Maciej Janowski: Zwracam uwagę na tematy ekologiczne

IMG 0668

Maciej Janowski to kolejny wspaniały zawodnik, z którym można porozmawiać na każdy możliwy temat. Kapitan BETARD Sparty Wrocław w sezonie 2021 spisuje się wręcz fenomenalnie. Podczas wywiadu opowiedział m.in o kontakcie z otaczającą nas przyrodą i swojej diecie.

2019 janowski mMaciej, zajmujesz się motosportem. Żużel, szybkość, silniki, oleje, szaleństwo itd. Czy tematy związane z przyrodą i ekologicznym podejściem do życia są w ogóle dla Ciebie ważne?

Bardzo ważne! Zwracam uwagę na tematy ekologiczne właściwie na każdej płaszczyźnie swojego życia. W sporcie i w codziennym funkcjonowaniu przykładam wielką wagę do tych zagadnień. Zresztą, nie tylko ja - cały mój zespół dobrze wie, że w tych tematach jestem wyjątkowo skrupulatny i nikt nie ośmieli się zostawić po sobie jakichkolwiek śmieci, czy użyć plastiku tam, gdzie można go zastąpić czymś innym.

Przykłady panie kapitanie.
 

Tak jak wspomniałem, ograniczam plastik, bo wiem jak długo trwa proces jego biodegradacji. Na pewno segregacja śmieci – nie wymaga wielkich poświęceń, a może bardzo ułatwić wiele spraw. Tak naprawdę, to sporo moich aktywności poza żużlowych też jest w jakimś sensie postawą proekologiczną. Oczywiście lubię pojeździć motocyklem, ale bardzo często wybieram rower, spacer, bieganie, sporty wodne itd. Zimą jeżdżę na desce, a nie skuterem śnieżnym, więc generalnie, kiedy nie muszę, nie spalam paliwa.

Czemu to jest w ogóle dla ciebie ważne?
 
Każde życie jest dla mnie bardzo ważne. Od małej myszki, przez ptaki, sarny, aż po nas samych. Natura żyje swoim życiem i mam wrażenie, że jedyne, czego tak naprawdę potrzebujemy – dla dobra nas wszystkich – to starać się jak najmniej jej przeszkadzać. Temat jest szalenie ważny. Usłyszałem kiedyś takie zdanie, że przyrody nie dostajemy od naszych rodziców, ale… pożyczamy ją od naszych dzieci. Myślę, że to trafia w punkt! Chodzi o to, żeby nie zrobić kwasu następnym pokoleniom, żeby kolejne generacje miały szansę żyć przynajmniej podobnie do nas. Przecież chodzi o świat, nasz wspólny dom! Nie możemy go zniszczyć.
 
Obserwowanie zwierząt? Średnio to pasuje do utrwalonego w masowej wyobraźni wizerunku nieustraszonego żużlowca…
 
Prawda. A jednak takie są fakty. Ale mówimy przecież o naszej planecie, o innych istnieniach, które towarzyszą nam na co dzień, choć nie tego nie zauważamy… Często o tym się nie myśli. Mieszkając w mieście ciągle się gdzieś goni, tylko…. sam nie wiem za czym? Za dużo żyjemy w pośpiechu, w wirtualnym świecie, kontaktujemy się przez komunikatory online itd. Zapominamy, jak wygląda życie. A ja lubię się zatrzymać, nabrać odpowiedniej perspektywy, dostrzec coś poza tym pędem. To ułatwia funkcjonowanie.
 
Twoja dieta to także wynik takiego myślenia?
 
Myślę, że w dużej mierze tak. Kilka lat temu zrezygnowałem z jedzenia mięsa i śmiało mogę powiedzieć, że to była dobra decyzja. Czuję się świetnie, nie brakuje mi sił, mam więcej energii. Myślę sobie, że jeśli nie muszę, to nie chcę przykładać ręki do masowych hodowli i uboju, a te procesy naprawdę są szkodliwe dla środowiska i emitują mnóstwo dwutlenku węgla. U mnie była to jednak decyzja podyktowana raczej kwestiami etycznymi. Za bardzo cenię każde życie na tym świecie. Daleki jestem jednak od tego, by stawać na linii frontu i kogokolwiek namawiać do zmiany przyzwyczajeń. To musi być indywidualna decyzja. Może bardziej swoim przykładem pokażę komuś, że tak można i że jest to o wiele zdrowsze - zakończył Maciej Janowski.
 
Cały wywiad dostępny jest dla Państwa na stronie internetowej www.redbull.com/pl-pl/maciej-janowski-wywiad-ekologia
 
Źródło: redbull.com
 

Martyna Olejnik

Mieszkam w Śmiglu niedaleko Leszna. Żużlem interesuje się już od 13 lat. Wszystko zaczęło się od wyjazdu na pierwszy mecz, na który zabrał mnie mój tata. Moją ulubioną drużyną, której w sezonie kibicuje jest FOGO Unia Leszno. W wolnym czasie lubię pobiegać, słuchać muzyki, a także fotografować. Pozdrawiam!

20

Dziękujemy, że jesteście z nami!