Walka o pozycję lidera

gkz gdanskpilaW najbliższy czwartek o godzinie 16 w Gdańsku na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego w Gdańsku odbędzie się 5 kolejka 2 Nice Polskiej Ligi Żużlowej. Miejscowe Wybrzeże podejmie na własnym obiekcie drużynę Polonii Piła. Spotkanie to może się okazać kluczowe przed fazą play-off. O tym, która z tych drużyn zajmie pierwsze miejsce zadecydują bezpośrednie pojedynki, które pierwsze z nich odbędzie się już w Boże Ciało.

Wybrzeże Gdańsk swój ostatni mecz rozegrało 24 kwietnia w Krośnie, gdzie KSM po zaciętej walce zwyciężył 46:44, choć gdyby nie taśma w 12 biegu Renata Gafurova (taśmy tak na prawdę nie było), to właśnie goście mogliby się cieszyć z drugiego zwycięstwa na wyjeździe. Prawdziwym liderem zespołu był Magnus Zetterstroem, który w swoich sześciu startach nie znalazł pogromcy.

Natomiast goście czwartkowego spotkania, a więc Polonia Piła swój ostatni mecz rozegrało na własnym obiekcie pokonując KSM Krosno 55:35. Najlepszym zawodnikiem spotkania był Piotr Świst.

Trener Grzegorz Dzikowski w porównaniu do ostatniego przegranego meczu w Krośnie dokonał jednej zmiany. W miejsce słabo spisującego się Marcela Szymki ma pojechać Damian Sperz. Jednak czy Damian wystartuje w czwartkowym spotkaniu powinniśmy się dowiedzieć podczas wtorkowego i środowego treningu. Partnerować jednemu z tej dwójce będzie Rosjanin Renat Gafurov, który w ostatnim meczu zgromadził 13 oczek i bonus i gdyby nie taśma w jego piątym starcie to dorobek Renata mógłby  być zdecydowanie większy. Drugą parę tworzyć będą Kamil Brzozowski oraz Eda Krcmar. Brzózka swój ostatni mecz rozegrał 17 maja na torze w Rawiczu, gdzie doznał niegroźnej kontuzji kolana. W następnym spotkaniu już nie wystartował. Zastąpił go już wyżej wymieniony Damian Sperz, który otrzymał od rywali w prezencie trzy oczka. Jednak jak zapewnia sam Kamil, występ w czwartkowym meczu nie jest zagrożony, oraz z jego kolanem już jest wszystko w porządku. Partnerować Kamilowi będzie Eda Krcmar, który ostatnich dni nie może zaliczyć do udanych. W ostatnim przegranym spotkaniu Eda wywalczył tylko 7 oczek. W piątek młody Czech walczył w eliminacjach do Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów w Pardubicach.  Występ Czecha okazał się kompletnym nieporozumieniem. W pięciu startach zdobył on tylko 6 punktów i niestety w tym roku nie przyjdzie mu walczyć o miano najlepszego juniora świata. W parze z juniorami wystartuje już tradycyjnie Magnus Zorro Zetterstroem, który w ostatnim przegranym meczu w Krośnie zdobył aż 18 oczek. Juniorami najprawdopodobniej będą Patryk Beśko oraz Dominik Kossakowski, którzy jak na razie nie zachwycają w rozgrywkach drugoligowych. Miejmy nadzieję, że po czwartkowym spotkaniu ich statystyki ulegną polepszeniu.

Goście czwartkowego meczu, a więc Polonia Piła na to spotkanie wystawiło swój najsilniejszy skład, który w ostatnią niedzielę pokusił się o zwycięstwo w pojedynku z KSMem Krosno 55:35. Najlepszym zawodnikiem całego spotkania był bez wątpienia Piotr Świst, który wywalczył 10 oczek i aż cztery bonusy.
Trener Janusz Michaelis poszedł w zasadę, że zwycięskiego składu się nie zmienia. Z numerem 1 pojedzie już wyżej wymieniony Piotr Świst. Zawodnik, który niedługo skończy już 47 lat jak na razie jest liderem drużyny na torach drugoligowych. Podobnie zapewne będzie w Gdańsku. Partnerować mu będzie młody Duńczyk, Rene Bach, dla którego będzie to debiut na torze w Gdańsku. Kolejną parę tworzyć będą Jesper B. Monberg oraz Patryk Dolny, którzy zawsze lubili startować przy ulicy Zawodników 1. Jeden i drugi zapewne mają jeszcze w pamięci wygrane baraże w 2012 roku o miejsce w Enea Ekstralidze z drużyną Betardu Sparty Wrocław. W tamtym spotkaniu zdobyli oni odpowiednio 3 oczka i bonus oraz 1 punktów. Jednak punktacja nie za bardzo odpowiadała temu co działo się wtedy na torze. W parze z juniorami wystartuje Maciej Fajfer. Na pozycjach 6 i 7 zapewne ujrzymy Arkadiusza Pawlaka oraz Rafał Karczmarz.

Warto jeszcze jednak wspomnieć, że kadra GKŻ Wybrzeża Gdańsk powiększyła się o kolejnego zawodnika. Został nim wypożyczony ze Stali Rzeszów Łukasz Sówka, który we wtorkowe popołudnie trenował już na stadionie przy Długich Ogrodach. Najprawdopodobniej zastąpi on w składzie Damiana Sperza.
Wydawać się może, że faworytem tego spotkania jest zespół gospodarzy, za którymi przemawia atut własnego toru oraz bardziej wyrównana drużyna. Jednak goście na pewno łatwo skóry nie sprzedadzą i będą chcieli pokazać się z jak najlepszej strony. Emocji na pewno nie zabraknie.

Awizowane składy:


Polonia Piła:
1.Piotr Świst
2.Rene Bach
3. Jesper B. Monberg
4.Patryk Dolny
5.Maciej Fajfer
6.
7.Arkadiusz Pawlak

GKŻ Wybrzeże Gdańsk:
9.Renat Gafurov
10.Damian Sperz
11.Kamil Brzozowski
12.Eda Krcmar
13.Magnus Zetterstroem
14.Patryk Beśko

Początek spotkania: 16.15
Sędzia: R. Substyk

źródło:informacje własne

Martyna Jaworska

20

Dziękujemy, że jesteście z nami!