Betard Sparta Wrocław 2015

wroclaw logoGdy w styczniu 1996 roku na ekranach polskich kin rozpoczęto wyświetlanie filmu "Młodzi Gniewni" z Michelle Pfeiffer w roli głównej, dwóch z zawodników Betard Sparty Wrocław zakontraktowanych na sezon 2015 nie było jeszcze na świecie, a żaden z pozostałych nie mógł bez łamania prawa nabyć napojów alkoholowych. Minęło niemal 19 lat, niektórym na twarzy w wyniku dojrzewania rzucił się dziewiczy wąs, a w wyniku tzw. "chrzcin" na obozie przygotowawczym spadło niemało włosów z głowy. Za dwa miesiące nastąpi jednak pierwsza weryfikacja tego, co składa się na sukces sportowy: talentu, umiejętności, charakteru i szczęścia. Czy pomieszanie młodości z rutyną ze zdecydowaną przewagą tej pierwszej zda egzamin?

Stadion Olimpijski we Wrocławiu - budowlana legenda u progu remontu

Wybudowany i po raz pierwszy przebudowany jeszcze przed wybuchem II Wojny Światowej. Rekord frekwencji (ponad 50 tys.) zanotowano podczas finału Drużynowych Mistrzostw Świata na żużlu w roku 1961, kiedy reprezentacja Polski po raz pierwszy w historii w tych rozgrywek w składzie: Marian Kaiser, Henryk Żyto, Mieczysław Połukard, Florian Kapała i Stanisław Tkocz wywalczyła złote medale. Przez wiele lat Stadion Olimpijski był areną zmagań żużlowców nie tylko w zawodach ligowych, ale także międzynarodowych. To właśnie na tym obiekcie 20. maja 1995 roku odbył się pierwszy w historii turniej cyklu Grand Prix zakończony zwycięstwem Tomasza Golloba. Po raz ostatni światowa czołówka rywalizowała na Stadionie Olimpijskim w 2007 roku. Na wiosnę mają się rozpocząć prace remontowe obiektu związane z planowanymi na 2017 rok we Wrocławiu Igrzyskami Sportów Nieolimpijskich. Właśnie z tego powodu podopieczni Piotra Barona do końca czerwca rozegrają wszystkie mecze na własnym torze. Owalu, na którym kluczem do sukcesu jest start i rozegranie pierwszego wirażu. Przyjezdni kibice zazwyczaj nie oceniają pozytywnie przestarzałego i nieco zaniedbanego obiektu. Kto jednak poznał czarny sport właśnie w tym miejscu, lub przesiąknął nim na dobre w czasach, kiedy na stadiony nie wchodziło się przez kołowrotki i nie było pod stałym nadzorem kamer, stwierdzi bez wahania, że takich lokacji jak te, o intensywnie bijącym w rytm historii polskiego żużla sercu jest niewiele. Autorowi tekstu przychodzą do głowy właściwie tylko dwa inne: stadiony w Lesznie i Bydgoszczy.

Adres: ul. Ignacego Jana Paderewskiego 35, 51-612 Wrocław
Pojemność stadionu: ok. 20 000 (w sezonie 2015 z uwagi na przebudowę dostępna będzie tylko połowa trybun)
Długość toru: 356 metrów (ostatnia przebudowa przed sezonem 2010)
Rekordzista toru: Tai Woffinden (59,69 sek. - wynik ustanowiony 5.05.2013r.)

Podsumowanie okienka transferowego

Wrocławski klub podjął się misji zbudowania młodego i perspektywicznego składu, który pełnię swoich możliwości ma osiągnąć dopiero w kolejnych sezonach. Patrząc na metryki zakontraktowanych zawodników można stwierdzić, że pierwszą część tego planu włodarze drużyny z Dolnego Śląska mają za sobą. Do Wrocławia ściągnięto przede wszystkim Indywidualnego Mistrza Świata Juniorów z 2012 roku - Michaela Jepsena Jensena. Duńczyk będzie w sezonie 2015 stałym uczestnikiem cyklu Grand Prix.
Wrocławskiemu klubowi udało się także pozyskać największą nadzieję czeskiego speedwaya - Vaclava Milika juniora. Reprezentant naszych południowych sąsiadów otarł się w zeszłym roku o podium Indywidualnych Mistrzostw Świata przegrywając je, o ironio, przed własną, pardubicką publicznością. Piotr Baron przyglądał się bacznie postępom młodego Czecha w sezonie 2014, m. in. w trakcie Grand Prix Czech oraz turniejów Drużynowego Pucharu Świata, w których Milik swoją odważną jazdą napsuł sporo krwi faworyzowanym Australijczykom i Szwedom. Reprezentant kraju słynącego z samochodów marki Skoda i Karela Gotta może okazać się odkryciem rozgrywek na miarę Petera Kildemanda w sezonie 2014.
Drużynę Betard Sparty Wrocław zasilili także trzej juniorzy. Team Piotra Barona cierpiał na deficyt zawodników do 21. roku życia, toteż zdecydowano się na pozyskanie Maksyma Drabika, Adriana Gały oraz Damiana Dróżdża. Z Wrocławia odeszli natomiast Troy Batchelor (ŻKS ROW Rybnik), Zbigniew Suchecki (Łączyńscy-Carbon Start Gniezno) Jurica Pavlic i Mike Trzensiok (obaj GKM Grudziądz).

Kadra Betard Sparty Wrocław na sezon 2015:
Zawodnicy:
Tomasz Jędrzejak (kapitan), Maciej Janowski, Tai Woffinden, Vaclav Milik Jr., Michael Jepsen Jensen, Damian Dróżdż, Maksym Drabik, Adrian Gała
Menedżer: Piotr Baron
Nowi zawodnicy: Michael Jepsen Jensen (Kantoronline Viperprint Włókniarz Częstochowa), Vaclav Milik Jr. (ŻKS ROW Rybnik), Adrian Gała (Carbon Start Gniezno), Damian Dróżdż (Kolejarz Opole), Maksym Drabik (SCKM Włókniarz Częstochowa).

Sylwetki zawodników:


2012 jedrzejak tTomasz Jędrzejak - Kapitan drużyny. Sezon 2015 będzie dziesiątym we wrocławskich barwach popularnego "Ogóra". Dwukrotny medalista Indywidualnych Mistrzostw Polski (Złoto w 2012, brąz w 2003 roku). Ulubieniec wrocławskich trybun, oddany miejscowemu środowisku i niezwykle widowiskowo jeżdżący zawodnik. Nie zaznał w swojej karierze smaku rywalizacji w turnieju Grand Prix, choć raz - w 2007 roku stanowił rezerwę toru podczas zawodów o Wielką Nagrodę Europy. Wychowanek ostrowskiej Iskry jest w obecnej kadrze Betard Sparty najstarszym, a co za tym idzie najbardziej doświadczonym na ekstraligowych torach żużlowcem.

2012 janowski mMaciej Janowski - Wychowanek wrocławskiej drużyny. W sezonie 2015 zadebiutuje w gronie stałych uczestników cyklu Grand Prix. Jego żużlowym wzorem jest aktualny Indywidualny Mistrz Świata - Amerykanin Greg Hancock. Do największych sukcesów "Magica" zaliczyć należy złote medale Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów (2011), Drużynowego Pucharu Świata (2013) oraz Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski (2008,2010,2012). Sezon 2015 będzie siódmym, w którym Janowski przywdzieje plastron czterokrotnych Drużynowych Mistrzów Polski.

2013 woffinden t2Tai Woffinden - Indywidualny Mistrz Świata w roku 2013. W poprzednim sezonie brązowy medal przegrał dopiero po dodatkowym biegu z Nickim Pedersenem. Ostatnia nadzieja umierającego niczym trędowaty brytyjskiego speedwaya. Sam Woffinden wbił mu kolejny gwóźdź, rezygnując ze startów w Elite League. Zawodnik jeżdżący niezwykle widowiskowo, szanujący zasady fair play. Aktywista społeczny - poza torem pomaga osobom zmagającym się z nowotworami. Dwukrotnie w tym celu pokonywał drogę na Grand Prix Wielkiej Brytanii w Cardiff na rowerze, dzięki czemu udało mu się zebrać pokaźne sumy pieniędzy na rzecz walki z chorobą, z którą pięć lat temu przegrał jego ojciec - Rob.

2010 milik v jrVaclav Milik jr. - Syn słynnego czeskiego żużlowca o tych samych imieniu i nazwisku. Czwarty młodzieżowiec świata rokujący nadzieję na wyciągnięcie czeskiego żużla z głębokiego kryzysu. Na papierze wydaje się być najsłabszym punktem w formacji seniorskiej (Czech z uwagi na obowiązujące przepisy nie może startować w polskiej drużynie jako junior - przyp. red.) Betard Sparty, wszystko jednak zweryfikuje tor i to, czy Milik będzie potrafił pokazać pełnię swoich możliwości w generującej niebywałą presję najsliniejszej lidze żużlowej świata. Piotr Olkowicz powiedział kiedyś: "debiutanci muszą czasem zjeść trochę żużla". Cały żużlowy Wrocław liczy na to, że ten posiłek nie okaże się dla Vaclava zbyt ciężkostrawny.


2013 jepsen jensen mMichael Jepsen Jensen - Indywidualny Mistrz Świata Juniorów sprzed 3 lat. Poprzedni sezon Duńczyk wspomina zapewne z mieszanymi uczuciami. W barwach klubu z Częstochowy nie wystartował we wszystkich meczach z uwagi na swoje kłopoty ze zdrowiem, a także problemy szeroko pojętej natury organizacyjnej w drużynie spod Jasnej Góry. Kiedy jednak miał okazję do rywalizacji, pokazywał się zazwyczaj z dobrej strony. Debiutujący w gronie stałych uczestników cyklu Grand Prix Duńczyk wpisuje się w koncepcję budowania młodego, perspektywicznego składu, który ma wzbogacić klubową galerię trofeów w ciągu kilku najbliższych lat.

2014 drozdz dDamian Dróżdż - Wychowanek opolskiego Kolejarza. Kontrakt we wrocławskim klubie jest dla niego, podobnie jak dla każdego z juniorów Betard Sparty okazją do rozwoju wśród najlepszych na świecie zawodników uprawiających czarnych sport. Większość kibiców wie o Damianie Dróżdżu póki co niewiele. Ci, którzy na bieżąco śledzą portale społecznościowe, odnotowali zapewne, że jego fryzura jest obecnie nieco bardziej skromna niż ta na zdjęciu po lewej stronie. Prawa chrztów bojowych są w tej materii bezlitosne. Kształtowanie charakteru u młodych trzeba praktykować na każdej z płaszczyzn.


2014 gala aAdrian Gała - 19-letni wychowanek klubu z Gniezna. Jego mechanikiem jest Dariusz Sajdak, który jeszcze kilka lat temu współpracował z samym Jasonem Crumpem, a wcześniej z Tonym Rickardssonem. Gała to odkrycie ubiegłorocznej rywalizacji w Nice Polskiej Lidze Żużlowej. Osiągnął w trakcie sezonu 2014 średnią 1,233 punktu na bieg. Przed nim jeszcze trzy lata rywalizacji w gronie juniorów, w trakcie których może nawiązać do wyników innego wychowanka gnieźnieńskiego Startu - Kacpra Gomólskiego.


             Maksym Drabik - Syn Sławomira, niegdyś czołowej postaci w polskim żużlu. Od ojca poza nazwiskiem odziedziczył niewątpliwie niepowtarzalną, przykuwającą uwagę sylwetkę w trakcie jazdy. Spoglądanie na nią może przenieść nas na częstochowski owal, na którym ojciec Maksyma wielokrotnie wprawiał w ekstazę miejscową publiczność. W ubiegłym sezonie latorośl "Slammera" próbowała nawiązać do tamtych czasów na torach w Łodzi i Ostrowie Wielkopolskim. W parku maszyn nazywany "Torresem". Jeśli Drabik będzie prezentować taki poziom sportowy jak piłkarz Atletico Madryt o tym nazwisku, a cała drużyna Betard Sparty walczyła z takim zacięciem jak aktualny piłkarski Mistrz Hiszpanii, to kibice zasiadający na trybunach wrocławskiego stadionu niejednokrotnie wpadać będą w euforię.

Wrocławski klub w rozgrywkach o Drużynowe Mistrzostwo Polski: 19 medali: 4 złote (1993,1994,1995,2006), 7 srebrnych (1954,1956,1957,1958,1999,2001,2004) , 8 brązowych (1952,1953,1955,1963,1967,1968,2002,2007)
Więcej złotych medali DMP od wrocławskiego klubu ma tylko 5 drużyn: Unia Leszno (13), ROW Rybnik (12), Stal Gorzów (8), Polonia Bydgoszcz i Falubaz Zielona Góra (obie po 7).

Bartłomiej Przybyłek

Dziękujemy, że jesteście z nami

jubileusz

Polskie ligi żużlowe

PGE Ekstraliga 7/9/10.08
Rybnik - Grudziądz 39:51
Częstochowa - Zielona Góra 43:47
Wrocław - Leszno 46:44
Gorzów - Lublin 47:43

Gorzów - Częstochowa 49:41

eWinner 1 Liga Żużlowa 8/9.08
Łódź - Gniezno 51:39
Toruń - Gdańsk 55:35
Ostrów - Tarnów 50:40
Daugavpils - Bydgoszcz 60:30

2 Liga Żużlowa 7/9.08
Wittstock - Rzeszów 46:44
Rawicz - Poznań 51:37
Opole - Krosno 39:50

SPEEDWAY.info - sonda

Który z Polaków zajmie najwyższą pozycję w GP 2020?
  • Głosów: 0%
  • Głosów: 0%
  • Głosów: 0%
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

Powiedzieli...

SPEEDWAY autograf

Klasyfikacje / tabele

Klasyfikacja SGP

1. Bartosz Zmarzlik   Polska -
2. Leon Madsen   Dania -
3. Emil Sajfutdinow   Rosja -
4. Fredrik Lindgren   Szwecja -
5. Martin Vaculik   Słowacja
-
6. Maciej Janowski   Polska -
7. Jason Doyle   Australia -
8. Patryk Dudek   Polska -
9. Matej Zagar   Słowenia -
10. Niels-Kristian Iversen   Dania -
11. Max Fricke   Australia -
12. Martin Smolinski   Niemcy -
13. Artiom Łaguta   Rosja -
14. Tai Woffinden   W. Brytania -
15. Antonio Lindback   Szwecja -

Indywidualny Mistrz Świata

2017 woffindenBartosz Zmarzlik

 # drużyna m p +/-
 1. Fogo Unia Leszno 8 16 +90
 2. RM Solar Falubaz Zielona Góra 9 14 +43
 3. Motor Lublin 9 11 +32
 4. Eltrox Włókniarz Częstochowa 7 11 +52
 5. Betard Sparta Wrocław 8 10 +30
 6. MRGARDEN GKM Grudziądz 9 8 -28
 7. Moje Bermudy Stal Gorzów Wlkp. 8 4 -48
 8. PGG ROW Rybnik 8 2 -171

 

Mistrzowie Polski

leszno logoFogo Unia Leszno

2018 kołodziej jJanusz Kołodziej

 # drużyna m p +/-
 1. eWinner Apator Toruń 6 12 +134
 2. Unia Tarnów 6 8 +2
 3. Orzeł Łódź 6 6 +12
 4. Car Gwarant Kapi Meble Budex Start Gniezno 6 6 -10
 5. Zdunek Wybrzeże Gdańsk 6 6 +1
 6. Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp. 6 6 -34
 7. Lokomotiv Daugavpils 6 2 -32
 8. Abramczyk Polonia Bydgoszcz 6 2 -73

 

 Mistrz Nice 1 Ligi Żużlowej 2019

lublin 2017PGG ROW Rybnik

2liga

 # drużyna m p +/-
 1. Wilki Krosno 2 4 +49
 2. SpecHouse PSŻ Poznań 2 2 +26
 3. RTŻ Rzeszów 2 2 +26
 4. Metalika Recycling Kolejarz Rawicz 2 2 -24
 5. MSC Wittstock 2 2 -38
 6. OK Bedmet Kolejarz Opole 2 0 -39

 

Mistrz 2 Ligi Żużlowej 2019

rzeszow logoZOOleszcz Polonia Bydgoszcz

Premiership

 # drużyna m p +/-
 1. Belle Vue Aces 0 0 0
 2. Ipswich Witches 0 0 0
 3. King's Lynn Stars 0 0 0
 4. Peterborough Panthers 0 0 0
 5. Sheffield 0 0 0
 6. Swindon Robins 0 0 0
 7. Wolverhampton Wolves 0 0 0

 

Mistrzowie Wielkiej Brytanii

anglia pool 2017 lambert r1

Swindon Robins

Charles Wright

Elitserien

 # drużyna m p +/-
 1. Dackarna Malilla - - -
 2. Elit Vetlanda - - -
 3. Vastervik Speedway - - -
 4. Smederna Eskilstuna - - -
 5. Indianerna Kumla - - -
 6. Lejonen Gislaved - - -
 7. Piraterna Motala - - -
 8. Rospiggarna Hallstavik - - -
 9. Masarna Avesta - - -

 

Mistrzowie Szwecji

szwecja smaderna 2016 lindgren f1

Smederna Eskilstuna

Jacob Thorssell

Metal Speedway League

 # drużyna m p +
 1. Holsted Tigers - - -
 2. Slangerup Speedway - - -
 3. Esbjerg Vikings - - -
 4. Region Varde Elitesport - - -
 5. Team Fjelsted - - -
 6. GSK Liga - - -

 

Mistrzowie Danii

Region Varde 2019 bjerre

Team Fjelsted

Kenneth Bjerre

Klasyfikacja SEC 2020

 1. Robert Lambert
  W. Brytania
67
 2. Leon Madsen   Dania 64
 3. Grigorij Łaguta
  Rosja
52
 4. Mikkel Michelsen
  Dania 46
 5. Bartosz Smektała
  Polska
45
 6. Nicki Pedersen
  Dania 45
 7. Timo Lahti   Finlandia 43
8. Kacper Woryna
  Polska
33
9. David Bellego   Francja 31
10. Vaclav Milik
  Czechy
26
11. Bartosz Zmarzlik
  Polska
25
12. Krzysztof Kasprzak   Polska 25
13. Kai Huckenbeck
  Niemcy
25
14. Peter Ljung   Szwecja 23
15. Michael Jepsen Jensen   Dania 22
16. Andriej Kudriaszow
  Rosja
21
17. Emil Sajfutdinow
  Rosja
14
18. Paweł Przedpełski   Polska 10
19. Patry Dudek   Polska 8

Mistrz SEC

2017 madsen l2Robert Lambert

Klasyfikacja IMŚJ 2020

 1. Niklas Sayrio   Finlandia -
 2. Alexander Woentin   Szwecja -
 3. Dominik Kubera   Polska -
 4. Witaly Kotlyar   Rosja -
 5. Daniel Bewley   W. Brytania -
 6. Jan Kvech   Czechy -
 7. Jaimon Lidsey   Australia -
 8. Mads Hansen   Dania -
 9. Wiktor Lampart   Polska -
10. Oleg Mihaylovs   Łotwa -
11. Marko Levyshyn flaga australia  Ukraina -
12. Steven Goret   Francja -
13. Lucke Becker   USA -
14. Mattia Lenarduzzi   Włochy -
15. Lukas Fienhage   Niemcy -

Mistrzowie Świata Juniorów

flaga-polskaPolska

2017 smektała bMaksym Drabik

Okiem naczelnego

TOP 20 SPEEDWAY.info.pl

Ligowiec roku SPEEDWAY.info.pl

7 kolejki SPEEDWAY.info.pl

Niepokonani 2020