Rawickie podsumowanie dekady (1) sezon 2010

IMG 7924Na wielu spotkaniach z przyjaciółmi, rodziną czy mniej lub bardziej znajomymi dla nas ludźmi interesującymi się speedwayem często słyszymy słowa "A pamiętasz to...", "A pamiętasz jak.." albo ''Kiedyś to była ekipa..". Kibice lubią wracać wspomnieniami do poprzednich sezonów i opowiadać zwykle młodszym fanom czarnego sportu jak kiedyś radziła sobie ich ukochana drużyna i jacy zawodnicy bronili barw zespołu, któremu kibicują. Postanowiłem przyjrzeć się i przypomnieć kibicom ostatnią dekadę w rawickim speedwayu zaczynając od roku 2010. Tak to już 10 lat, a więc sprawdźmy kto reprezentował niedźwiadki w roku 2010 i jak wiodło się tej drużynie w tamtym sezonie.

rawicz2019W sezonie 2010 doszło do wymiany niektórych zawodników co wiązało się również z pozyskaniem nowych twarzy do zespołu. Zmiany były konieczne, gdyż sezon wcześniej w siedmiozespołowej lidze Kolejarz uplasował się na ostatnim miejscu i jako jedyna drużyna z drugiej ligi nie zdołała awansować do fazy Play-Off. Przypomnijmy, że jeszcze ponad dekadę temu do zwieńczającej sezon fazy dostać się mogło sześć drużyn. Wracając do zmain kadrowych drużynę opuścili tacy zawodnicy jak: Piotr Dziatkowiak, Maks Gregoric, Aleksiej Guzjajew, Emil Idziorek, Robert Mikołajczak, a także młody Ukrainiec Stanisław Ogorodnik. Drużynę zasilili w tym sezonie zawodnicy tacy jak: Eric Andersson, Robin Toernqvist, Marcin Sekula, Alexander Schaaf, Lukas Simon, Michael Diener, a także rozpoczynający wtedy swoją karierę dobrze nam w czasach obecnych znany wychowanek leszczyńskiej Unii Tobiasz Musielak.

Z kadry z sezonu poprzedniego zawodnikami, którzy pozostali w zespole byli Szwedzi: Sebastian Alden, Anton Rosen i Robin Petersson. Pozostała również trójka Polaków, a byli nimi: Alan Marcinkowski, Maciej Jąder i Marcin Nowaczyk. Ostatnią trójką, która pozostała w zespole była trójka zagranicznych zawodników. Byli to Niemiec Erik Pudel, Brytyjczyk Simon Walker oraz Rosjanin Wiktor Gołubowskij.

Żużlowcy z Rawicza sezon 2010 zainaugurowali meczem z pilską Polonią i pokonali Pilan 46:43. W drugiej kolejce podopieczni Henryka Jaska nieznacznie ulegli w Lublinie miejscowym Koziołkom w stosunku 47:43. W trzeciej kolejce do Rawicza przyjechał zespół z Krosna jednak uległ on wtedy klubowi z Rawicza 49:41. Dodajmy, że był to mecz,który został rozegrany 8 maja. Pierwotnie miał się on odbyć 18.04 jednak do tego nie doszło. Wydawać by się mogło, że jest to zwiastun dobrej formy rawickiego zespołu. 4 punkty po trzech potyczkach sprawiały dobre wrażenie w ligowej tabeli i rodziły w kibicach nadzieje na coraz lepszą formę swych ulubieńców w kolejnych spotkaniach.

Przyszedł jednak wyjazd do Ostrowa w ramach 4 kolejki rozgrywek. Mecz odbywał się dzień po wygranej na własnym torze z krośnieńskim zespołem i to dodatkowo podbudowało morale drużyny przed spotkaniem na południu Wielkopolski. Niestety Rawiczanie zostali pozbawieni w tym meczu złudzeń i przegrali aż 56:34. W 5 rundzie ponownie Rawiczanom przyszło rywalizować na obcym terenie. Tym razem zespół wybrał się do Opola. Mecz cały czas trzymał w napięciu i do końca nie było wiadomo kto wygra. Po 14 gonitwach wynik na tablicy pokazywał 43:41 dla Opolan. Ostatni bieg zatem zadecydował o końcowym wyniku. W nim para rawicka Wiktor Gołubowskij - Sebastian Alden przypieczętowała pierwsze w sezonie wyjazdowe zwycięstwo Rawiczan ogrywając podwójnie Opolan ustalili wynik meczu na 46:44 na korzyść drużyny z Rawicza. 6 i 7 runda rozgrywek przyniosła niedźwiadkom dwie skrajności. W 6 kolejce Kolejarz bezapelacyjnie pokonał krakowską Wandę 60:30. Bojowe były, więc nastroje przed siódmą rundą rozgrywek. Rawiczanie bowiem wybierali się do Łodzi na pojedynek z Orłem. Orzeł przed meczem z Kolejarzem u siebie miał 3 zwycięstwa. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że najmniej punktów uzyskali z KMŻ-tem Lublin było to jednak aż 59 punktów i wiadomym było, że będzie tam niesamowicie ciężko. Tak też było. Rawiczanie zostali rozgromieni przez Łodzian w stosunku 65:25 i pokazali, że w Łodzi o dobry wynik będzie niebywale trudno w tym sezonie.

Nadeszła runda rewanżowa rozgrywek i ponownie Kolejarz Rawicz rywalizował z Orłem Łódź. Tym razem jednak spotkanie odbywało się w Rawiczu. Łodzianie jedyną porażkę po 7 rundach odnieśli właśnie na wyjeździe i Rawiczanie chcieli pójść śladem Polonii Piła, która pokonała Orła jako jedyny zespół w lidze. Niestety tak się nie stało chociaż po 13 biegach Rawiczanie prowadzili 40:38. Niestety dwie ostatnie gonitwy przegrali podwójnie i ostatecznie ulegli Orłowi 42:48. W 9 rundzie spotkań Rawiczanie udali się do Krakowa z nastawieniem na drugie wyjazdowe zwycięstwo. Po meczu w Rawiczu wiadomym było, że bonus jest w garści, ale tylko 3 punkty do ligowej tabeli w pełni by Rawiczan zadowoliły. Niestety marzenia o pełnej puli legły w gruzach. Kolejarz przegrał w Krakowie 50:40 i musiał się zadowolić tylko punktem bonusowym. W 10 rundzie do Rawicza przyjechał zespół z Opola i był to bardzo kuriozalny mecz. Wiele było w nim upadków i niebezpiecznych sytuacji. Skutkiem tego Opolanie przestali wyjeżdżać do wyścigów kwestionując stan rawickiej nawierzchni. Od 9 gonitwy zawodów żaden zawodnik z Opola nie pojawił się już na torze i mecz zakończył się niecodziennym rezultatem 62:17. Po 10 rundach w tabeli ligowej Rawicz zajmował 4 miejsce z 12 punktami z tyłu była pilska Polonia z 11 punktami i Kolejarz Opole z 10 "oczkami". Przed Rawiczanami był mający tyle samo punktów Ostrów, a drugie miejsce z 14 punktami należało do zespołu z Lublina. Wiadomym było, że walka o fazę Play-Off między tymi pięcioma zespołami będzie interesująca do samego końca.

W 11 rundzie Rawiczanie podejmowali u siebie zespół z Ostrowa, a więc sąsiada z tabeli. Mecz był wyrównany, ale ostatecznie to Rawiczanie pokonali Ostrowian 48:42 robiąc kolejny krok w stronę fazy Play-Off. W 12 rundzie spotkań niedźwiadki wybrały się na Podkarpacie na mecz z ekipą z Krosna, która razem z krakowską Wandą była najsłabszą ekipą całej ligi. Rawiczanie liczyli tam na zwycięstwo dające im praktycznie awans do upragnionej najlepszej czwórki rozgrywek. Niestety nic z tego nie wyszło i Kolejarz przegrał sromotnie 31:59 tracąc również cenny bonus.13 kolejka to dalszy ciąg koszmarów z poprzedniej kolejki do Rawicza zawitał zespół lubelskich koziołków i wyglądali tak jakby byli na własnym torze gromiąc Kolejarza 61:29.  Przed ostatnią kolejką fazy zasadniczej o czwarte miejsce w lidze walczyły trzy ekipy. Polonia Piła i Kolejarz Rawicz mające po 14 punktów i Kolejarz Opole mający punktów 13. Zespół z Opola jednak musiał liczyć na remis Pilan z Rawiczanami by zająć 4 miejsce, gdyż w 14 kolejce mieliśmy bezpośredni pojedynek Polonii Piła z Kolejarzem Rawicz. Rawiczanie po dwóch dużych ciosach od rywali z poprzednich kolejek nie byli faworytem tego pojedynku. Tylko zwycięstwo dawało im wejście do fazy Play-Off nie patrząc na to co zrobi rywal z Opola, któremu zwycięstwo którejkolwiek z drużyn odbierało szanse by być w czwórce. Ostatecznie Rawiczanie nie załamali się poprzednimi pojedynkami i pokonali Pilan na ich terenie 48:42 pieczętując tym samym awans do najlepszej czwórki rozgrywek.

W niej Kolejarz zdawał sobie sprawę, że o jakiekolwiek zwycięstwo będzie piekielnie trudno i drużyna jeździła z nastawieniem, że udało się zrobić i tak wiele w tym sezonie, więc by nie zadłużać klubu zarząd postanowił nie korzystać z usług Szwedów w meczach wyjazdowych, a na mecze u siebie wystawią najlepszych zawodników włącznie z wyżej wymienionymi Szwedami. W sezonie 2010 faza Play-Off była złożona z aż sześciu kolejek. Każda ekipa rywalizowała dwukrotnie z trzema rywalami analogicznie u siebie i na wyjeździe. Rawiczanie w 15 kolejce udali się do Łodzi gdzie polegli tak samo wysoko jak w fazie zasadniczej czyli 65:25. Kolejny mecz to wygrana bardzo pewna u siebie z zespołem z Ostrowa 52:38. 29 sierpnia i 5 września miały odbyć się pojedynki z lubelskimi koziołkami, jednak oba zostały odwołane na odpowiednio 12 i 13 września. Pierwszy z tych meczy odbył się w Rawiczu. Mecz był bardzo wyrównany i najlepszym dowodem na taki obrót sprawy jest sam wynik. Pojedynek zakończył się bowiem remisem 45:45. Następnego dnia żużlowcy obu ekip rywalizowali już w Lublinie i tam już równego meczu nie było. Koziołki zdeklasowały Rawiczan 67:19. Dwa ostatnie mecze sezonu były już dla podopiecznych Henryka Jaska o tzw. "pietruszkę". 19 września do Rawicza przyjechał absolutny dominator rozgrywek czyli Orzeł Łódź. Orzeł pokazał niedźwiadkom jak dużo im brakuje by zagrozić im w jakikolwiek sposób i pokonali Rawiczan na ich torze 53:37.Ostatni mecz sezonu Kolejarz rozegrał w Ostrowie i tam doskonale ukazał problemy drużyny w tym sezonie. Chodzi oczywiście o dyspozycję wyjazdową. Przez cały sezon Kolejarz miał problemy z meczami wyjazdowymi i także w Ostrowie nie było odejścia od reguły, gdyż zespół przegrał 60:30 kończąc rozgrywki na czwartym miejscu.

Kolejarz Rawicz w sezonie 2010 wziął udział w 20 spotkaniach. 8 z nich wygrali 12 przegrali i padł jeden remis. Najskuteczniejszymi zawodnikami w zespole z Rawicza byli bezapelacyjnie Szwedzi.Byli to Sebastian Alden oraz Eric Andersson. Pierwszy z wymienionych Szwedów wylegitymował się najlepsza średnią wyjazdową, a także ogólną w zespole. Wyjazdowa średnia Aldena wyniosła 2,286 pkt/bieg, a ogólnie mógł się pochwalić średnią na poziomie 2,105 pkt/bieg. Jego rodak Eric Andersson był najlepszym zawodnikiem Kolejarza jeśli chodzi o mecze domowe. Jego średnia wyniosła 2,041 pkt/bieg.

źródło: informacja własna, pzm.pl

 

Dawid Woźniak

Wielki fan speedwaya a także tenisa i piłki nożnej. W wolnych chwilach tworzę muzykę i wędkuję.

Dziękujemy, że jesteście z nami

jubileusz

SPEEDWAY.info - sonda

Kiedy rozpocznie się sezon?
  • Głosów: 0%
  • Głosów: 0%
  • Głosów: 0%
  • Głosów: 0%
  • Głosów: 0%
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

Powiedzieli...

SPEEDWAY autograf

SPEEDWAY.informacje z Twittera

EkstraligaTV
EkstraligaTV God morgen fans Pozostał niecały tydzień do premiery @eliga_manager Zaczynamy zabawę 5 czerwca w aplikacji PGE Ekstraligi #PGEE | #PGEEkstraliga | #EligaManager pic.twi...
godzina 06:00 / 31.05.2020
EkstraligaTV
EkstraligaTV A to Grudziądz nie jest już w kuj. - pom. :) ?
godzina 20:20 / 30.05.2020
EkstraligaTV
EkstraligaTV "Fajna pogoda, świetne uczucia" - powiedzieli dla klubowych mediów @FalubazZG Martin Vaculik i Mateusz Tonder po drugim dniu treningowym. speedwa... #PGEE | #PGEEkstraliga
godzina 19:42 / 30.05.2020

Klasyfikacje / tabele

Klasyfikacja SGP

1. Bartosz Zmarzlik   Polska -
2. Leon Madsen   Dania -
3. Emil Sajfutdinow   Rosja -
4. Fredrik Lindgren   Szwecja -
5. Martin Vaculik   Słowacja
-
6. Maciej Janowski   Polska -
7. Jason Doyle   Australia -
8. Patryk Dudek   Polska -
9. Matej Zagar   Słowenia -
10. Niels-Kristian Iversen   Dania -
11. Max Fricke   Australia -
12. Martin Smolinski   Niemcy -
13. Artiom Łaguta   Rosja -
14. Tai Woffinden   W. Brytania -
15. Antonio Lindback   Szwecja -

Indywidualny Mistrz Świata

2017 woffindenBartosz Zmarzlik

 # drużyna m p +/-
 1. Fogo Unia Leszno - - -
 2. Betard Sparta Wrocław - - -
 3. Eltrox Włókniarz Częstochowa - - -
 4. Stelmet Falubaz Zielona Góra - - -
 5. MRGARDEN GKM Grudziądz - - -
 6. Motor Lublin - - -
 7. Moje Bermudy Stal Gorzów Wlkp. - - -
 8. ROW Rybnik - - -

 

Mistrzowie Polski

leszno logoFogo Unia Leszno

2018 kołodziej jJanusz Kołodziej

1liga

 # drużyna m p +/-
 1. eWinner Apator Toruń - - -
 2. Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp. - - -
 3. Car Gwarant Start Gniezno - - -
 4. Unia Tarnów - - -
 5. Zdunek Wybrzeże Gdańsk - - -
 6. Lokomotiv Daugavpils - - -
 7. Orzeł Łódź - - -
 8. Abramczyk Polonia Bydgoszcz - - -

 

 Mistrz Nice 1 Ligi Żużlowej 2019

lublin 2017PGG ROW Rybnik

2liga

 # drużyna m p +/-
 1. SpecHouse PSŻ Poznań - - -
 2. OK Bedmet Kolejarz Opole - - -
 3. Wilki Krosno - - -
 4. Stainer Unia Kolejarz Rawicz - - -
 5. RTŻ Rzeszów - - -
 6. MSC Wittstock - - -

 

Mistrz 2 Ligi Żużlowej 2019

rzeszow logoZOOleszcz Polonia Bydgoszcz

Premiership

 # drużyna m p +/-
 1. Poole Pirates 24 52 +60
 2. Swindon Robins 24 50 +153
 3. Wolverhampton Wolves 24 43 +45
 4. Ipswich Witches 24 42 -27
 5. Belle Vue Aces 24 41 +10
 6. King's Lynn Stars 24 31 -12
 7. Peterborough Panthers 24 20 -212

 

Mistrzowie Wielkiej Brytanii

anglia pool 2017 lambert r1

Swindon Robins

Charles Wright

Elitserien

 # drużyna m p +/-
 1. Dackarna Malilla 16 28 +83
 2. Elit Vetlanda 16 27 +108
 3. Vastervik Speedway 16 25 +55
 4. Smederna Eskilstuna 16 25 +40
 5. Indianerna Kumla 16 22 +3
 6. Lejonen Gislaved 16 21 +13
 7. Piraterna Motala 16 12 -66
 8. Rospiggarna Hallstavik 16 11 -78
 9. Masarna Avesta 16 9 -158

 

Mistrzowie Szwecji

szwecja smaderna 2016 lindgren f1

Smederna Eskilstuna

Jacob Thorssell

Metal Speedway League

 # drużyna m p +
 1. Holsted Tigers 10 23 +86
 2. Slangerup Speedway 10 16 +11
 3. Esbjerg Vikings 10 13 +12
 4. Region Varde Elitesport 10 11 +6
 5. Team Fjelsted 10 10 -26
 6. GSK Liga 10 2 -89

 

Mistrzowie Danii

Region Varde 2019 bjerre

Team Fjelsted

Kenneth Bjerre

Klasyfikacja SEC 4/4

 1. Mikkel Michelsen
  Dania 45
 2. Grigorij Łaguta
  Rosja
45
 3. Leon Madsen   Dania 39
 4. Kacper Woryna
  Polska
39
 5. Bartosz Smektała
  Polska
36
 6. Michael Jepsen Jensen   Dania 35
 7. Nicki Pedersen
  Dania 33
 8. Paweł Przedpełski
  Polska
27
 9. Jarosław Hampel   Polska 25
10. Kai Huckenbeck
  Niemcy
24
11. Vaclav Milik
  Czechy
22
12. Antonio Lindbaeck   Szwecja 22
13. Robert Lambert
  W. Brytania
18
14. Anders Thomsen   Dania 14
15. David Bellego   Francja 14

Mistrz SEC

2017 madsen l2Mikkel Michelsen

Klasyfikacja IMŚJ 3/3

 1. Maksym Drabik   Polska 49
 2. Bartosz Smektała   Polska 45
 3. Dominik Kubera   Polska 45
 4. Gleb Czugunow   Rosja 39
 5. Robert Lambert   W. Brytania 32
 6. Jan Kvech   Czechy 30
 7. Jaimon Lidsey   Australia 29
 8. Jonas Jeppesen   Dania 26
 9. Wiktor Lampart   Polska 24
10. Fredrik Jakobsen   Dania 20
11. Patrick Hansen flaga australia  Dania 15
12. Rafał Karczmarz   Polska 13
13. Tim Soerensen   Dania 12
14. Nick Skorja   Słowenia 11
15. Michael Haertel   Niemcy 8

Mistrzowie Świata Juniorów

flaga-polskaPolska

2017 smektała bMaksym Drabik

Okiem naczelnego

TOP 20 SPEEDWAY.info.pl

Ligowiec roku SPEEDWAY.info.pl

7 kolejki SPEEDWAY.info.pl

Niepokonani 2019