Entliczek, pentliczek- zielony stoliczek

logo pzmCzytając informacje o tym, że Lokomotiv Daugavpils nie będzie mógł rywalizować w ekstralidze, delikatnie mówiąc, zdenerwowałem się. Pan Andrzej Witkowski tłumaczy odmowę awansu tego Klubu do ekstraligi tym, że nie jest to polska drużyna a rozgrywki toczą się o Drużynowe Mistrzostwo Polski. Farsa i śmiech na sali!

 

Dopuszczono ich, by ścigali się w naszym kraju, by mogli rywalizować z polskimi zespołami. To drużyna, która pokazuje, iż żużel na Łotwie nadal nieźle funkcjonuje. Nie ma wprawdzie własnej ligi, za to już wiele lat walczy w naszym kraju. To z tego klubu wyszli bracia Grigorij i Artiom Łaguta. Dzisiaj ścigają się w ekstralidze, ale z pewnością pamiętają, gdzie uczyli się żużla. Skoro Lokomotiv jest tak słaby, że nie poradzi sobie w ekstralidze, to czego się boimy? Być może tego, że mogliby zbudować naprawdę silny zespół i namieszać w tabeli. Udowodnili już, że stać ich na najlepszych. 

 

Pytanie, kto wejdzie do najwyższej ligi, skoro polskie kluby niespecjalnie wyrażają chęć? Ewentualnie... „Łódź”, ale to nie jest nic pewnego, ponieważ pan Witold Skrzydlewski chce wybudować porządny obiekt i mieć pewność co do stabilności finansowej, żeby nie skończyć jak niektóre kluby. Co w sytuacji, gdy żaden klub, oprócz Lokomotivu, nie będzie chciał jeździć w ekstralidze? Konkurs? Loteria? A może „zielony stolik”?

 

Skoro dopuściło się zagraniczny klub do rozgrywek w polskiej lidze, to trzeba mieć na uwadze to, że będą chcieli awansować i mieć odwagę przyjąć konsekwencje. Pewnie Andrzej Witkowski pomyślał tak: „Dopóki Daugavpils jeździ sobie w pierwszej lidze, to jest OK, ale od ekstraligi wara!” 

 

Nikt nie przypuszczał, że rozpocznie się walka o awans. Może liczono na to, że skończy się to jak z Miszkolcem albo Równe. Najzabawniejsze, że w barażach musieli jechać, bo inaczej zostanie nałożona kara finansowa. Załóżmy taką sytuację: Drużyna z Łowy zdobywa tytuł Drużynowego Mistrza Polski. To czyż nie zachęciłoby to kibiców z Łotwy do żużla, bo moim zdaniem tak. Chodzić powinno przecież o to, żeby sport się rozwijał i zdobywał coraz większe rzesze kibiców.( Halo! Działacze, idzie za tym kasa!) Wątpię, żeby działaczom chodziło o patriotyzm.

 

A wiadomo, że jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o... Wiadomo!

 

 

Jakub Pluciński

20

Dziękujemy, że jesteście z nami!