logo polskizuzelNie 5 jak w sezonie 2016, ale nawet aż 22 turnieje w ramach zreformowanych  Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów stanowi o wartości zreformowanych przez Główną Komisję Sportu Żużlowego i Ekstraligę Żużlową rozgrywek. Intensyfikacja szkolenia młodzieży i jego nowa formuła – to działania, które pozwolą wychować  kolejne pokolenie zdolnych żużlowców.

Nowe Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorów (DMPJ), które zastępują dawne Młodzieżowe Drużynowe Mistrzostwa Polski (MDMP) będą łączyć drużyny ze wszystkich trzech polskich lig żużlowych. –Wnioski zostały wyciągnięte, grupa ekspertów przeanalizowała regulaminy oraz jakość i liczebność polskiego zaplecza juniorskiego w sporcie żużlowym, a teraz pora na wdrożenie w życie zmian, po których spodziewamy się zdecydowanej poprawy systemowej. Jesteśmy pełni nadziei, że w takim systemie, który przewiduje naprawdę dużą liczbę występów młodych zawodników, uda się w ciągu kilku lat wychować uzdolnioną żużlowo młodzież – powiedział Piotr Szymański, przewodniczący GKSŻ.

Jeszcze w sezonie 2016 w ramach MDMP rozgrywano czwórmecze. Każda drużyna występowała w maksymalnie 5 turniejach (4 eliminacyjnych i ewentualnie 1 finałowym). Zgodnie ze zreformowanymi DMPJ, zespoły juniorskie wystąpią w sezonie 2017 obligatoryjnie w 7 turniejach eliminacyjnych, mają szanse na 14 półfinałowych oraz 1 finałowy. –To przeskok szkoleniowy, o który nam chodziło – uważa Ryszard Kowalski, wiceprezes Ekstraligi Żużlowej. – Zmiany obejmują także wprowadzenie instytucji tzw. gościa w drugim etapie DMPJ, czyli półfinałach, co umożliwia występy naprawdę najlepszych zawodników w rywalizacji o medale i wyrównuje siły na tym etapie rozgrywek.

Zadowolenia ze współpracy podjętej przez GKSŻ i Ekstraligę Żużlową nie kryje Piotr Szymański, przewodniczący GKSŻ. – DMPJ to nasza wspólna wizja. Rozmowy na ten temat były prowadzone od dłuższego czasu i dzisiaj mamy tego efekt. Jesteśmy pewni, że nowy regulamin nie ma uchybień, a przede wszystkim jest czytelny i zrozumiały - powiedział Piotr Szymański.

Drużynowego Mistrza Polski Juniorów poznamy podczas jednodniowego finału, w którym wystartują żużlowcy z 7 zespołów. Tak jak w eliminacjach i półfinałach, zespoły będą startowały w składach złożonych z 3 polskich zawodników do 21. roku życia.

–Jeżeli zawodnicy będą jeździć ze sobą w obrębie tylko jednej ligi, to nie będą się rozwijać. Celem zmiany było zwiększenie liczby startów dla zawodników młodzieżowych, poprzez stworzenie nowego systemu rozgrywek. Kluby, które inwestują w młodzież, zapewne będą miały ambicję, żeby dostać się do finału – dodaje przewodniczący GKSŻ Piotr Szymański.

Szczegółowy regulamin rozgrywek, znajduje się w Regulaminie Mistrzostw Polski i Nagród PZM/SE.

 

inf.prasowa

Dodaj komentarz

Komentarze wykraczające poza prawo i dobre obyczaje będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież