Jak się rozstać?

logo moim zdaniemJesień. W sporcie żużlowym, mimo nieco niższych temperatur, to okres dość gorący. A wszytko za sprawą niemalże zakończonego żużlowego sezonu. Okienko transferowe oficjalnie rozpocznie się 1 listopada, lecz tak naprawdę wiele już się wydarzyło....

Kilku zawodników podpisało deklaracje, które tylko czekają na oficjalne potwierdzenie. Inni opuszczają dotychczasowych pracodawców i szukają dla siebie lepszego jutra. Część zawodników "w ciszy" czeka na rozmowy lub dawno je odbyli czekając na odpowiedni moment, by się pochwalić ich rezultatami. Przez to, że regulaminy zabraniają (funkcjonuje to w sumie tylko na papierze) rozmów klubów z zawodnikami przed okresem transferowym, to wiele plotek i ploteczek krąży w żużlowych kuluarach, jak to się fachowo mówi. A jak wiemy, w plotce jest zawsze malutkie ziarenko prawdy.


Każde odejście/przyjście zawodnika z/do klubu wiąże się z odzewem kibicowskiego grona. Najczęściej komentarze i opinie dryfują pomiędzy skrajnościami. Od zachwytów i radości do złości i smutków. A i wyzwisk oraz wulgaryzmów nie brakuje. W końcu kibic to jednostka dość specyficzna, którego łaska na pstrym koniu jeździ, a setki, a nawet tysiące takich jednostek razem wziętych to niezła mieszanka wybuchowa. Takie stado pstrych koni ;). Często zdarza się, że mimo zdecydowanej niechęci wobec zawodnika X po jakimś czasie zaczyna się go akceptować. Albo inaczej - jego punkty powodują, że w sumie tak naprawdę ten zawodnik wcale nie jest taki zły. Da się go lubić, a szczególnie wtedy, gdy dzięki niemu szala zwycięstwa przechyla się ku naszym ulubieńcom. Po czasie kontrakt takiego zawodnika zostaje nazwany "strzałem w dziesiątkę" i zapomina się o tym, co było tuż po ogłoszeniu transferu. Zanim jednak kibice zaczną akceptować nowy nabytek klubu, musi on przebrnąć przez falę pożegnalnych opinii. Przecież jakiś klub trzeba opuścić, by stać się częścią innego. Często też w inny sposób zawodnicy zapracowują na sympatię akceptację fanów.


Rozstania z klubami bywają różne. Najogólniej można je podzielić na rozstania "w ciszy" i "z hukiem". Pierwsza kategoria występuje chyba najczęściej, a jeśli nie najczęściej to po prostu są one niemalże niezauważalne. Dowiadujemy się o nich, zapamiętujemy i tyle. Nikt nie wdaje się w jakieś większe dyskusje. Cechują się nią odejścia, które tak naprawdę od dłuższego czasu były już przesądzone bądź też zawodnik opuszczający klub nie wywiązał się ze swej roli, tak jak tego oczekiwano. Czasami lepsze występy przelatał słabszymi, obiecując poprawę. Ale w tym przypadku nie można mówić o tych, którzy mieli pełnić rolę lidera (od nich ZAWSZE się dużo wymaga i nie ma miejsca na tłumaczenia). Mowa tu o zawodnikach np. z tzw. drugiej linii. Niewiele mówi się też o odejściach zawodników, którzy więź z kibicami traktowali bardzo neutralnie. Byli po prostu w pracy reprezentując barwy jakiegoś klubu. Mówi się na takich zawodników "najemnicy". A kibice? Ok - byli, po części dzięki nim zarobił, ale relacja kibic - zawodnik praktycznie nie istniała.


O wiele "głośniej" żegna się zawodników, którzy wg kibiców nie docenili tego, co mieli. Albo też sugerując, że zmiana pracodawcy spowodowana jest chęcią zdobycia wyższego wynagrodzenia. Bardzo często wówczas padają określenia "złotówa" czy "sprzedawczyk". Oliwy do ognia dolewa też  brak podziękowań czy po prostu słów na pożegnanie. Mimo, że zawodnik być może nie wykazuje większej chęci budowy relacji z kibicami, to jednak oni oczekują, choć minimalnego doceniana tego, że wspierali i dopingowali mimo wszystko. Kilka lat temu lider jednej z drużyn odszedł po spięciach z włodarzami klubu. Ulubieniec publiczności przypuśćmy, że rozgoryczony brakiem pomyślnych negocjacji, zapomniał powiedzieć/napisać kilku słów skierowanych do kibiców za te wspólne lata. Jaki był tego efekt? Chyba każdy się domyśla. Po jakimś czasie wrzawa ucichła, by po czasie ponownie się uaktywnić. A dlaczego? Ponieważ wiele mówi się o powrocie tego zawodnika do tego klubu. Oczywiście są głosy zachwytu, ponieważ nie można żyć przeszłością. W dodatku to solidny zawodnik, który pasuje do koncepcji składu i zapewni sporą ilość punktów. Jest też grono osób, które nie zapomina i mimo upływu czasu pamiętają, w jaki sposób zawodnik pożegnał, a raczej nie pożegnał z klubem i kibicami. Jakie będzie jego przywitanie na początku sezonu? Jeśli do kontraktu dojdzie, to dowiemy się już wiosną. A może szybciej?


Głośne pożegnania nie zawsze muszą być nacechowane negatywnie, a wręcz przeciwnie. Jedno z nich nastąpiło kilka dni temu. Wychowanek odwiecznych rywali zza miedzy. Jego kontrakt, kilka lat temu, został przyjęty przez kibiców dość obojętnie, żeby nie napisać chłodno. Sporo trudu włożył w to, aby "wkupić" się w łaski kibiców nowego pracodawcy. Komentarze na profilach społecznościowych niejednokrotnie mogły go zniechęcić. Jednak nie poddawał się i próbował dalej. Pracą, wysiłkiem mimo wszystko, zaangażowaniem i uśmiechem na twarzy udało mu się stworzyć coś, czego inni zawodnicy powinni mu po prostu zazdrościć. Udało mu się zbudować bardzo mocną więź na linii kibic - zawodnik i wydaje mi się, że będzie taka nadal, mimo że postanowił odejść, zmienić otoczenie. A dlaczego inni powinni tego zazdrościć? Ponieważ dzięki temu może czuć się bezpiecznie. Bezpieczeństwo rozumiem jako pewnego rodzaju komfort. Wydaje mi się - ba! Jestem niemal pewna, że dzięki temu jaki był wobec fanów, to ich gwizdów w swoim kierunku nigdy nie usłyszy.  Sposób, w jaki się z nimi pożegnał zasługuje na owacje na stojąco - list i film. Docenienie tego, co otrzymywał z trybun, tych wszystkich wiadomości, komentarzy, słów wsparcia w kryzysowych momentach. Nawet tych, które nie raz mogły zaboleć, choć często tak naprawdę budziły jeszcze większe pokłady energii i chęci do tego, aby zamknąć buzie krytykantom. Każdy zawodnik, choć w małej części, mógłby wziąć z niego przykład.


Zawodnicy uważają się za profesjonalistów. Zawsze to podkreślają. Myślę więc, że jak na profesjonalistę przystało słowo "dziękuję" powinno bez problemu każdemu przejść przez gardło każdemu z nich.

IMG 4897

Martyna Wolnik

20

Dziękujemy, że jesteście z nami!