Naturalna Medycyna PSŻ Poznań – Kolejarz Rawicz 52:38 (relacja)

poznanrawiczW meczu I kolejki 2 Ligi żużlowej Naturalna Medycyna PSŻ Poznań pokonała Kolejarz Rawicz 52:38. Derby Wielkopolski były jednocześnie powrotem drużyny z Poznania na żużlową mapę Polski i pierwszym ligowym pojedynkiem żółto-czarnych po sześcioletniej przerwie.

Ostatni mecz na własnym torze zawodnicy PSŻ-u rozegrali 26 czerwca 2011 roku. Było to przegrane spotkanie 41:49 z Orłem Łódź. Tym razem na inaugurację nowego sezonu „Skorpiony” okazały się lepsze od „Niedźwiadków”.

Gospodarze byli zdecydowanymi faworytami niedzielnego spotkania. Wyniki treningów punktowanych PSŻ-u wskazywały, że gospodarze będą mogli „rozbić bank” i poznańscy działacze będą zmuszeni do zapłacenia za około 70 punktów z bonusami. Tymczasem miejscowi zdobyli 59 punktów z bonusami, a cały mecz wygrali różnicą 14 „oczek”.

Tradycyjnie mecz w Poznaniu rozpoczął się z niewielkim, 6-minutowym opóźnieniem. Niestety już na wyjściu z pierwszego wirażu w pierwszym wyścigu Stanisław Mielniczuk spowodował upadek Marcela Kajzera, który z impetem uderzył w bandę na przeciwległej prostej. Po tym zdarzeniu nastąpiła 20 minutowa przerwa przeznaczona na naprawę ogrodzenia. Emocje na dobre rozpoczęły się dopiero o godz. 14.26, a cały mecz trwał aż 2 godziny i 20 minut.

Emocji było jednak sporo i więcej niż w dwóch ostatnich treningach punktowanych, które rozegrano na torze w Lasku Golęcińskim. Kibice mogli obejrzeć kilka ciekawych akcji i wyprzedzeń na dystansie. W trzeciej odsłonie dnia, junior gospodarzy Przemysław Liszka, po słabym starcie przedarł się z trzeciej pozycji na prowadzenie. W dziesiątym wyścigu Daniel Pytel skutecznie gonił drugiego Arkadiusza Pawlaka, by wyprzedzić wychowanka Polonii Piła na ostatnim okrążeniu. Dzięki temu gospodarze odnieśli czwarte podwójne zwycięstwo w meczu. W dwunastym biegu Mateusz Borowicz tasował się na dystansie ze Stanisławem Mielniczukiem, ostatecznie lepszy był zawodnik gospodarzy.

Żużlowcy obu ekip mieli też sporo pecha, bowiem żółto-czarni dwukrotnie wjechali w taśmę startową oraz zaliczyli upadki na pierwszej i drugiej pozycji. Z kolei w gonitwie dwunastej przy stanie 4:2 dla przyjezdnych defekt na prowadzeniu miał Sebastian Niedźwiedź, a chwilę później na drugiej pozycji motocykl odmówił posłuszeństwa Arkadiuszowi Pawlakowi. Pilanin ambitnie dobiegł jednak do mety po jeden punkt.

Gospodarze stanowili bardziej wyrównaną drużynę, bez słabych punktów na pozycjach seniorskich, co wystarczyło do odniesienia zwycięstwa. Natomiast w ekipie gości wyrównaną walkę ze „Skorpionami” stoczył tylko Sebastian Niedźwiedź, korzystający z instytucji „gościa”. W pojedynczych wyścigać podobać mogli się również Stanisław Mielniczuk i Valentin Grobauer. Słabą stroną obu zespołów byli młodzieżowcy.

Po pierwszym meczu trudno określić możliwości dwóch wielkopolskich drużyn. Z pewnością z taką formą będzie bardzo trudno gospodarzom awansować do czołowej czwórki i fazy play off.