Derby na wagę awansu do play-off

victoria pilarawiczW niedzielę 10 sierpnia odbędzie się dziewiąta kolejka Polskiej 2. Ligi Żużlowej. W ciekawie zapowiadającym się pojedynku Victoria Piła podejmie Kolejarza Rawag Intermarche Rawicz. Stawką jest pewny występ w play-off.

 

Victoria Piła ma trzy punkty przewagi w ligowej tabeli nad swoim rywalem. Pilanie są blisko play-off, ale w sporcie nie ma rzeczy niemożliwych. Zwycięzca może zapewnić sobie awans do fazy finałowej PLŻ 2. Nikt w Grodzie Staszica nie dopuszcza do siebie takiej myśli, że może w tej fazie zabraknąć ekipy z Piły.  Natomiast w drużynie Kolejarza jest pełna mobilizacja przed tym spotkaniem.

Victoria Piła od początku sezonu spisuje się trochę poniżej oczekiwań. W zespole najbardziej zawiedli bracia Pulczyńscy, w których były pokładane duże nadzieje. Przed tygodniem w meczu z KSM-em Krosno zarówno Emil jak i Kamil się nie popisali, a kibice w Pile ich występ skwitowali gwizdami. W związku ze słabą postawą wychowanków toruńskiego klubu zdecydowano się odsunąć ich od składu i dać szansę innym zawodnikom. W awizowanym składzie widnieją dwa nazwiska, których pilscy kibice nie mieli okazji w tym sezonie podziwiać. Parę dni temu działacze Victorii zakontraktowali Bena Barkera. 26-letni Brytyjczyk ma być liderem pilskiego zespołu. Należy jednak pamiętać, że w Polsce ścigał on się ostatnio w 2010 roku, ale wtedy był liderem Kolejarza Opole. W niedzielnym meczu drugą szansę występu w Victorii może dostać Władymir Borodulin. "Wowa" pojechał jak na razie w meczu wyjazdowym przeciwko KSM Krosno, jednak tam nie zdobył punktu. W obwodzie jest ciągle Adrian Szewczykowski, który wyleczył kontuzję i bardzo liczy na występ w niedzielnym spotkaniu.

Niepodważalną pozycje w pilskim zespole mają Piotr Świst i Witalij Biełousow, którzy od początku sezonu nie schodzą poniżej pewnego pułapu punktowego. W poniedziałkowym meczu z "Wilkami" to właśnie ta para zapewniła pilanom w ostatnim biegu remis. Na lidera zespołu powoli wyrasta Steen Jensen. Duńczyk z meczu na mecz prezentuje się lepiej, a przy tym ma pełne poparcie kibiców, którzy doceniają jego waleczność.

Od lat bolączką zespołu są juniorzy. Kontuzjowany jest Oskar Ajtner - Gollob, który był młodzieżowcem numer jeden Victorii. Coraz większe postępy robi Arkadiusz Pawlak, z czego wszyscy są zadowoleni w Pile. Natomiast o miejsce drugiego juniora walczą Kacper Grzegorczyk i Tomasz Walasek i zapewne treningi przed meczem zadecydują na kogo postawi Janusz Michaelis.

Kolejarz w poprzedniej kolejce wysoko pokonał na własnym torze swojego imiennika z Opola. Dzięki temu zwycięstwo morale w zespole wzrosły i zawodnicy jadą do Piły z wiarą w końcowy sukces. Liderem zespołu jest Eduard Krcmar. Młody Czech debiutuje w tym sezonie w polskiej lidze i pokazuje ogromy potencjał. Zadebiutował on też w w reprezentacji w tegorocznym Drużynowym Pucharze Świata i pokazał tam się z bardzo dobrej strony. Jednak w awizowanym składzie nie widać młodego Czecha więc można się liczyć, że przed meczem nastąpi zmiana i się on pojawi.

Drugim najlepiej punktującym zawodnikiem "Niedźwiadków" jest Wojciech Lisiecki. Można się spodziewać, że to on może napsuć pilanom sporo krwi w niedzielnym pojedynku. Z dobrej strony może pokazać się Łukasz Przedpełski. Wychowanek Unibaxu Toruń w zeszłym sezonie reprezentował pilski zespół więc tor przy ulicy Bydgoskiej zna bardzo dobrze. Na rawickim owalu dobrze spisuje się Marcel Kajzer, ale zawodnikowi już tak dobrze nie idzie na wyjazdach.

Wielką zagadką jest postawa Tobiasa Thomsena. Działacze Kolejarza podpisali kontrakt z 19-letnim Duńczykiem z myślą o przyszłym sezonie, ale może dostać on szansę debiutu już w najbliższą niedzielę. W barwach drużyny z Rawicza z pewnością zabraknie Michała Łopaczewskiego, który zna pilski tor jak własną kieszeń. Popularny "Łopata" reprezentował w tym roku w jednym meczu Victorię, ale działacze zastrzegli sobie, że nie będzie on mógł wystąpić w meczu w Pile, gdy zmieni klub.

Każdego roku mecze między Piłą, a Rawiczem przynoszą wiele emocji zarówno sportowych jak i poza sportowych. Trzymają one w napięciu do samego końca, tak jak przystało na pojedynki derbowe.


Awizowane składy:

Kolejarz Rawag Intermarche Rawicz
1. Wojciech Lisiecki
2. Łukasz Przedpełski
3. Stanisław Mielniczuk
4. Tobias Thomsen
5. Marcel Kajzer
6. Sebastian Niedźwiedź

Victoria Piła
9. Steen Jensen
10. Władimir Borodulin
11. Witalij Biełousow
12. Ben Barker
13. Piotr Świst
14.
15. Arkadiusz Pawlak

 

Sędzia: Zdzisław Fyda

Początek spotkania: 17:00

 

źródło: inf. własna

Maciej Brzeziński

20

Dziękujemy, że jesteście z nami!