Dzisiaj jest 14 październik 2019 roku. Imieniny: Liwii, Bernarda, Kaliksta

logozuzlowiec

Zdjęcie tygodnia

Polskie ligi żużlowe 2019

PGE Ekstraliga
Półfinały 1.09 - 8.09
  Ziel. Góra - Wrocław 48:42, 34:56
Częstochowa - Leszno 38:52, 38:52
o 3 miejsce 15.09 - 22.09
Częstochowa - Ziel. Góra 57:33, 44:45
Finały 13.09 - 22.09
Wrocław - Leszno 43:47, 31:59

NICE 1 Liga Żużlowa
Półfinały 17/18.08 - 25.08
Tarnów - Rybnik 40:50, 36:54
Gniezno - Ostrów W. 49:40, 40:50
Finały 8.09 - 15.09
Ostrów W. - Rybnik 46:44, 41:49

2 Liga Żużlowa
Półfinały 18.08 - 25.08
Krosno - Bydgoszcz 37:53, 35:55
Opole - Poznań 49:41, 39:51
Finały 8.09 - 15.09
Poznań - Bydgoszcz 59:31, 29:61

SPEEDWAY autograf

Betard Sparta Wrocław 2015

(0 Głosy)

wroclaw logoGdy w styczniu 1996 roku na ekranach polskich kin rozpoczęto wyświetlanie filmu "Młodzi Gniewni" z Michelle Pfeiffer w roli głównej, dwóch z zawodników Betard Sparty Wrocław zakontraktowanych na sezon 2015 nie było jeszcze na świecie, a żaden z pozostałych nie mógł bez łamania prawa nabyć napojów alkoholowych. Minęło niemal 19 lat, niektórym na twarzy w wyniku dojrzewania rzucił się dziewiczy wąs, a w wyniku tzw. "chrzcin" na obozie przygotowawczym spadło niemało włosów z głowy. Za dwa miesiące nastąpi jednak pierwsza weryfikacja tego, co składa się na sukces sportowy: talentu, umiejętności, charakteru i szczęścia. Czy pomieszanie młodości z rutyną ze zdecydowaną przewagą tej pierwszej zda egzamin?

Stadion Olimpijski we Wrocławiu - budowlana legenda u progu remontu

Wybudowany i po raz pierwszy przebudowany jeszcze przed wybuchem II Wojny Światowej. Rekord frekwencji (ponad 50 tys.) zanotowano podczas finału Drużynowych Mistrzostw Świata na żużlu w roku 1961, kiedy reprezentacja Polski po raz pierwszy w historii w tych rozgrywek w składzie: Marian Kaiser, Henryk Żyto, Mieczysław Połukard, Florian Kapała i Stanisław Tkocz wywalczyła złote medale. Przez wiele lat Stadion Olimpijski był areną zmagań żużlowców nie tylko w zawodach ligowych, ale także międzynarodowych. To właśnie na tym obiekcie 20. maja 1995 roku odbył się pierwszy w historii turniej cyklu Grand Prix zakończony zwycięstwem Tomasza Golloba. Po raz ostatni światowa czołówka rywalizowała na Stadionie Olimpijskim w 2007 roku. Na wiosnę mają się rozpocząć prace remontowe obiektu związane z planowanymi na 2017 rok we Wrocławiu Igrzyskami Sportów Nieolimpijskich. Właśnie z tego powodu podopieczni Piotra Barona do końca czerwca rozegrają wszystkie mecze na własnym torze. Owalu, na którym kluczem do sukcesu jest start i rozegranie pierwszego wirażu. Przyjezdni kibice zazwyczaj nie oceniają pozytywnie przestarzałego i nieco zaniedbanego obiektu. Kto jednak poznał czarny sport właśnie w tym miejscu, lub przesiąknął nim na dobre w czasach, kiedy na stadiony nie wchodziło się przez kołowrotki i nie było pod stałym nadzorem kamer, stwierdzi bez wahania, że takich lokacji jak te, o intensywnie bijącym w rytm historii polskiego żużla sercu jest niewiele. Autorowi tekstu przychodzą do głowy właściwie tylko dwa inne: stadiony w Lesznie i Bydgoszczy.

Adres: ul. Ignacego Jana Paderewskiego 35, 51-612 Wrocław
Pojemność stadionu: ok. 20 000 (w sezonie 2015 z uwagi na przebudowę dostępna będzie tylko połowa trybun)
Długość toru: 356 metrów (ostatnia przebudowa przed sezonem 2010)
Rekordzista toru: Tai Woffinden (59,69 sek. - wynik ustanowiony 5.05.2013r.)

Podsumowanie okienka transferowego

Wrocławski klub podjął się misji zbudowania młodego i perspektywicznego składu, który pełnię swoich możliwości ma osiągnąć dopiero w kolejnych sezonach. Patrząc na metryki zakontraktowanych zawodników można stwierdzić, że pierwszą część tego planu włodarze drużyny z Dolnego Śląska mają za sobą. Do Wrocławia ściągnięto przede wszystkim Indywidualnego Mistrza Świata Juniorów z 2012 roku - Michaela Jepsena Jensena. Duńczyk będzie w sezonie 2015 stałym uczestnikiem cyklu Grand Prix.
Wrocławskiemu klubowi udało się także pozyskać największą nadzieję czeskiego speedwaya - Vaclava Milika juniora. Reprezentant naszych południowych sąsiadów otarł się w zeszłym roku o podium Indywidualnych Mistrzostw Świata przegrywając je, o ironio, przed własną, pardubicką publicznością. Piotr Baron przyglądał się bacznie postępom młodego Czecha w sezonie 2014, m. in. w trakcie Grand Prix Czech oraz turniejów Drużynowego Pucharu Świata, w których Milik swoją odważną jazdą napsuł sporo krwi faworyzowanym Australijczykom i Szwedom. Reprezentant kraju słynącego z samochodów marki Skoda i Karela Gotta może okazać się odkryciem rozgrywek na miarę Petera Kildemanda w sezonie 2014.
Drużynę Betard Sparty Wrocław zasilili także trzej juniorzy. Team Piotra Barona cierpiał na deficyt zawodników do 21. roku życia, toteż zdecydowano się na pozyskanie Maksyma Drabika, Adriana Gały oraz Damiana Dróżdża. Z Wrocławia odeszli natomiast Troy Batchelor (ŻKS ROW Rybnik), Zbigniew Suchecki (Łączyńscy-Carbon Start Gniezno) Jurica Pavlic i Mike Trzensiok (obaj GKM Grudziądz).

Kadra Betard Sparty Wrocław na sezon 2015:
Zawodnicy:
Tomasz Jędrzejak (kapitan), Maciej Janowski, Tai Woffinden, Vaclav Milik Jr., Michael Jepsen Jensen, Damian Dróżdż, Maksym Drabik, Adrian Gała
Menedżer: Piotr Baron
Nowi zawodnicy: Michael Jepsen Jensen (Kantoronline Viperprint Włókniarz Częstochowa), Vaclav Milik Jr. (ŻKS ROW Rybnik), Adrian Gała (Carbon Start Gniezno), Damian Dróżdż (Kolejarz Opole), Maksym Drabik (SCKM Włókniarz Częstochowa).

Sylwetki zawodników:


2012 jedrzejak tTomasz Jędrzejak - Kapitan drużyny. Sezon 2015 będzie dziesiątym we wrocławskich barwach popularnego "Ogóra". Dwukrotny medalista Indywidualnych Mistrzostw Polski (Złoto w 2012, brąz w 2003 roku). Ulubieniec wrocławskich trybun, oddany miejscowemu środowisku i niezwykle widowiskowo jeżdżący zawodnik. Nie zaznał w swojej karierze smaku rywalizacji w turnieju Grand Prix, choć raz - w 2007 roku stanowił rezerwę toru podczas zawodów o Wielką Nagrodę Europy. Wychowanek ostrowskiej Iskry jest w obecnej kadrze Betard Sparty najstarszym, a co za tym idzie najbardziej doświadczonym na ekstraligowych torach żużlowcem.

2012 janowski mMaciej Janowski - Wychowanek wrocławskiej drużyny. W sezonie 2015 zadebiutuje w gronie stałych uczestników cyklu Grand Prix. Jego żużlowym wzorem jest aktualny Indywidualny Mistrz Świata - Amerykanin Greg Hancock. Do największych sukcesów "Magica" zaliczyć należy złote medale Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów (2011), Drużynowego Pucharu Świata (2013) oraz Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski (2008,2010,2012). Sezon 2015 będzie siódmym, w którym Janowski przywdzieje plastron czterokrotnych Drużynowych Mistrzów Polski.

2013 woffinden t2Tai Woffinden - Indywidualny Mistrz Świata w roku 2013. W poprzednim sezonie brązowy medal przegrał dopiero po dodatkowym biegu z Nickim Pedersenem. Ostatnia nadzieja umierającego niczym trędowaty brytyjskiego speedwaya. Sam Woffinden wbił mu kolejny gwóźdź, rezygnując ze startów w Elite League. Zawodnik jeżdżący niezwykle widowiskowo, szanujący zasady fair play. Aktywista społeczny - poza torem pomaga osobom zmagającym się z nowotworami. Dwukrotnie w tym celu pokonywał drogę na Grand Prix Wielkiej Brytanii w Cardiff na rowerze, dzięki czemu udało mu się zebrać pokaźne sumy pieniędzy na rzecz walki z chorobą, z którą pięć lat temu przegrał jego ojciec - Rob.

2010 milik v jrVaclav Milik jr. - Syn słynnego czeskiego żużlowca o tych samych imieniu i nazwisku. Czwarty młodzieżowiec świata rokujący nadzieję na wyciągnięcie czeskiego żużla z głębokiego kryzysu. Na papierze wydaje się być najsłabszym punktem w formacji seniorskiej (Czech z uwagi na obowiązujące przepisy nie może startować w polskiej drużynie jako junior - przyp. red.) Betard Sparty, wszystko jednak zweryfikuje tor i to, czy Milik będzie potrafił pokazać pełnię swoich możliwości w generującej niebywałą presję najsliniejszej lidze żużlowej świata. Piotr Olkowicz powiedział kiedyś: "debiutanci muszą czasem zjeść trochę żużla". Cały żużlowy Wrocław liczy na to, że ten posiłek nie okaże się dla Vaclava zbyt ciężkostrawny.


2013 jepsen jensen mMichael Jepsen Jensen - Indywidualny Mistrz Świata Juniorów sprzed 3 lat. Poprzedni sezon Duńczyk wspomina zapewne z mieszanymi uczuciami. W barwach klubu z Częstochowy nie wystartował we wszystkich meczach z uwagi na swoje kłopoty ze zdrowiem, a także problemy szeroko pojętej natury organizacyjnej w drużynie spod Jasnej Góry. Kiedy jednak miał okazję do rywalizacji, pokazywał się zazwyczaj z dobrej strony. Debiutujący w gronie stałych uczestników cyklu Grand Prix Duńczyk wpisuje się w koncepcję budowania młodego, perspektywicznego składu, który ma wzbogacić klubową galerię trofeów w ciągu kilku najbliższych lat.

2014 drozdz dDamian Dróżdż - Wychowanek opolskiego Kolejarza. Kontrakt we wrocławskim klubie jest dla niego, podobnie jak dla każdego z juniorów Betard Sparty okazją do rozwoju wśród najlepszych na świecie zawodników uprawiających czarnych sport. Większość kibiców wie o Damianie Dróżdżu póki co niewiele. Ci, którzy na bieżąco śledzą portale społecznościowe, odnotowali zapewne, że jego fryzura jest obecnie nieco bardziej skromna niż ta na zdjęciu po lewej stronie. Prawa chrztów bojowych są w tej materii bezlitosne. Kształtowanie charakteru u młodych trzeba praktykować na każdej z płaszczyzn.


2014 gala aAdrian Gała - 19-letni wychowanek klubu z Gniezna. Jego mechanikiem jest Dariusz Sajdak, który jeszcze kilka lat temu współpracował z samym Jasonem Crumpem, a wcześniej z Tonym Rickardssonem. Gała to odkrycie ubiegłorocznej rywalizacji w Nice Polskiej Lidze Żużlowej. Osiągnął w trakcie sezonu 2014 średnią 1,233 punktu na bieg. Przed nim jeszcze trzy lata rywalizacji w gronie juniorów, w trakcie których może nawiązać do wyników innego wychowanka gnieźnieńskiego Startu - Kacpra Gomólskiego.


             Maksym Drabik - Syn Sławomira, niegdyś czołowej postaci w polskim żużlu. Od ojca poza nazwiskiem odziedziczył niewątpliwie niepowtarzalną, przykuwającą uwagę sylwetkę w trakcie jazdy. Spoglądanie na nią może przenieść nas na częstochowski owal, na którym ojciec Maksyma wielokrotnie wprawiał w ekstazę miejscową publiczność. W ubiegłym sezonie latorośl "Slammera" próbowała nawiązać do tamtych czasów na torach w Łodzi i Ostrowie Wielkopolskim. W parku maszyn nazywany "Torresem". Jeśli Drabik będzie prezentować taki poziom sportowy jak piłkarz Atletico Madryt o tym nazwisku, a cała drużyna Betard Sparty walczyła z takim zacięciem jak aktualny piłkarski Mistrz Hiszpanii, to kibice zasiadający na trybunach wrocławskiego stadionu niejednokrotnie wpadać będą w euforię.

Wrocławski klub w rozgrywkach o Drużynowe Mistrzostwo Polski: 19 medali: 4 złote (1993,1994,1995,2006), 7 srebrnych (1954,1956,1957,1958,1999,2001,2004) , 8 brązowych (1952,1953,1955,1963,1967,1968,2002,2007)
Więcej złotych medali DMP od wrocławskiego klubu ma tylko 5 drużyn: Unia Leszno (13), ROW Rybnik (12), Stal Gorzów (8), Polonia Bydgoszcz i Falubaz Zielona Góra (obie po 7).

Bartłomiej Przybyłek

Jak oceniasz powrót Grega Hancocka do Speedway GP?
  • Głosów: 0%
  • Głosów: 0%
  • Głosów: 0%
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

Klasyfikacje / tabele

Klasyfikacja SGP 10/10

1. Bartosz Zmarzlik   Polska 132
2. Leon Madsen   Dania 130
3. Emil Sajfutdinow   Rosja 126
4. Fredrik Lindgren   Szwecja 105
5. Martin Vaculik   Słowacja
95
6. Maciej Janowski   Polska 87
7. Jason Doyle   Australia 84
8. Patryk Dudek   Polska 79
9. Matej Zagar   Słowenia 78
10. Niels-Kristian Iversen   Dania 77
11. Artiom Łaguta   Rosja 76
12. Antonio Lindback   Szwecja 63
13. Tai Woffinden   W. Brytania 60
14. Janusz Kołodziej   Polska
57
15. Robert Lambert   W. Brytania 39
16. Max Fricke   Australia 36

Indywidualny Mistrz Świata

2017 woffindenBartosz Zmarzlik

 # drużyna m p +/-
 1. Fogo Unia Leszno 14 32 +188
 2. Betard Sparta Wrocław 14 26 +69
 3. Stelmet Falubaz Zielona Góra 14 20 +46
 4. forBET Włókniarz Częstochowa 14 19 -24
 5. MRGARDEN GKM Grudziądz 14 16 -2
 6. Speed Car Motor Lublin 14 11 -54
 7. truly.work Stal Gorzów Wlkp. 14 11 -70
 8. Get Well Toruń 14 5 -153

 

Mistrzowie Polski

leszno logoFogo Unia Leszno

2018 kołodziej jJanusz Kołodziej

1liga

 # drużyna m p +/-
 1. PGG ROW Rybnik 12 22 +108
 2. Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp. 12 18 -8
 3. Car Gwarant Start Gniezno 12 17 +6
 4. Unia Tarnów 12 17 +16
 5. Zdunek Wybrzeże Gdańsk 12 13 -32
 6. Lokomotiv Daugavpils 12 11 -43
 7. Orzeł Łódź 12 7 -49

 

 Mistrz Nice 1 Ligi Żużlowej 2019

lublin 2017PGG ROW Rybnik

2liga

 # drużyna m p +/-
 1. ZOOleszcz Polonia Bydgoszcz 12 26 +133
 2. Power Duck Iveston PSŻ Poznań 12 23 +196
 3. OK Bedmet Kolejarz Opole 12 21 +142
 4. Wilki Krosno 12 14 -86
 5. Euro Finannce Polonia Piła 12 13 -34
 6. Stainer Unia Kolejarz Rawicz 12 8 -35
 7. Speedway Wanda Kraków 12 0 -392

 

Mistrz 2 Ligi Żużlowej 2019

rzeszow logoZOOleszcz Polonia Bydgoszcz

Premiership

 # drużyna m p +/-
 1. Poole Pirates 24 52 +60
 2. Swindon Robins 24 50 +153
 3. Wolverhampton Wolves 24 43 +45
 4. Ipswich Witches 24 42 -27
 5. Belle Vue Aces 24 41 +10
 6. King's Lynn Stars 24 31 -12
 7. Peterborough Panthers 24 20 -212

 

Mistrzowie Wielkiej Brytanii

anglia pool 2017 lambert r1

Poole Pirates

Charles Wright

Elitserien

 # drużyna m p +/-
 1. Dackarna Malilla 16 28 +83
 2. Elit Vetlanda 16 27 +108
 3. Vastervik Speedway 16 25 +55
 4. Smederna Eskilstuna 16 25 +40
 5. Indianerna Kumla 16 22 +3
 6. Lejonen Gislaved 16 21 +13
 7. Piraterna Motala 16 12 -66
 8. Rospiggarna Hallstavik 16 11 -78
 9. Masarna Avesta 16 9 -158

 

Mistrzowie Szwecji

szwecja smaderna 2016 lindgren f1

Smederna Eskilstuna

Jacob Thorssell

Metal Speedway League

 # drużyna m p +
 1. Holsted Tigers 10 23 +86
 2. Slangerup Speedway 10 16 +11
 3. Esbjerg Vikings 10 13 +12
 4. Region Varde Elitesport 10 11 +6
 5. Team Fjelsted 10 10 -26
 6. GSK Liga 10 2 -89

 

Mistrzowie Danii

Region Varde 2019 bjerre

Region Varde

Kenneth Bjerre

Klasyfikacja SEC 4/4

 1. Mikkel Michelsen
  Dania 45
 2. Grigorij Łaguta
  Rosja
45
 3. Leon Madsen   Dania 39
 4. Kacper Woryna
  Polska
39
 5. Bartosz Smektała
  Polska
36
 6. Michael Jepsen Jensen   Dania 35
 7. Nicki Pedersen
  Dania 33
 8. Paweł Przedpełski
  Polska
27
 9. Jarosław Hampel   Polska 25
10. Kai Huckenbeck
  Niemcy
24
11. Vaclav Milik
  Czechy
22
12. Antonio Lindbaeck   Szwecja 22
13. Robert Lambert
  W. Brytania
18
14. Anders Thomsen   Dania 14
15. David Bellego   Francja 14

Mistrz SEC

2017 madsen l2Mikkel Michelsen

Klasyfikacja IMŚJ 3/3

 1. Maksym Drabik   Polska 49
 2. Bartosz Smektała   Polska 45
 3. Dominik Kubera   Polska 45
 4. Gleb Czugunow   Rosja 39
 5. Robert Lambert   W. Brytania 32
 6. Jan Kvech   Czechy 30
 7. Jaimon Lidsey   Australia 29
 8. Jonas Jeppesen   Dania 26
 9. Wiktor Lampart   Polska 24
10. Fredrik Jakobsen   Dania 20
11. Patrick Hansen flaga australia  Dania 15
12. Rafał Karczmarz   Polska 13
13. Tim Soerensen   Dania 12
14. Nick Skorja   Słowenia 11
15. Michael Haertel   Niemcy 8

Mistrzowie Świata Juniorów

flaga-polskaPolska

2017 smektała bMaksym Drabik

Najbliższe wydarzenia

TOP 20 SPEEDWAY.info.pl

Ligowiec roku SPEEDWAY.info.pl

7 kolejki SPEEDWAY.info.pl

Niepokonani 2019