Dzisiaj jest 28 luty 2021 roku. Imieniny: Makary, Prokop, Hilary

22 razy Tomasza Golloba (12): Koniec siedmiu chudych lat

2014 gollob tlogo SGPAluzja do historii biblijnej opisywanej w Księdze Rodzaju jest w przypadku dzisiejszego odcinka naszego cyklu nieprzypadkowa. Dwunasta wygrana w cyklu Grand Prix w karierze Tomasza Golloba zakończyła siedmioletni okres bez triumfu „Chudego” poza granicami kraju, a co bardziej wymowne, poza stadionem w Bydgoszczy. Turniej w Krsko rozpoczął także sezon, na koniec którego Polak zamknął, o ironio, siedmioletni okres bez medalu Indywidualnych Mistrzostw Świata. Jak się później okazało, był to jeden z etapów mozolnej wspinaczki na szczyt…

Przed sezonem 2008 młodszy z braci Gollobów zdecydował się na zmianę klubu w polskiej lidze. Unię Tarnów, z którą w ciągu czterech lat wywalczył dwa złote medale Drużynowych Mistrzostw Polski, zamienił na beniaminka Ekstraligi – Stal Gorzów. O angaż najwybitniejszego polskiego żużlowca zabiegała także rzeszowska Marma, jednak Tomasz dotrzymał słowa danego prezesowi Władysławowi Komarnickiemu w trakcie jednej z rozmów w restauracji w Śmiłowicach obok Piły.

Do zawodów w słoweńskim Krsko Gollob przystępował w roli jednego z faworytów do medali w całym cyklu. Tor w Słowenii zazwyczaj sprzyjał Polakowi – do turnieju, który odbył się 26. Kwietnia 2008 roku trzykrotnie wjeżdżał tam do finału zajmując każde z możliwych miejsc poza pierwszym.

Tomasz wylosował numer 9, co oznaczało, że w pierwszych dwóch startach ruszał spod taśmy z niekorzystnych zewnętrznych pól. W biegu 3. Polak słabo wystartował, a na pierwszym okrążeniu stracił trzecią pozycję na rzecz Fredrika Lindgrena. Prowadzący po starcie Greg Hancock przegrał natomiast na dystansie pojedynek z obrońcą mistrzowskiego tytułu – Nickim Pedersenem. W drugim starcie Polak przywdział żółty kask i ustawił się pod samą bandą, a po swojej lewej ręce miał: Mateja Zagara, Runego Holtę i Bjarnego Pedersena. Zawodnik gorzowskiej Stali tym razem o wiele szybciej dojechał do pierwszego wirażu i po zewnętrznej objechał Norwega z polskim paszportem. Do przodu uciekł natomiast znający doskonale tor w Krsko Zagar. Holta naciskał Golloba, na czwartym okrążeniu znalazł się nawet na chwilę przed swoim ówczesnym kolegą z klubu, jednak „Chudy” momentalnie przyciął na przedostatnim wirażu do krawężnika i odzyskał drugą pozycję. Po dwóch seriach startów bohater naszego cyklu znajdował się jednak poza pierwszą ósemką.

W jedenastej odsłonie dnia Gollob ustawił się na drugim polu, a jego rywalami byli: Andreas Jonsson, Scott Nicholls i Niels-Kristian Iversen. Polak i Szwed bardzo dobrze wyjechali spod taśmy, jednak to „AJ” był bliżej krawężnika z uwagi na pierwsze pole startowe i delikatnie wypchnął swojego rywala na środek toru. Gollob ze spokojem przypilnował na pierwszym łuku drugiej pozycji, a później ruszył w pogoń za ówczesnym zawodnikiem bydgoskiej Polonii. Jonsson nie dał się jednak wyprzedzić, umiejętnie blokując ataki Indywidualnego Mistrza Świata z 2010 roku. Jazda Tomasza dawała jednak nadzieję na biegowe zwycięstwa, tym bardziej, że czekały go jeszcze dwa starty z najkorzystniejszego pierwszego pola, a nad Stadionem Matije Gubca od początku czwartej serii startów zaczął padać deszcz. Organizatorzy nie zdecydowali się jednak na przerwanie turnieju. W biegu 16. Tomasz Gollob stanął we szranki z: Chrisem Harrisem, Leigh Adamsem i Hansem Andersenem. Tym razem już po przejechaniu pierwszego wirażu wiadomo było, że Polak nie da sobie wydrzeć wywalczonej pozycji. Wygrany start i rozważna jazda przy krawężniku pozwoliły bez większych problemów odnieść pierwsze w zawodach zwycięstwo i wskoczyć „nad kreskę”. Warto wspomnieć, że ten bieg był 500. w karierze Grand Prix w wykonaniu ówczesnego wicemistrza świata Leigh Adamsa. Australijczyk nie uczcił jednak tej okoliczności w zbyt szczególny sposób, wjeżdżając na metę jako ostatni.

Ostatnia seria startów była dla zawodników niezwykle trudna. Organizatorzy w przerwie przed nią niepotrzebnie zgarnęli z zewnętrznej części toru w stronę krawężnika mokrą nawierzchnię, co powodowało trudności w opanowaniu motocykla w wirażach. Z tym jednak znakomicie poradził sobie reprezentant Polski, który w 18. Biegu rywalizował z: Krzysztofem Kasprzakiem, Lukasem Drymlem i Jasonem Crumpem. W pierwszej odsłonie wyścigu na drugim okrążeniu upadł reprezentant Czech. Sędzia Anthony Steele uznał go za winnego przerwania rywalizacji i wykluczył z powtórki. W niej Gollob znów wygrał start, jednak później musiał się sporo nagimnastykować, aby nie dać się wyprzedzić szybkiemu przy krawężniku Crumpowi. Ostatecznie Australijczyk musiał zadowolić się drugim miejscem, a Polak dzięki wygranej, zgromadził na swoim koncie 10 punktów i zajął w turnieju eliminacyjnym drugie miejsce, co pozwoliło mu wybierać pole startowe jako pierwszemu w drugim półfinale.

Polak zaufał sprawdzonemu w ostatnich dwóch biegach polu startowemu. W czerwonym kasku swój półfinał wygrał Nicki Pedersen i wespół z Andreasem Jonssonem czekał po zakończeniu rywalizacji na rozwój sytuacji w biegu 22. Przeciwnikami Golloba w rywalizacji o finał byli: Crump, Andersen i Hancock. Reprezentant Polski wygrał wyraźnie start i kopiując wyczyny z poprzednich dwóch gonitw pewnie zmierzał do mety po trzy punkty. Andersen, jadąc na drugiej pozycji, zablokował na pierwszym okrążeniu akcję przy płocie Crumpa na tyle skutecznie, że Australijczykowi odebrało to ochotę do walki. Od samego początku wyścigu w stawce nie liczył się Hancock.

Bohater naszego cyklu stojąc przed tabliczkami z numerami pól nie zdecydował się na zmianę miejsca startowego i znów wybrał tor najbliżej krawężnika. Po jego prawej ręce pod taśmą stanęli kolejno: Pedersen, Jonsson i Andersen. Szwed nie wytrzymał ciśnienia i w pierwszej odsłonie wystartował przed podniesieniem taśmy maszyny startowej przez sędziego. Powtórki pokazały, że było to dla Jonssona ostatnie puszczenie sprzęgła w tych zawodach. „AJ” dotknął przednim kołem taśmy i nie pozostawił Anthony’emu Steele’owi wyboru. Brytyjski arbiter odesłał wicemistrza świata z 2011 roku pod prysznic. W powtórce Gollob i Pedersen wyszli równo ze startu, jednak tak jak w przypadku opisywanej wcześniej gonitwy 11. to zawodnik jadący w czerwonym kasku wyszedł zwycięsko z walki na pierwszym łuku. Pedersena na chwilę wyprzedził także Andersen, jednak już na początku drugiego okrążenia „Ugly Duck” stracił cztery punkty na rzecz swojego rodaka. Tomasz Gollob po raz dwunasty w karierze, w tym czwarty poza granicami Polski, odsłuchał z okazji swojego zwycięstwa Mazurka Dąbrowskiego, a z Krsko wyjechał z pięknym złotym pucharem, 19 punktami i pozycją lidera cyklu Grand Prix. Do Leszna, gdzie zaplanowana została Grand Prix Europy, wybierał się zatem w doskonałym nastroju i nadzieją na kolejny start w wielkim finale.
KLASYFIKACJA GRAND PRIX SŁOWENII W KRSKO W SEZONIE 2008:

1. Tomasz Gollob (Polska) 19 (0,2,2,3,3,3,6)
2. Nicki Pedersen (Dania) 17 (3,2,3,1,1,3,4)
3 Hans Andersen (Dania) 14 (0,3,3,2,2,2,2)
4. Andreas Jonsson (Szwecja) 12 (1,3,3,0,3,2,t)
5. Jason Crump (Australia) 10 (1,1,2,3,2,1)
6. Lukas Dryml (Czechy) 9 (3,d,2,3,w,1)
7. Greg Hancock (USA) 8 (2,3,1,1,1,0)
8. Niels K. Iversen (Dania) 8 (3,2,0,0,3,0)
9. Scott Nicholls (W.Brytania) 7 (1,1,1,2,2)
10. Fredrik Lindgren (Szwecja) 7 (1,0,1,2,3)
11. Matej Zagar (Słowenia) 7 (2,3,0,2,u)
12. Krzysztof Kasprzak (Polska) 6 (2,0,0,3,1)
13. Chris Harris (W.Brytania) 6 (2,1,1,1,1)
14. Leigh Adams (Australia) 5 (0,2,3,0,0)
15. Rune Holta (Polska) 5 (3,1,0,1,0)
16. Bjarne Pedersen (Dania) 4 (0,0,2,0,2)
R1 Izak Santej (Słowenia) ns
R2 Denis Stojs (Słowenia) ns

Zawody sędziował Anthony Steele z Wielkiej Brytanii.

Bartłomiej Przybyłek

Okiem naczelnego

Polskie ligi żużlowe

PGE Ekstraliga
3-4.04.2021
Grudziądz - Wrocław
Lublin - Częstochowa
Toruń - Zielona Góra
Leszno - Gorzów

eWinner 1 Liga Żużlowa
3-5.04.2021
Tarnów - Gdańsk
Bydgoszcz - Ostrów
Gniezno - Łódź
Rybnik - Krosno

2 Liga Żużlowa
3-4.04.2021
Wittstock - Poznań
Opole - Rawicz
Rzeszów - Daugavpils

Powiedzieli...

SPEEDWAY autograf

Klasyfikacje / tabele

Klasyfikacja SGP

1. Bartosz Zmarzlik   Polska -
2. Tai Woffinden   W. Brytania -
3. Fredrik Lindgren   Szwecja -
4. Maciej Janowski   Polska -
5. Leon Madsen   Dania -
6. Jason Doyle   Australia -
7. Artiom Łaguta   Rosja -
8. Emil Sajfutdinow   Rosja -
9. Martin Vaculik   Słowacja
-
10. Max Fricke   Australia -
11. Matej Zagar   Słowenia -
12. Anders Thomsen   Dania -
13. Oliver Bernzton   Szwecja -
14. Krzysztof Kasprzak   Polska -
15. Robert Lambert   W. Brytania -

Indywidualny Mistrz Świata

2017 woffindenBartosz Zmarzlik

 # drużyna m p +/-
 1. Leszno Fogo Unia Leszno - - -
 2. Gorzow Moje Bermudy Stal Gorzów Wlkp. - - -
 3. Wroclaw Betard Sparta Wrocław - - -
 4. Zielona Gora RM Solar Falubaz Zielona Góra - - -
 5. Czestochowa Eltrox Włókniarz Częstochowa - - -
 6. Lublin Motor Lublin - - -
 7. Grudziadz ZOOLeszcz DPV Logistic GKM Grudziądz - - -
 8. Torun eWinner Apator Toruń - - -

 

Mistrzowie Polski

leszno logoFogo Unia Leszno

2018 kołodziej jMaciej Janowski

 # drużyna m p +/-
 1. RybnikPGG ROW Rybnik - - -
 2. Gniezno Car Gwarant Kapi Meble Budex Start Gniezno - - -
 3. Lodz Orzeł Łódź - - -
 4. Gdansk Zdunek Wybrzeże Gdańsk - - -
 5. Tarnow  Unia Tarnów - - -
 6. Ostrow Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp. - - -
 7. Bydgoszcz Abramczyk Polonia Bydgoszcz - - -
 8.  Krosno Wilki Krosno - - -

 

 Mistrz eWinner 1 Ligi Żużlowej 2020

lublin 2017eWinner Apator Toruń

2liga

 # drużyna m p +/-
 1. Daugavpils  Lokomotiv Daugavpils - - -
 2. Opole OK Bedmet Kolejarz Opole - - -
 3. Poznan SpecHouse PSŻ Poznań - - -
 4. Rzeszow RTŻ Rzeszów - - -
 5. Rawicz Metalika Recycling Kolejarz Rawicz - - -
 6. Wittstock MSC Wittstock - - -
7. Trans MF Landshut Devils - - -

 

Mistrz 2 Ligi Żużlowej 2020

rzeszow logoWilki Krosno

Klasyfikacja SEC 2020

 1. Robert Lambert
  W. Brytania
67
 2. Leon Madsen   Dania 64
 3. Grigorij Łaguta
  Rosja
52
 4. Mikkel Michelsen
  Dania 46
 5. Bartosz Smektała
  Polska
45
 6. Nicki Pedersen
  Dania 45
 7. Timo Lahti   Finlandia 43
8. Kacper Woryna
  Polska
33
9. David Bellego   Francja 31
10. Vaclav Milik
  Czechy
26
11. Bartosz Zmarzlik
  Polska
25
12. Krzysztof Kasprzak   Polska 25
13. Kai Huckenbeck
  Niemcy
25
14. Peter Ljung   Szwecja 23
15. Michael Jepsen Jensen   Dania 22
16. Andriej Kudriaszow
  Rosja
21
17. Emil Sajfutdinow
  Rosja
14
18. Paweł Przedpełski   Polska 10
19. Patryk Dudek   Polska 8

Mistrz SEC

2017 madsen l2Robert Lambert

Klasyfikacja IMŚJ 2020

 1. Jaimon Lidsey   Australia 20
 2. Dominik Kubera   Polska 16
 3. Oleg Mihaylovs   Łotwa 14
 4. Daniel Bewley   W. Brytania 16
 5. Mads Hansen   Dania 9
 6. Petr Chlupac   Czechy 8
 7. Jan Kvech   Czechy 13
 8. Jakub Miśkowiak   Polska 9
 9. Niklas Sayrio   Finlandia 6
10. Marko Levyshyn flaga australia  Ukraina 5
11. Lukas Fienhage   Niemcy 5
12. Mattia Lenarduzzi   Włochy 5
13. Lucke Becker   USA 4
14. Alexander Woentin   Szwecja 3
15. Lukas Baumann   Niemcy 1
16. Steven Goret   Francja 0

Mistrzowie Świata Juniorów

flaga-polskaPolska

2017 smektała bJaimon Lidsey

TOP 20 SPEEDWAY.info.pl

Ligowiec roku SPEEDWAY.info.pl

7 kolejki SPEEDWAY.info.pl

Niepokonani 2020