GKŻ Wybrzeże Gdańsk 2015

gkz gdanskSezon 2014 dla działaczy i kibiców z Gdańska skończył się w najgorszy sposób, jaki mógł. Klubowi została odebrana licencja na starty w drugoligowych rozgrywkach, co było skutkiem braku porozumienia z byłymi zawodnikami, którym Gdańsk zalegał sporą ilość pieniędzy. Tadeusz Zdunek robił wszystko, aby klub mógł spokojnie wystartować w 2 Polskiej Lidze żużlowej. Jego skutki nie poszły, jednak na marne. We wtorek jako ostatni porozumienie podpisał Artur Mroczka, dzięki któremu klub mógł ponownie złożyć pismo do żużlowej centrali o możliwość ponownego starania się o licencję w sezonie 2015.

 

Stadion im. Zbigniewa Podleckiego

Pierwszym obiektem, z którego korzystali żużlowcy Wybrzeża był stadion przy ulicy Marynarki Polskiej, gdzie dziś mieści się stadion piłkarskiej Polonii Gdańsk. Stadion przy ulicy Długich Ogrodach w Gdańsku przed rokiem 1965 został oddany do kapitalnego remontu. Między innymi zmienioną nawierzchnię na granitową, długość toru wyniosła 349 metrów. Stadion posiada także nowoczesną tablicę świetlną, wydzieloną trybunę honorową oraz na cały stadionie znajdują się plastikowe krzesełka. Od kwietnia 2008 stadion nosi nazwę, im. Zbigniewa Podleckiego.

 

Adres: Zawodników 1
Pojemność stadionu: około 12 000
Długość toru: 349 m
Szerokość toru: 10 m na prostych, 15 m na łukach
Rekord toru: 61,28 s, ustanowione przez Darcy Warda 21 sierpnia 2011 roku podczas ligowego meczu miejscowego Wybrzeża ze Startem Gniezno

 

Podsumowanie okienka transferowego oraz przedstawienie obecnej sytuacji w klubie

21 listopada jako pierwszy z Gdańskim klubem porozumiał się Renat Gafurov, który już od 7 sezonów reprezentuje barwy czerwono-biało-niebieskich. Później, natomiast działacze dośli do porozumienia z Marcelem Szymko, który także wyraził chęć startów w gdańskim zespole w sezonie 2015.

Jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia Tadeusz Zdunek za pośrednictwem strony klubowej poinformował o tym, iż Grzegorz Dzikowski został nowym trenerem zespołu znad morza oraz zakomunikował, że na 30 stycznia zaplanowana jest oficjalna konferencja klubu, na której zostaną podane nazwiska zawodników, którzy będą reprezentować Wybrzeże w sezonie 2015. Obok Renata Gafurova oraz Marcela Szymki, którzy pozostali po sezonie 2014, barw drużyny w nadchodzących rozgrywkach bronić będą: Magnus Zetterstroem oraz Kamil Brzozowski, którzy już w przeszłości reprezentowali barwy drużyny. Zorro bronił barw w latach 2008-2011, natomiast Kamil w latach 2011-2012. Kolejnymi nabytkami naszej drużyny są Eduard Krcmar oraz Justin Sedgmen, który w ubiegłym sezonie w barwach klubu z Ostrowa wystartował tylko w dwóch meczach. Drużynę uzupełniają juniorzy w osobach: Aureliusz Bieliński, Dominik Kossakowski, Patryk Beśko oraz Krzysztof Wittstock.

 

Do startu ligi zostało dokładnie 26 dni, a my wciąż nie wiemy, czy klub z Gdańska wystartuje w rozgrywkach w sezonie 2015. Polski Związek Motorowy do piątku ma się zebrać w trybie natychmiastowym i zdecydować o, tym, czy klub znad morza otrzyma licencję na starty w drugiej lidze, czy też w sezonie w nadchodzącym sezonie zabraknie klubu z Gdańska na żużlowej mapie.

Od połowy grudnia klub zmagał się z byłymi zawodnikami Wybrzeża, którym zalegali sporą sumę pieniędzy. Artur Mroczka, Dawid Stachyra, Robert Miśkowiak oraz były trener gdańszczan, Stanisław Chomski od początku negocjacji żaden z nich nie był skłonny odpuścić i zgodzić się na propozycję Tadeusza Zdunka, jakim było 30 % zaległych pieniędzy. Początkowo PZM z osobą Macieja Polnego nie chcieli zgodzić się na to , aby klub po raz kolejny otrzymał szansę i tym samym w lutym poinformował o tym, że kluby z Gdańska i Częstochowy w sezonie 2015 nie wystartują. Kluby miały 14 dni na dogadanie się z zawodnikami i odwołaniem się od tej decyzji. Jak wiemy dwa ostatnie tygodnie były dla klubu bardzo stresujące. Początkowo na propozycję kluby zgodził się jedynie Artur Mroczka oraz Stanisław Chomski. Były zawodnik już Gdańska robił wszystko, aby otrzymać, choć część zaległych pieniędzy, gdyż także i w jego nowym klubie w Tarnowie nie jest wesoło z pieniędzmi. Mroczka spotkał się z kolegami dwa razy, gdzie zostały ustalone pewne szczegóły, na które zgodził się Zdunek. Mroczce oraz Miśkowiakowi zostało już teraz tylko namówienie Stachyry, ale Dawid był nieugięty. Z początku w ogóle nie odbierał telefonu. Kiedy już go odebrał wykrzykiwał, że Gdańsk zepsuł mu karierę i powinni mu, za to sporo zapłacić. 3 marca na jednym z portali społecznościowych junior Gdańska, Krzysztof Wittstock napisał komunikat, w którym poinformował, iż chciałbym w tym sezonie startować i ma nadzieję, że Dawid ma serce i nie chce, żeby młodym zawodnikom u progu ich kariery ją zepsuć.

Następnego dnia nastąpiło olśnienie. Dawid Stachyra porozumiał się z Miśkowiakiem i obaj byli skłonni w jak najszybszym czasie podpisać ugodę z klubem. I, wtedy nastąpiło, to czego nikt się nie spodziewał.

Artur Mroczka postanowił opuścić kolegów i walczyć, o co najmniej 50 % swoich zaległych pieniędzy. Zawodnicy oraz działacze od razu zaczęli kontaktować się z zawodnikiem, jednak on nie odbierał od nich telefonu i całą sprawą zajmowała się jego matka, która kontaktowała się w sprawie Artura.

W poniedziałek strony spotkały się i ustaliły szczegóły i jeszcze w poniedziałek nowy nabytek Unii Tarnów miał odesłać do PZMotu podpisane pismo. Każdy dzień, każda chwila może okazać się na wagę złota dla działaczy Wybrzeża. Klub robi wszystko, aby wystartować w nadchodzących rozgrywkach. Jeśli otrzymają zielone światło od Polskiego Związku Motorowego, wtedy ponownie spotkają się z pierwotnie zakontraktowanymi zawodnikami, by ponownie złożyli podpis pod dokumentem. Jeśli pogoda dopisze, to prawdopodobnie już w najbliższy piątek o godzinie 15.30 kibice będą świadkami pierwszego w tym roku treningu swoich ulubieńców. Nam nie pozostaje nam nic innego jak czekać na pozytywne rozpatrzenie sprawy w sprawie licencji.

 

Dołączyli: Kamil Brzozowski(ŻKS Ostrovia Ostrów,kontrakt rozwiązany), Eduard Krcmar(Kolejarz Rawicz, kontrakt rozwiązany), Magnus Zetterstroem(Orzeł Łódź, kontrakt rozwiązany), Justin Sedgmen(ŻKS Ostrovia Ostrów, kontrakt rozwiązany)

 

Pierwotny skład GKŻ Wybrzeża Gdańsk:

Seniorzy:

Kamil Brzozowski
Renat Gafurov
Eduar Krcmar
Magnus Zetterstroem
Marcel Szymko
Justin Sedgmen
*Cyprian Szymko
*Rene Deddens

 

Juniorzy:
Patryk Beśko
Krzysztof Wittstock
Aureliusz Bieliński
Dominik Kossakowski

* kontrakty warszawskie

 

źródło:informacje własne, wybrzezegdansk.pl

Martyna Jaworska

20

Dziękujemy, że jesteście z nami!