zł i kosztują teraz 27 zł na amfiteatr a na trybunę krytą 37 zł, ulgowy – 17zł. Ceny karnetów: amfiteatr ulgowy (emeryci, renciści, uczniowie i studenci do 26 roku życia) - 150 zł; amfiteatr - 240 zł; trybuna kryta - 320 zł.

W grudniu klub ogłosił również rekrutację chłopców do szkółki żużlowej dla roczników 2001/2002. Trener Jan Grabowski zapraszał chłopców w wieku 13,14 lat do spróbowania swoich sił w sporcie żużlowym. Dziewczyn niestety nie zaproszono na trening, w przeciwieństwie do innych klubów, np. Wandy Kraków, które przyjmowały wszystkich chętnych bez wyjątku.

3F7Y9757


Z początkiem grudnia podana została informacja o planowanej przebudowanie toru przy Gliwickiej 72 w Rybniku. Został on zaakceptowany przez PZM i prace zaczną się przed nowym sezonem. Warto wspomnieć, że w 2013 roku na tym obiekcie był już przeprowadzony remont przy okazji modernizacji murawy. Teraz przebudowie ulegnie tor. Zmieni się geometria toru tzn. kąt nachylenia łuków zostanie zmodyfikowany oraz poszerzone zostaną proste, a także będą ścięte neutralne pasy trawy boiska na wejściach i wyjściach – takie informacje przekazała rzecznik prasowa Lucyna Tyl z UM. Dzięki temu widoczność na trybunach ma się poprawić a zawody mają stać się jeszcze bardziej atrakcyjne i interesujące, na co bardzo czekają kibice zasiadający na rybnickim obiekcie.


Po wyborach samorządowych dokonała się zmiana na stanowisku prezydenta również w Rybniku. Prezydent Adam Fudali, po czterech kadencjach, musiał ustąpić młodszemu koledze, który niespodziewanie wygrał drugą turę wyborów. Wybrany na to stanowisko Piotr Kuczera zapewniał na jednej z konferencji, że żużel jest celem priorytetowym i będzie promowany nadal w mieście. Do tej pory miasto wspierało finansowo ROW Rybnik i liczą na to również w czasie kadencji nowego prezydenta.


Kibice ROW Rybnik bardzo liczą, że w nowym sezonie drużyna pod wodzą Jana Grabowskiego będzie mierzyła znacznie wyżej niż zdobyte w tym sezonie 7 miejsce w NICE PLŻ. Gdyby nie odwołane baraże w październiku ze Speedway Wandą Instal Kraków, nie wiadomo gdzie rybnicka drużyna znalazłaby się w sezonie 2015. Teraz włodarze klubu otwarcie przyznają, że z nowymi nazwiskami w teamie będą walczyli o jak najwyższe miejsce w tabeli a nawet o awans do Ekstraligi. Niewątpliwie będą mieli trudne zadanie, bo do walki włączą się również kluby, m.in. drużyny które awansowały z 2PLŻ: Ostrovia Ostrów pod wodzą nowego trenera Marka Cieślaka oraz Speedway Wadna Instal Kraków, która wzmacnia skład nowymi zawodnikami. Niewątpliwie ciekawie zapowiada się sezon 2015 na zapleczu Enea Ekstraligi.

 

Źródło: info. własna, www.pzm.pl, ww.sport.elka.pl, www.zksrow.rybnik.com.pl, www.rybnik.com.pl, www.rybnik.pl.

Aleksandra Cimała

20

Dziękujemy, że jesteście z nami!