Faworyt nie zawiódł

gkz gdanskpilaRenault Zdunek Wybrzeże Gdańsk w drugim meczu finałowym pokonał na własnym obiekcie Polonię Piła 54:36 i to właśnie Wybrzeże w przyszłym sezonie startować będzie w Nice Polskiej Lidze Żużlowej. Natomiast zawodnicy z Piły wystartują w barażu ze Startem Gniezno. Najlepszym zawodnikiem gospodarzy był Krzysztof Jabłoński zdobywca 13 oczek, zaś w ekipie gości najskuteczniejszy okazał się Rene Bach, który w sześciu startach wywalczył 12 punktów. 

 

 

Grzegorz Dzikowski w porównaniu do awizowanego składu w środę dokonał tylko jednej zmiany. W miejsce mającego problemy Łukasza Sówki wystartował Marcel Szymko, który wystartował tylko z tego względu, że ani Sówki, ani Krcmar nie przyjechali do Gdańska z różnych względów. Krcmar tego samego dnia startował w Debreczynie, gdzie wraz z reprezentacją Czech wywalczyli brązowe medale Mistrzostw Europy Par. 

Mecz rozpoczął się od planowanego zwycięstwa Krzysztofa Jabłońskiego, który pewnie wygrał start i pognał po trzy punkty, natomiast  za jego plecami trwała zażarta walka o jeden jakże ważny punkt. Przez moment mieliśmy remis w tym biegu, jednak Marcel Szymko poradził sobie z Patrykiem Dolnym i tym samym Wybrzeże wygrało ten bieg 4-2 i z ośmiopunktowej przewagi w dwumeczu zrobiło się już tylko sześć. W biegu pierwszym to, co udało się odrobić, to w biegu drugim czerwono-biało-niebiescy to stracili. Świetnie pierwszy łuk rozegrał Mike Trzensiok, który od początku biegu prowadził. Przez cztery okrążenia próbował go dogonić Dominik Kossakowski, jednak bez skutku, a że trzeci przyjechał Arkadiusz Pawlak to w całym meczu mieliśmy remis po 6.

Biegi 4 i 5 to popisowa jazda parą gdańszczan, które oba biegi wygrali podwójnie. Pierw Kossakowski i Zorro pokonali szybkiego tego dnia Becha, który przez moment nawet wyprzedził Kossakowskiego, jednak Dominik szybko odbił mu tę drugą pozycję. Chwilę później to samo uczynili Brzozowski i Gafurov, którzy pokonali piękną jazdę parą i już po 5 biegach wynik z Piły został odrobiony z dwupunktową nawiązką. W biegu 6 doszło do bardzo kuriozarnej sytuacji. Pod taśmą stanęli odpowiednio od krawężnika: Zetterstroem, Świst, Bieliński i Jensen. Kiedy zapaliło się zielone światło delikatnie ruszył się Aureliusz Bieliński podpuszczając w ten sposób Rasmusa Jensena. Sędzia po obejrzeniu powtórek startu zdecydował, że nie Bieliński, a właśnie Jensen dotknął taśmy w pierwszej odsłonie biegu 6. W jego miejsce wystartował Mike Trzensiok, który wraz z Piotrem Świstem dotarli do mety na biegowy remis.

Pilanie próbowali jeszcze walczyć, jednak co zdołali odrobić w jednym biegu to w kolejnych udało im się to stracić i to w jeszcze większych rozmiarach. Bieg 8 i 9 to piękna i przemyślana jazda Dominika Kossakowskiego, który pierw z Magnusem Zetterstroem'em próbował dowieźć do mety podwójne zwycięstwo. Jednak Zorro wraz z Dominikiem nie dogadali się za bardzo na torze co bezszczętnie wykorzystał Jesper Monberg, który przedzieli parę gdańską. Co nie udało mu się zdobyć w tym biegu zdołał on odrobić w następnym z Krzysztofem Jabłoński, który przez cztery okrążenia spoglądał na swojego młodszego kolegę, jednak Dominik sobie świetnie radził i za swoimi plecami przywiózł walczącego Rasmusa Jensena. Po tym biegu mieliśmy wynik 34:20.

Przed 13 biegiem Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk miało na swoim kącie 46 oczek i już powoli stawało się faktem, że to właśnie Wybrzeże w sezonie 2016 startować będzie w Nice Polskiej Lidze Żużlowej. Awans ten w biegu 14 przypieczętowała najlepsza para Wybrzeża w przekroju całego sezonu. Mowa tu o Kamilu Brzozowski oraz Renacie Gafurovie dla którego był to już czwarty awans z zespołem z Grodu Neptuna. Ostatnie bieg zakończył się remis, zaś cały mecz wynikiem 54:36 dla gospodarzy i to właśnie Wybrzeże po ostatnim biegu mogło świętować upragniony awans. 

 

„Wszystkie ligi zwiedziliśmy, nigdy się nie wyrzekliśmy” taki transparent dla swoich pupili przygotowali gdańscy fani, którzy w liczbie koło 7 tysięcy odwiedzili w niedzielę stadion im. Zbigniewa Podleckiego. Tym samym gdański klub ustanowił rekord frekwencji na drugoligowych torach.

Na wielką pochwałę zasługuje cała drużyna prowadzona przez Grzegorza Dzikowskiego. Wielkie brawa za postawę Krzysztofa Jabłońskiego, który został wypożyczony przed decydującą fazą z Zielonej Góry. Renat Gafurov, Kamil Brzozowski i Magnus Zetterstroem także pokazali wielką klasę i to właśnie dzięki nim Wybrzeże awansowało. Nie można także zapomnieć o juniorach m.in. o Dominiku Kossakowski, który drugą fazę rozgrywek miał wyśmienitą.

W zespole gości zabrakło punktów Patryka Dolnego i Rasmusa Jensena, którzy kompletnie zawiedli. Bardzo dobre zawody w Gdańsku pojechał Rene Bach oraz Mike Trzensiok, którzy starali się, żeby to właśnie pilanie awansowali bezpośrednio do I ligi.

Dla Gdańszczan plan na ten sezon został wykonany. Wybrzeże w wielkim stylu awansowało klasę wyżej i za to należą im się gratulację. Natomiast drużynie z Piły życzymy powodzenia w nadchodzących barażach, które odbędą się 4 października na torze w Pile, zaś tydzień później zostaną rozegrane w pierwszej stolicy Polski.

Wyniki

Polonia Piła: 36

1. Jesper Monberg (2,1,2,2,1,0) 8

2. Patryk Dolny (0,0,u,-) 0

3. Piotr Świst (2,2,0,1,0,-) 5

4. Rasmus Jensen (0,t,1,-) 1

5. Rene Bach (1,3,0,3,2,3) 12

6. Mike Trzensiok (3,1*,1,3,1,u) 9+1

7. Arkadiusz Pawlak (1,0,-) 1

 

Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk: 54

9. Krzysztof Jabłoński (3,2,3,3,2) 13

10. Marcel Szymko (1,0,-,-) 1

11. Renat Gafurov (1,3,1*,3,3) 11+1

12. Kamil Brzozowski (3,2*,2,1,2*) 10+2

13. Magnus Zetterstroem (3,3,3,2,1*) 12+1

14. Aureliusz Bieliński (0,0,u) 0

15. Dominik Kossakowski (2,2*,1,2*,0) 7+2

 

Bieg po biegu:

Bieg 1. Jabłonski, Monberg, Szymko, Dolny 4:2

Bieg 2. Trzensiok, Kossakowski, Pawlak, Bieliński (3:3) 6:6

Bieg 3. Brzozowski, Świst, Gafurow, Jensen (4:2) 10:8

Bieg 4. Zetterstroem, Kossakowski, Bach, Pawlak (5:1) 15:9

Bieg 5. Gafurov, Brzozowski, Monberg, Dolny (5:1) 20:10

Bieg 6. Zetterstroem, Świst, Trzensiok, Bieliński (3:3) 23:13

Bieg 7. Bach, Jabłoński, Trzensiok, Szymko (2:4) 17:25

Bieg 8. Zetterstroem, Monberg, Kossakowski, Dolny (u/w) (4:2) 29:19

Bieg 9. Jabłoński, Kossakowski, Jensen, Świst (5:1) 34:20

Bieg 10. Trzensiok, Brzozowski, Gafurov, Bach (3:3) 37:23

Bieg 11. Bach, Zetterstroem, Świst, Kossakowski (2:4) 39:27

Bieg 12. Gafurov, Monberg, Trzensiok, Bieliński (u/w) (3:3) 42:30

Bieg 13. Jabłoński, Bach, Brzozowski, Świst (4:2) 46:32

Bieg 14. Gafurov, Brzozowski, Monberg (5:1) 51:33

Bieg 15. Bach, Jabłoński, Zetterstroem, Monberg (3:3) 54:36

 źródło:informacje własne

 

Martyna Jaworska

20

Dziękujemy, że jesteście z nami!