logo SGPJuż w najbliższą sobotę w słoweńskim Krsko zainaugurowany zostanie 22 w historii sezon cyklu Grand Prix, który każdego roku wyłania Indywidualnego Mistrza Świata na żużlu. W stawce 15 stałych uczestników oglądać będziemy 4 reprezentantów Polski: Macieja Janowskiego, Bartosza Zmarzlika, Piotra Pawlickiego i Jarosława Hampela. Złotego medalu broni Brytyjczyk Tai Woffinden.

2015 woffinden t#108 Tai Woffinden (Wielka Brytania) - Aktualny Indywidualny Mistrz Świata po raz piąty w karierze stanie do walki o najcenniejsze żużlowe trofeum w roli stałego uczestnika. Mający australijskie korzenie zawodnik w 273 dotychczasowych biegach w cyklu wywalczył 486 punktów. Jeśli w sobotnim turnieju na stadionie im. Matije Gubca odniesie biegowy triumf, wkroczy do ekskluzywnego grona żuzlowców, którzy mają na koncie 100 wygranych wyścigów w cyklu. W polskiej lidze od 2012 roku broni barw klubu z Wrocławia.


2015 hancock g#45 Greg Hancock (Stany Zjednoczone) - Człowiek-instytucja. Od 1995 roku opuścił zaledwie jeden ze 191 rozegranych dotychczas turniejów cyklu Grand Prix, tylko dwukrotnie zajmując w klasyfikacji generalnej miejsce poza czołową ósemką. Mimo upływu lat Hancock nadal prezentuje wysoką i stabilną formę, co predestynuje go do walki o czwarty w karierze złoty medal IMŚ. Ma na koncie 20 turniejowych zwycięstw, tyle samo co Tony Rickardsson, o dwa mniej niż Tomasz Gollob i o trzy mniej niż lider w tej klasyfikacji - Jason Crump.

2015 pedersen n1#3 Nicki Pedersen (Dania) - Trzykrotny Indywidualny Mistrz Świata, który na kolejne złoto czeka już niemal 8 lat. Słynący z nieustępliwej jazdy "Power" u progu sezonu prezentuje wysoką formę pełniąc rolę lidera leszczyńskiej FOGO Unii. Duńczyk słynie z profesjonalizmu i zawsze wielkiej chęci wygrywania i podobnie będzie zapewne w tym sezonie. Do tej pory reprezentant kraju Hamleta 16-krotnie stawał na najwyższym stopniu podium turnieju Grand Prix.


2015 iversen n1#88 Niels Kristian Iversen (Dania) - Rodak Nickiego Pedersena ma na koncie jeden brązowy krążek w rywalizacji w cyklu. Wywalczył go w 2013 roku ustępując jedynie Taiowi Woffindenowi i Jarosławowi Hampelowi. W ubiegłym roku prezentował niezwykle równą formę odnosząc jedno turniejowe zwycięstwo na torze w Cardiff. Iversen od 2011 roku broni w polskiej lidze barw gorzowskiej Stali, z którą w 2014 roku wywalczył Drużynowe Mistrzostwo Polski. Apetyt na zarówno drużynowe, jak i indywidualne sukcesy jest u "Puka" zapewne duży i należy go upatrywać w gronie głównych faworytów do miejsc na podium w cyklu Grand Prix.

2015 doyle j1#69 Jason Doyle (Australia) - Ubiegłoroczny, debiutancki sezon w cyklu był dla zawodnika Falubazu Zielona Góra bardzo udany. Doyle dwukrotnie awansował do finałów, a ze 114 punktami uplasował się na 5. miejscu. Kończący zmagania turniej w Australii był dla niego jednak bardzo pechowy. Po groźnym upadku w biegu finałowym został odwieziony do szpitala i na przełomie października i listopada zmuszony był przechodzić rehabilitację. Dziś jednak po tej kontuzji nie ma już śladu, a Australijczyk niewątpliwie stanowić będzie realne zagrożenie dla każdego z faworytów.

2015 zagar m1#55 Matej Zagar (Słowenia) - Jedyny reprezentant Słowenii w stawce. Jak do tej pory najlepszy wynik osiagnął w sezonie 2014 zajmując 5. miejsce. Ma na koncie 3 wygrane turnieje, dwukrotnie uczynił to w turniejach rozgrywanych w Polsce. W zeszłym sezonie triumfował na torze w Gorzowie a także podczas warszawskiej kompromitacji speedwaya zakończonej po 12 biegach. W sobotni wieczór będzie się chciał jak najlepiej zaprezentować przed własną publicznością, choć nie jest tajemnicą, że tor w Krsko nie należy do jego ulubionych.

2015 janowski m#71 Maciej Janowski (Polska) - Wrocławianin w ubiegłym roku zanotował udany debiut w elitarnym gronie. Zajmując siódme miejsce w klasyfikacji i czterokrotnie wjeżdżając do biegów finałowych, Polak potwierdził, że drzemią w nim duże możliwości. Janowski zdobył także tytuł Indywidualnego Mistrza Polski, a z drużyną z Wrocławia wywalczył srebrny medal DMP. Jeśli poprawi dyspozycję na sztucznych, jednodniowych torach, może sprawić polskim kibicom niejedną miłą niespodziankę.


2016 holder ch1#23 Chris Holder (Australia) - Indywidualny Mistrz Świata z 2012 roku po serii ciężkich kontuzji zdaje się wracać do dyspozycji z mistrzowskiego sezonu. Znów widać w jego jeździe błysk i agresję, które dały mu cztery lata temu wymarzony tytuł. W polskiej lidze "Crispy" od 2008 roku broni barw drużyny z Torunia i pełni w niej funkcję kapitana. W cyklu Grand Prix odnosił zwycięstwa w 4 turniejach, dwukrotnie czyniąc to w najbardziej prestiżowej rundzie w Cardiff.


2015 kildemand p1#25 Peter Kildemand (Dania) - Debiutujący w roli stałego uczestnika i niezwykle widowiskowo jeżdżący Duńczyk w zeszłym sezonie, startując w roli kwalifikowanej rezerwy, był bliski utrzymania się w elicie startując zaledwie w 9 z 12 turniejów. Szczególnie dobrze "Pająk" zapamiętał turniej w Horsens, który zakończył pierwszym w karierze zwycięstwem. Na polskich torach od tego sezonu zdobywa punkty dla aktualnego Mistrza Polski z Leszna.


2014 jonsson a#100 Andreas Jonsson (Szwecja) - Zawodnik ROWu Rybnik otrzymał od włodarzy cyklu kolejną w karierze stałą dziką kartę. Niespełniona nadzieja szwedzkiego żużla, która w swoim dorobku ma jeden srebrny medal IMŚ w sezonie 2011. Kreowany na następcę Tony'ego Rickardssona żużlowiec jest w kluczowym dla swojej kariery momencie. Jeśli teraz nie potwierdzi przynależności do ścisłej światowej czołówki, może wypaść z grona stałych uczestników na dłużej, a być może już na zawsze.


2015 harris ch1#37 Chris Harris (Wielka Brytania) - Specjalista od utrzymywania się w elicie poprzez eliminacyjne sito. W ubiegłorocznym Grand Prix Challenge na torze w Rybniku wyrwał awans do cyklu Przemysławowi Pawlickiemu na ostatnich metrach jednego z wyścigów. W swojej karierze raz wygrywał turniej Grand Prix. Dokonał tego na torze w Cardiff 9 lat temu, a triumf ten dał mu przepustkę do stałej dzikiej karty na sezon 2008.


2016 hample j1#33 Jarosław Hampel (Polska) - Kapitan reprezentacji Polski na podium IMŚ stawał 3 razy. Dwukrotnie uznawał wyższość tylko jednego rywala (2010, 2013), a raz stawał na najniższym stopniu podium (2011). W tym sezonie o powtórzenie tych rezultatów będzie niezwykle trudno. Polak z powodu czerwcowego złamania nogi okupionego żmudną rehabilitacją opuści sobotnią inaugurację w Słowenii, pod znakiem zapytania stoi także jego występ w Warszawie.


2016 zmarzlik b1#95 Bartosz Zmarzlik - Najmłodszy w tegorocznym gronie stałych uczestników. Dotychczas wystartował w 5 turniejach, z czego 4 odbyły się na jego domowym torze w Gorzowie, w 2014 roku udało mu się odnieść zwycięstwo. Zmarzlik przebojem wdziera się do światowej czołówki. Wielu kibiców zadaje sobie pytanie, czy gorzowski młodzian będzie w stanie utrzymać się w elicie. Przed nim niezwykle trudne zadanie.


2015 pawlicki pi1#777 Piotr Pawlicki - Drugi z polskich "młodych wilków". Za młodszym z braci Pawlickich trudna zima i nieudany początek ligowych zmagań. Ostatnie dni pokazują jednak, że "Piter" wraca do wysokiej formy z ubiegłego roku, która dała mu awans do żużlowej elity. W dotychczasowej karierze leszczynianin wystąpił w jednym turnieju Grand Prix. W 2015 roku startował w Toruniu w miejsce kontuzjowanego Pawła Przedpełskiego, który otrzymał od organizatorów przechodnią dziką kartę.


2016 lindbaeck a1#85 Antonio Lindbaeck (Szwecja) - O jego ekscesach pozasportowych możnaby było napisać książkę nie mniej wciągającą niż ostatnia biografia trenera Marka Cieślaka. Czarnoskóry Szwed zdaje się jednak wracać na właściwe tory. BSI podało mu pomocną dłoń przyznając stałą dziką kartę na starty w sezonie 2016 i zapewne liczy na to, że "Toninho" pokaże to, co potrafi robić najlepiej. Czyli widowiskowo się ścigać.


TERMINARZ CYKLU GRAND PRIX 2016

1.
30. kwietnia - GP Słowenii (Krsko)
2.
14. maja - GP Polski (Warszawa)
3.
11. czerwca - GP Danii (Horsens)
4.
25. czerwca - GP Czech (Praga)
5.
9. lipca - GP Wielkiej Brytanii (Cardiff)
6.
13. sierpnia - GP Szwecji (Malilla)
7.
27. sierpnia - GP Polski (Gorzów Wielkopolski)
8.
10. września - GP Niemiec (Teterow)
9.
24. września - GP Szwecji (Sztokholm)
10.
1. października - GP Polski (Toruń)
11.
22. października - GP Australii (Melbourne)

źródło: inf. własna

Dodaj komentarz

Komentarze wykraczające poza prawo i dobre obyczaje będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież