O fotel lidera i przewagę psychologiczną

pilagkz gdanskW niedzielne popołudnie w Pile rozegrany zostanie mecz ostatniej kolejki rundy zasadniczej pomiędzy miejscową Polonią, a Wybrzeżem Gdańsk. Stawką jest fotel lidera i lepsze rozstawienie przed fazą play-off.

 

 

Po siedmiu kolejkach w lepszej sytuacji są goście z Gdańska, którzy są liderami tabeli Polskiej 2. Ligi Żużlowej. Pilanie tracą do nich dwa "oczka", ale jeśli wygrają to spotkanie z bonusem to zajmą ostatecznie pierwsze miejsce na zakończenie rundy zasadniczej. Czy gra jest warta świeczki? Czwarte miejsce na pewno zajmie KSM Krosno, które zmierzy się w play-off z zespołem z pierwszego miejsca. Z pewnością pilanie nie chcieliby pojechać w półfinale z "Wilkami". Mimo iż na własnym torze pokonali wysoko drużynę z Krosna, to na torze rywala zawsze im się ciężko jedzie, a przed dwoma tygodniami do samego końca musieli  rywalizować o punkt bonusowy, który ostatecznie zapisali na swoim koncie. "Wilki" mniej problemów sprawiły ekipie Wybrzeża, z którą przegrali wysoko na torze w Gdańsku. Natomiast podczas meczu w Krośnie to gospodarze minimalnie sięgnęli po zwycięstwo. Znacznie łatwiejszym rywalem dla obu ekip może okazać się KMŻ Motor Lublin, który zależnie od meczu w Pile zajmie drugie lub trzecie miejsce. W ostatnim czasie "Koziołki" borykają się z wieloma kłopotami kadrowymi i z pewnością mecz w półfinale z nimi byłby o wiele łatwiejszy do wygrania i awansowania do upragnionego finału P2LŻ. 

 

W niedzielnym meczu minimalnymi faworytami są gospodarze, którzy wygrali na własnym torze wszystkie mecze odprawiając rywali zawsze z minimum dwudziestopunktową przewagą. Trener Janusz Michaelis i menedżer Tomasz Żentkowski awizowali możliwie najmocniejszy skład na to spotkanie. W pierwszej dziesiątce najlepiej punktujących zawodników w lidze jest aż czterech Polonistów, a na jednenastym miejscu jest czwarty z nich - Piotr Świst. W Top 10 znajdują się Patryk Dolny, Daniel King, Jesper Monberg i Rasmus Jensen. Wiele zależeć w niedzielnym spotkaniu od postawy pilskich młodzieżowców. Rafał Karczmarz zaliczył słaby występ w przed dwoma tygodniami w Krośnie, ale poza tą jedną wpadką spisuje się w tym sezonie bez zarzutu, o czym świadczy pozycja najlepiej punktującego juniora P2LŻ. Większy problem jest z Arkadiuszem Pawlakiem, w którym pokładane były większe nadzieje. Zawodnik spisuje się poniżej oczekiwań pilskich kibiców, a trenerzy mają w obwodzie utalentowanego Kacpra Grzegorczyka

 

W tegorocznym składzie Wybrzeża nie ma dziur, a każdy zawodnik punktuje na swoim poziomie. Goście przyjeżdżają do Piły w najmocniejszym składzie z dwójką swoich liderów - Magnusem Zetterstroemem i Renatem Gafurowem. Obaj zajmują dwa pierwsze miejsca w klasyfikacji najlepiej punktujących zawodników ligi, a zarówno jeden jak i drugi zawodnik ma lepszą średnią punktów na bieg na wyjazdach. W składzie nie zabraknie również Kamila Brzozowskiego, który po przyjściu z KS Toruń odbudowuje swoją formę z bardzo dobrym rezultatem. Duże nadzieje zespołu spełnia również nadzieja czeskiego speedwaya - Eduard Krcmar. Młody Czech ściga się na polskich torach drugi sezon i z każdym kolejnym występem robi znaczące postępy. Kluczowe punkty dla gdańskiego zespołu zdobywa również Dominik Kossakowski. Jeśli młodzieżwiec będzie w stanie pokonywać Rafała Karczmarza na pilskim owalu oraz nawiązywać walkę z bardziej doświadczonymi rywalami to ekipa z Gdańska może wywieźć z Piły punkty i przypieczętować pierwsze miejsce po rundzie zasadniczej.

 

Kto wygra niedzielne spotkanie na ligowym szczycie? Czy pilanie potwierdzą dominację na własnym torze? Czy trenerzy obu ekip będą kalkulować na kogo lepiej trafić w półfinale w play-off? Jedno jest pewne - emocji na pewno nie zabraknie, a obie ekipy porównają swoje siły przed decydującymi starciami w lidze. Wiele wskazuje na to, że drużyny z Piły i z Gdańska zmierzą się ponownie w wielkim finale Polskiej 2. Ligi Żużlowej.

 

Awizowane składy:

GKŻ Wybrzeże

1. Renat Gafurov

2. Łukasz Sówka

3. Kamil Brzozowski

4. Eduard Krcmar

5. Magnus Zetterstroem

6. Dominik Kossakowski

 

Polonia Piła

9. Jesper Monberg

10. Patryk Dolny

11. Rasmus Jensen

12. Piotr Świst

13. Daniel King

14. Arkadiusz Pawlak

 

Początek spotkania: 17:30.

 

 

źródło: inf. własna

Maciej Brzeziński

20

Dziękujemy, że jesteście z nami!