Jarzy Kanclerz: Dobrze by było, gdybyśmy weszli do play-off

IMG 5581Polonia Bydgoszcz pod rządami Jerzego Kanclerza odbudowuje swoje dobre imię i coraz śmielej rozpycha się na żużlowej mapie Polski. Awans do 1. ligi w połączeniu z 100. rocznicą klubu to wyjątkowa sytuacja dla całego bydgoskiego środowiska.

bydgoszcz logoPoczątek sezonu dla Polonii Bydgoszcz będzie bardzo gorący. Pierwszy bój stoczą z aktualnym Mistrzem Polski - FOGO Unią Leszno, a później w lidze początek zmagań z Ostrowem. Im dalej w sezon tym będzie trudniej. Jerzy Kanclerz jest twardym człowiekiem i ma już poukładane to wszystko w głowie.

 

Za nami 2019 rok. Rok dla bydgoskiej Polonii wyjątkowy, bo zakończony awansem do I ligi.

2018 kanclerz jJerzy Kanclerz: Plan był taki, żeby wejść do play-off. To się udało. Zawodnicy nie odpuszczali i nie odpuścili do ostatniego meczu. To jest ich zasługa, że jesteśmy w tym miejscu. Ten sezon był bardzo udany, jeśli chodzi o wynik sportowy. Dla mnie priorytetem jest także stabilizacja klubu. Jest płynność finansowa, pojawiali się sponsorzy, kibice, za co im serdecznie dziękuję. Bardzo pomaga także miasto z Prezydentem Rafałem Bruskim, ukłony także dla radnych. Zarówno Prezydent jak i radni zauważyli też, że coraz więcej kibiców przychodzi, a miasto żyje żużlem. Bydgoszczanie traktują tę dyscyplinę jako numer jeden. Jeszcze raz wielkie dzięki.

Wynik, kibice, wsparcie miasta – to na pewno przekonuje sponsorów.

W tej chwili mamy dziewięciu nowych sponsorów. Z tego jestem bardzo zadowolony. Pojawili się także sponsorzy, którzy wspierali Polonię ostatni raz w sezonie 2009. Prowadzimy cały czas rozmowy na temat sponsora tytularnego. Jest teraz I liga, więc warunki współpracy są inne. Rozmawiam z trzema firmami. Nie dopuszczam myśli, że Polonia nie będzie miała sponsora tytularnego. Mam nadzieję, że do końca stycznia to się wyjaśni. Ale podkreślam – jestem bardzo ostrożny. To musi być korzyść zarówno dla sponsora, jak i dla klubu.

Można też już oficjalnie powiedzieć, że Polonia spłaciła wszystkie zaległości z poprzednich lat.

Tak. Spłaciliśmy kredyt, który klub miał od 2012 roku. Systematycznie co roku trzeba było go spłacać. To była dość pokaźna transza, ale wszystko zostało uregulowane 30 września 2019. Jeśli chodzi o zawodników – nigdy nie było w tym klubie problemów. Wszyscy zawodnicy zostali spłaceni, wszystko odbywa się na bieżąco. To był dobry okres finansowy. Dzięki temu, że pojawiali się sponsorzy, liczba kibiców wzrosła, było z nami miasto – cały dług udało się spłacić.

Skład skompletowany, wszystkie umowy podpisane. Jaką siłą dysponuje Polonia i jaki stawia Pan sobie cel w I lidze?

Każdy z działaczy i właścicieli, zawodnicy mają swoje plany. Też mam swój plan. Dobrze by było, gdybyśmy weszli do play-off, a wtedy wszystko jest możliwe. Zdaję sobie jednak sprawę, że w I lidze poprzeczka jest dużo wyżej i beniaminek będzie miał trudno. Rozmawiałem z zawodnikami, każdy z nich będzie walczył w każdym meczu o zwycięstwo. Wszystko okaże się na torze. Ja w klubie będę chciał wszystko tak poukładać, żeby oni byli zadowoleni i wszystko, co sobie powiedzieliśmy i powiemy zostało zrealizowane.

W minionym sezonie atmosfera i chemia w zespole dała nam wynik. Mamy młody zespół – średnia to niecałe 24 lata. Myślę, że każdy z nich jest nastawiony bojowo. Wiadomo, że walka w I lidze będzie bardzo wyrównana. Czeka nas m.in. dwumecz z Toruniem. Po paru ładnych latach ponownie będą derby.

Wracając do zawodników – są młodymi wilkami. Muszą wiedzieć, co chcą osiągnąć w sporcie żużlowym. Dwóch Francuzów – Dimitri Berge i David Bellego zadeklarowało, że będą na co dzień mieszkać w Bydgoszczy, rezygnują z zawodów na długim torze i w lidze angielskiej. Świadczy to o tym, że podjęli jakąś decyzję. Mnie to cieszy. Widzę, też, jak bardzo utożsamia się z klubem Kamil Brzozowski. Na każdym kroku podkreśla, że jest atmosfera i czuje się tu dobrze. Są bardzo dobre relacje.

Chciałbym też podziękować zawodnikom, którzy odeszli. Marcinowi Jędrzejewskiemu i Rene Bachowi. Bach to był zawodnik, który dużo wymagał od siebie. W Poznaniu wyszło, jak wyszło. Ale za to, że tu jeździł należą się słowa uznania, miał swój wkład w awans. „Siopek” wybrał inną drogę. Chce jeździć. Myślę, że w Krośnie będzie jeździł w każdym meczu. Życzę, żeby 2020 rok był dla niego przełomowy.

Zestawienia par ma już Pan w głowie?

Gdybym dzisiaj miał wystawić skład, to mam gotowy. Najpierw muszę poczekać, jaki skład swojej drużyny prześle Mariusz Staszewski. Jestem już jednak w stanie ustawić nasze pary pod przeciwnika. Znam siłę Ostrowa. Jest trójka zawodników, z którymi się dobrze znam – Okoniewski, Gapiński i Walasek. Jeździli w przeszłości na torze bydgoskim, aczkolwiek często jest tak, że decyduje dzień, dopasowanie.

Od nowego sezonu obowiązuje nowa tabela biegowa. Jak ocena Pan tę zmianę?

Do tej pory ci, którzy byli prowadzącymi parę mieli teoretycznie łatwiej. Teraz to się wyrówna. Uważam, że będzie to miało znaczenie i dobrze wpłynie na rywalizację.

Przed świętami poznaliśmy terminarz. Zaczynamy z Ostrowem, gorący będzie też czerwiec.

Spodziewałem się, że pierwszy mecz będziemy jeździć u siebie, bo teoretycznie tak jest zawsze. Sezon to dwumecze między danymi klubami. Trzeba odjechać 7 meczów u siebie, 7 na wyjeździe. Po 3-4 spotkaniach właściwie nie ma znaczenia, z kim po kolei jedziemy.

Polonia stawia także na młodzież. Jest nowy zawodnik – Wiktor Przyjemski.

Podpisaliśmy umowę z Wiktorem, później pojechaliśmy do Tomka Golloba, żeby Dyrektor Sportowy również w tym uczestniczył, za co mu dziękuję. Wiktor, według mojej oceny, jest zawodnikiem, z którego inwestycja się zwróci. Liczę na niego. To młody chłopiec, który w maju skończy 15 lat i będzie zdawał licencję na 500cc. Taką drogą klub powinien podążać, żeby być na kilka lat do przodu i mieć wychowanków. W ostatnich trzech latach nie mieliśmy żadnego i z tego tytułu będziemy musieli zapłacić karę.

Moim priorytetem jest, żeby przynajmniej 3-4 zawodników wystartowało w najbliższym okresie jako wychowankowie naszego klubu.

Kibice tłumnie wracają na Sportową. Sprzedaż karnetów idzie bardzo dobrze. Od początku grudnia rozeszło się już ponad 700 całorocznych wejściówek.

Tak, idzie bardzo dobrze. Założyłem się z Przemkiem, moim synem, że sprzedamy 500 karnetów. On mówił, że 1000. Chętnie ten zakład bym przegrał.

Liczę na jak największa frekwencję. Dużo zależy od nas. Jeśli kibic zauważy, że jest poprawa, że można utożsamiać się z naszym klubem, to będę podwójnie zadowolony. Jaka będzie frekwencja – trudno powiedzieć. Zadowoliłaby mnie frekwencja z ostatniego meczu z Poznaniem. Ja też wywodzę się ze środowiska kibicowskiego. Tak się zaczęła moja przygoda z żużlem. Dlatego też rozumiem kibiców, którzy mają swoje oczekiwania, że chcą w godziwych warunkach obserwować mecz. Bydgoszcz powoli wstaje z kolan i ta wytyczona droga jest właściwa.

Do sezonu jeszcze trochę czasu. Na co już teraz możemy zaprosić kibiców?

Na pewno mamy Super Mecz z FOGO Unią Leszno, 28 marca 2020, o 14:30. Chcemy zorganizować obóz i prezentację drużyny. Musimy jednak wszystkich zawodników zgrać czasowo. Rozmawiałem ze Staszkiem Chomskim, żeby odjechać sparingi z Gorzowem. Rozmowy trwają. Jeżeli pogoda pozwoli to będziemy trenować na początku marca.

Po roku mojego rządzenia w klubie widzę jeszcze kilka mankamentów, którymi trzeba się zajmować i iść do przodu. Trzeba to wszystko poznać, to nowe doświadczenie i potrzeba czasu, żeby opanować wszystko, co zawiera się w działalności klubu sportowego.

Buduje się nowa trybuna. Będę bardzo zadowolony, jak uda się wszystko zakończyć w terminie, chociaż ja, jako Jurek Kanclerz – właściciel, nie mam na to wpływu. Pan prezydent na wigilii zapowiedział, że plan dalszej przebudowy stadionu będzie i z tego należy się cieszyć. Ten stadion jest potrzebny. Mam nadzieję, że odbędzie się tu jeszcze kiedyś turniej Grand Prix, bo zawody w Bydgoszczy zawsze były na najwyższym poziomie.

Na pewno zapraszam też kibiców na nową stronę internetową. Tu też nastąpiła zmiana i to w dobrym kierunku.

Przy okazji chciałbym złożyć wszystkim życzenia z okazji Nowego Roku. Widzimy się podczas Super Meczu w marcu.

źródło: polonia.bydgoszcz.pl

 

Sebastian Kołodziej

Sportem żużlowym interesuję się od dziecka. Gram w gry żużlowe odkąd dostałem pierwszy komputer. Moim marzeniem była jazda na żużlu, ale musiałem zostać po drugiej stronie tego sportu.

Dziękujemy, że jesteście z nami

jubileusz

SPEEDWAY.info - sonda

Kiedy rozpocznie się sezon?
  • Głosów: 0%
  • Głosów: 0%
  • Głosów: 0%
  • Głosów: 0%
  • Głosów: 0%
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

Powiedzieli...

SPEEDWAY autograf

SPEEDWAY.informacje z Twittera

Klasyfikacje / tabele

Klasyfikacja SGP

1. Bartosz Zmarzlik   Polska -
2. Leon Madsen   Dania -
3. Emil Sajfutdinow   Rosja -
4. Fredrik Lindgren   Szwecja -
5. Martin Vaculik   Słowacja
-
6. Maciej Janowski   Polska -
7. Jason Doyle   Australia -
8. Patryk Dudek   Polska -
9. Matej Zagar   Słowenia -
10. Niels-Kristian Iversen   Dania -
11. Max Fricke   Australia -
12. Martin Smolinski   Niemcy -
13. Artiom Łaguta   Rosja -
14. Tai Woffinden   W. Brytania -
15. Antonio Lindback   Szwecja -

Indywidualny Mistrz Świata

2017 woffindenBartosz Zmarzlik

 # drużyna m p +/-
 1. Fogo Unia Leszno - - -
 2. Betard Sparta Wrocław - - -
 3. Eltrox Włókniarz Częstochowa - - -
 4. Stelmet Falubaz Zielona Góra - - -
 5. MRGARDEN GKM Grudziądz - - -
 6. Motor Lublin - - -
 7. Moje Bermudy Stal Gorzów Wlkp. - - -
 8. ROW Rybnik - - -

 

Mistrzowie Polski

leszno logoFogo Unia Leszno

2018 kołodziej jJanusz Kołodziej

1liga

 # drużyna m p +/-
 1. eWinner Apator Toruń - - -
 2. Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp. - - -
 3. Car Gwarant Start Gniezno - - -
 4. Unia Tarnów - - -
 5. Zdunek Wybrzeże Gdańsk - - -
 6. Lokomotiv Daugavpils - - -
 7. Orzeł Łódź - - -
 8. Abramczyk Polonia Bydgoszcz - - -

 

 Mistrz Nice 1 Ligi Żużlowej 2019

lublin 2017PGG ROW Rybnik

2liga

 # drużyna m p +/-
 1. SpecHouse PSŻ Poznań - - -
 2. OK Bedmet Kolejarz Opole - - -
 3. Wilki Krosno - - -
 4. Stainer Unia Kolejarz Rawicz - - -
 5. RTŻ Rzeszów - - -
 6. MSC Wittstock - - -

 

Mistrz 2 Ligi Żużlowej 2019

rzeszow logoZOOleszcz Polonia Bydgoszcz

Premiership

 # drużyna m p +/-
 1. Poole Pirates 24 52 +60
 2. Swindon Robins 24 50 +153
 3. Wolverhampton Wolves 24 43 +45
 4. Ipswich Witches 24 42 -27
 5. Belle Vue Aces 24 41 +10
 6. King's Lynn Stars 24 31 -12
 7. Peterborough Panthers 24 20 -212

 

Mistrzowie Wielkiej Brytanii

anglia pool 2017 lambert r1

Swindon Robins

Charles Wright

Elitserien

 # drużyna m p +/-
 1. Dackarna Malilla 16 28 +83
 2. Elit Vetlanda 16 27 +108
 3. Vastervik Speedway 16 25 +55
 4. Smederna Eskilstuna 16 25 +40
 5. Indianerna Kumla 16 22 +3
 6. Lejonen Gislaved 16 21 +13
 7. Piraterna Motala 16 12 -66
 8. Rospiggarna Hallstavik 16 11 -78
 9. Masarna Avesta 16 9 -158

 

Mistrzowie Szwecji

szwecja smaderna 2016 lindgren f1

Smederna Eskilstuna

Jacob Thorssell

Metal Speedway League

 # drużyna m p +
 1. Holsted Tigers 10 23 +86
 2. Slangerup Speedway 10 16 +11
 3. Esbjerg Vikings 10 13 +12
 4. Region Varde Elitesport 10 11 +6
 5. Team Fjelsted 10 10 -26
 6. GSK Liga 10 2 -89

 

Mistrzowie Danii

Region Varde 2019 bjerre

Team Fjelsted

Kenneth Bjerre

Klasyfikacja SEC 4/4

 1. Mikkel Michelsen
  Dania 45
 2. Grigorij Łaguta
  Rosja
45
 3. Leon Madsen   Dania 39
 4. Kacper Woryna
  Polska
39
 5. Bartosz Smektała
  Polska
36
 6. Michael Jepsen Jensen   Dania 35
 7. Nicki Pedersen
  Dania 33
 8. Paweł Przedpełski
  Polska
27
 9. Jarosław Hampel   Polska 25
10. Kai Huckenbeck
  Niemcy
24
11. Vaclav Milik
  Czechy
22
12. Antonio Lindbaeck   Szwecja 22
13. Robert Lambert
  W. Brytania
18
14. Anders Thomsen   Dania 14
15. David Bellego   Francja 14

Mistrz SEC

2017 madsen l2Mikkel Michelsen

Klasyfikacja IMŚJ 3/3

 1. Maksym Drabik   Polska 49
 2. Bartosz Smektała   Polska 45
 3. Dominik Kubera   Polska 45
 4. Gleb Czugunow   Rosja 39
 5. Robert Lambert   W. Brytania 32
 6. Jan Kvech   Czechy 30
 7. Jaimon Lidsey   Australia 29
 8. Jonas Jeppesen   Dania 26
 9. Wiktor Lampart   Polska 24
10. Fredrik Jakobsen   Dania 20
11. Patrick Hansen flaga australia  Dania 15
12. Rafał Karczmarz   Polska 13
13. Tim Soerensen   Dania 12
14. Nick Skorja   Słowenia 11
15. Michael Haertel   Niemcy 8

Mistrzowie Świata Juniorów

flaga-polskaPolska

2017 smektała bMaksym Drabik

Okiem naczelnego

TOP 20 SPEEDWAY.info.pl

Ligowiec roku SPEEDWAY.info.pl

7 kolejki SPEEDWAY.info.pl

Niepokonani 2019