Bieg memoriałowy pamięci Zbigniewa Podleckiego podczas meczu Północ vs Południe

polnoc poludnie2020Podczas meczu Północ vs Południe, który odbędzie się 6 lipca o 18.45 w Gdańsku, rozegrany zostanie bieg memoriałowy poświęcony pamięci Zbigniewa Podleckiego. Legendarny zawodnik Wybrzeża jest patronem stadionu przy ul. Zawodników 1. W poniedziałek ostatni wyścig zawodów, z udziałem najlepszych żużlowców obu drużyn, będzie dedykowany właśnie Jemu.

Zbigniew Podlecki urodził się 19 stycznia 1940 r w Wilnie, zmarł 9 stycznia 2009 w Gdańsku. W młodości próbował uprawiać różne dyscypliny sportowe: piłkę nożną, boks, motocross, ale oglądając mecz żużlowy postanowił spróbować swoich sił na żużlu. Zaczynał w trzecioligowym LPŻ Neptun Gdańsk pod okiem doświadczonego Mariana Kamrowskiego. Później klub przeszedł pod szyld Wybrzeża, a kariera Podleckiego nabrała rozpędu w 1963 roku. Osiągnął wysoką średnią w lidze, wygrał szereg indywidualnych turniejów, zakwalifikował się po raz pierwszy do finału IMP.

W 1964 otrzymał powołanie do kadry narodowej. Wystartował w eliminacjach mistrzostw świata, które pokonał w znakomitym stylu. Z kompletem punktów wygrał Finał Europejski, pokonując tuzów światowego speedwaya: Szwedów czterokrotnego wówczas mistrza świata, Ove Fundina, jego rodaka Bjorna Knutssona czy Rosjanina Igora Plechanowa. W finale IMŚ nie poszło mu tak dobrze. Kłopoty ze sprzętem (motocykl kompletowano w Szczecinie, w drodze na finał do Szwecji), do tego start w nietypowych warunkach (mokry tor posypano trocinami) sprawił, że Podlecki zajął odległą 14 pozycję. Po raz drugi w finale IMŚ wystąpił jako rezerwowy w 1969 roku.


Przez wiele lat był podporą narodowej reprezentacji. Wystąpił w trzech finałach Drużynowych Mistrzostw Świata. W 1965 razem z Andrzejem Wyglendą, Andrzejem Pogorzelskim i Antonim Woryną sięgnął po złoty medal. Podlecki zdobył 7 z 38 punktów. Polska pokonała Szwecję 33, Wielką Brytanię 16 i ZSRR 7. W 1964 w finale DMŚ Polska zajęła czwarte miejsce (3 punkty z 16, jakie wywalczyła drużyna), natomiast w 1967 – drugie (Podlecki zdobył 3 z 33 punktów polskiej drużyny). Siedem razy w finałach indywidualnych mistrzostw Polski (za każdym razem w Rybniku), notując najlepszy występ w 1964 roku (5 miejsce).

Wielką karierę Podleckiego przerwał wypadek motocyklowy, któremu uległ 19 sierpnia 1972 roku. Na rogu ulic Klinicznej i dzisiejszej Hallera w Gdańsku musiał nagle zahamować. Ulica była mokra, Podlecki nie opanował motoru. Wywrócił się uderzając plecami w metalowe słupki. Upadek zakończył się urazem kręgosłupa – paraliżem od pasa w dół. Nie pomogła wielomiesięczna rehabilitacja, Podlecki poruszał się za pomocą wózka inwalidzkiego.


Zbigniew Podlecki, mimo urazu, nie zerwał z ukochaną dyscypliną Przyjeżdżał na każde zawody, jego charakterystyczny trabant stał zawsze na koronie stadionu. Stadion czy klubowy warsztat odwiedzał dopóki zdrowie pozwało. Relacje ze spotkań wyjazdowych słuchał w radio lub oglądał w telewizji. Niestety w ostatnich latach swojego życia zaczął poważnie chorować. Zmarł po długiej chorobie 9 stycznia 2009 roku. Tego samego roku stadion Wybrzeża nazwano jego imieniem. Za wybitne osiągnięcia w sporcie żużlowym Zbigniew Podlecki otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

W zeszłym roku pamięć wybitnego żużlowca została uczczona podczas Pucharu Prezydenta Gdańska – Memoriału Zbigniewa Podleckiego, gdzie pojawiło się wielu znamienitych gości. W obecnym sezonie, z uwagi na jego specyfikę, zdecydowaliśmy się na formułę biegu memoriałowego przy okazji meczu Północ vs Południe. Będzie nim wyścig XV z udziałem najlepszych zawodników. Zwycięzca otrzyma pamiątkowy puchar.


Bilety na mecz Północ vs Południe są dostępne tylko online na stronie internetowej: bilety.speedwayevents.pl

 

źródło:informacja prasowa

Redakcja

SPEEDWAY.info.pl istnieje na rynku internetowym od 2000 roku i jest pierwszym wortalem żużlowym w Polsce! Redakcja skupiająca pasjonatów sportu żużlowego założona została dla kibiców a nie pieniędzy dlatego jeżeli bliska Ci jest taka idea zapraszamy do współtworzenia naszego wydawnictwa!

20

Dziękujemy, że jesteście z nami!