Ostatni ekstraligowy mecz w Gdańsku

gdansktarnow logoW najbliższą niedzielę o godzinie 19 w Gdańsku odbędzie się XIII kolejka Enea Ekstraligi, gdzie gdańszczanie podejmą na własnym torze drużynę z Tarnowa. Dla zespołu znad morza jest to ostatni mecz na własnym torze w Ekstralidze w sezonie 2014.

 

Drużyna gospodarzy, czyli Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk po ostatnim przegranym meczu w Częstochowie praktycznie straciła szansę na utrzymanie wśród najlepszych zespołów w Polsce. W tamtejszym spotkaniu z powodów finansowych nie wystartowali Leon Madsen oraz Thomas Jonasson. Gdyby w tym spotkaniu wystąpiła wymieniona wyżej dwójka można śmiało powiedzieć, że dwa ważne ligowe punkty pojechałyby do Gdańska. Tak się, jednak nie stało. W niedzielę Wybrzeże podejmie głównego pretendenta do złotego medalu, czyli Grupę Azoty Unię Tarnów, która pewnie prowadzi w ligowej tabeli.
Tak, jak już wcześniej zapowiedział Tadeusz Zdunek w meczu tym nie skorzysta ze swoich największych gwiazd, a więc Szwedów oraz Krystiana Pieszczka. - Co innego mamy zrobić? W praktyce nie mamy żadnych szans na utrzymanie. 3 punkty zdobyte przez Pieszczka, to więcej niż wpływ z 500 biletów, o Skandynawach nie wspominając. Zdajemy sobie sprawę, że wielu kibiców może opuścić ostatni mecz, ale rzeczywistość jest taka, że i tak bardziej nam, to się opłaci. Madsen i Jonasson opuścili nas w Częstochowie, a Pieszczek również nie wykazał się ambicją przedstawiając zwolnienie lekarskie przed meczem ze Stalą Gorzów. Kto wie, na czym polega naderwanie mięśnia, zdaje sobie sprawę, iż z tą kontuzją było coś nie tak, skoro kilka dni później mógł startować w zawodach. Niczym nie zawinił Lindgren, ale jego kontrakt również jest wysoki w porównaniu do reszty zawodników - komentuje całą sytuację Zdunek
Tym samym w niedzielę ujrzymy jedynie polskich zawodników oraz Renata Gafurova. W pierwszej parze ujrzymy Artura Mroczkę oraz młodego Aureliusza Bielińkiego, dla którego będzie, to debiut w Enea Ekstralidze. Kolejną parę tworzyć będą bracia Szymko, którzy w tym sezonie mają dużo okazji do startów w meczach ligowych zespołu z Gdańska. Z juniorami wystartuje wspomniany wcześniej Renat Gafurov. Parę juniorską na ten mecz tworzyć będą Patryk Beśko oraz Dominik Kossakowski.

Goście niedzielnej potyczki, Unia Tarnów, to zdecydowany faworyt tego spotkania. Przyjezdni będą musieli sobie radzić bez kontuzjowanego Krzysztofa Buczkowskiego, który w środę podczas meczu ligi brytyjskiej doznał złamania łopatki. W miejsce Buczka najprawdopodobniej ujrzymy, któregoś z juniorów klubu z Tarnowa.
W pierwszej parze powinniśmy zobaczyć dobrze znanego i lubianego w Gdańsku, Martina Vaculika, który ten sezon jak najbardziej może zaliczyć na plus. Partnerować miał mu Krzysztof Buczkowski, jednak jak wiemy w spotkaniu tym z powodu kontuzji nie wystartuje on. W drugiej parze pojadą Greg Hancock oraz Artiom Łaguta. Hancock, podobnie jak Vaculik ten sezon ma świetny. W klasyfikacji najskuteczniejszych zawodników Enea Ekstraligi zajmuje on wysokie trzecie miejsce. W 12 meczach zgromadził on aż 118 punktów i 18 bonusów co daje mu, to średnią biegopunktową równą 2,305. Także i młodszy z braci Łagutów jest bardzo wysoko w klasyfikacji najskuteczniejszych jeźdżców. Z numerem "5" wystartuje Janusz Kołodziej. W parę juniorską najprawdopodobniej powinni tworzyć Kacper Gomólski oraz Ernest Koza.

Zdecydowanym faworytem tego spotkania są goście niedzielnej potyczki, którzy najprawdopodobniej wystartują w swoim najmocniejszym składzie. Będzie, to tak zwany pojedynek Dawida z Goliatem, a więc najlepszej i najgorszej drużyny w najwyższej klasie rozgrywkowej. Gospodarze po ostatnim przegranym meczu w Częstochowie praktycznie przekreślili swoje szansę na utrzymanie w Ekstralidze. Dlatego też dwa ostatnie spotkania wystartują w składzie oszczędnościowym. Niedzielny mecz będzie miał charakter treningu punktowanego, gdzie przed meczem znany już zwycięzca. Jedynie nie znane są rozmiary tego pogromu.

Awizowane składy:

Grupa Azoty Unia Tarnów:
1.Martin Vaculik
2.Krzysztof Buczkowski
3.Artem Laguta
4.Greg Hancock
5.Janusz Kołodziej
6.Kacper Gomólski
7.Ernest Koza

Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk:
9.Artur Mroczka
10.Aureliusz Bieliński
11.Marcel Szymko
12.Cyprian Szymko
13.Renat Gafurov
14.Patryk Beśko
15. Dominik Kossakowski

Początek meczu: 19.00
Sędzia: Leszek Demski
Komisarz toru: Aleksander Janas
Bilety:
20 zł - bilet normalny
10 zł - bilet ulgowy (wszystkie kobiety, młodzież szkolna, studenci do 26. roku życia, emeryci oraz renciści).

źródło: informacje własne 

Martyna Jaworska

20

Dziękujemy, że jesteście z nami!