Team żużlowy

inne kaskTeam – słowo z języka angielskiego, tłumaczone na język polski jako drużyna, czyli nieokreślona liczba osób, mająca wspólny cel działania. W speedway’u drużynę mogą stanowić zarówno kluby żużlowe, jak i sami zawodnicy.

 

 

 

Od początków lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku żużel przechodził transformacje w wielu dziedzinach, zaczynając od motocykla, kończąc na różnych, mniej istotnych, ale potrzebnych rzeczach. Teamy zawodników zaczęły tworzyć się właśnie w tym okresie. Na początku rozwoju tej dyscypliny, żużlowcy do pomocy mieli młodych adeptów, teraz również możemy się z tym spotkać, jednak w mniejszym stopniu. Obecnie zawodnik otacza się kilkoma osobami, które tworzą jego drużynę.

 

 

  • Mechanik

 

Dzisiaj chyba nikt nie może wyobrazić sobie pracy profesjonalnego zawodnika bez mechanika lub mechaników. Ich liczba zależy od potrzeb danego żużlowca i jego środków finansowych. To główny filar drużyny. Mają oni wiele zadań, główny to oczywiście odpowiednie przygotowanie całego sprzętu. Jednak dużo do powiedzenia w tej kwestii mają sami żużlowcy, bo to oni zawsze podejmują decyzje w kwestii ustawień motocykla. Często zdarza się tak, że kiedy zawodnik ma gorszą dyspozycję, zdaje się na swojego mechanika. W praktyce zawodnicy rozmawiają ze swoimi mechanikami i wspólnie podejmują decyzje. Jak możemy zauważyć, dla niektórych z nich mechanik to nie tylko pracownik, ale też część rodziny, przyjaciel. Praca mechanika wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Kiedy dany zawodnik prezentuje kilka klubów w różnych ligach, mechanik podróżuje razem z nim, co oznacza, że jest daleko od swojej rodziny i bliskich. Często po zawodach swój czas wolny musi poświęcić na pracę w warsztacie. Zawód ten odznacza się sporą odpowiedzialnością i ciężarem. 

 

IMG 4518

 

  • Menager

 

Jak wiadomo, obowiązkiem menagera jest zarządzanie różnymi sprawami i projektami. W speedway’u nie jest inaczej. Żużlowcy zatrudniają menagerów z myślą o pozyskaniu jak największej liczby sponsorów. Zadaniem menagera jest ich znalezienie i podpisanie umowy sponsorskiej. Nie jest to jedynym, co musi wykonać. Jest on również  odpowiedzialny za przygotowanie wszelakich potrzebnych dokumentów do startów, oraz organizację występu danego zawodnika w turniejach za granicą i na terenie naszego kraju. Nierzadko zawodnicy radzą się swoich menagerów w wielu kwestiach, nie tylko żużlowych. Menager często układa logistyczną część przemieszczania się między zawodami. Jego obecność jest bardzo ważna, ponieważ pozwala zawodnikowi skupić się wyłącznie na jego obowiązku, czyli jeździe.

 

  • Psycholog

 

Osoba, która wydaję się niektórym zbędna lecz jest to mylące. Do sukcesu prowadzi nas nasza psychika i to od niej zależy co tak naprawdę osiągniemy. Wszystko, co znajduje się w naszej głowie, musi być odpowiednio uporządkowane - poukładane w kompletną całość. Żużel jest brutalny
i wymaga pracy zarówno nad psychiką, formą fizyczną, a także nad sprzętem. Mówi się, że głowa nie jedzie, ale jeżeli ona i motocykl pracują dobrze, to współpraca ta determinuje sukces. Obecność psychologa w teamie dodaje pewną przewagę na rywalem.  Praca ta jest bardzo odpowiedzialna i ciężka. Często zawodnik wracający po kontuzji nie może poradzić sobie z powrotem, pojawia się blokada, która często uniemożliwia normalną jazdę na żużlu. Wtedy z pomocą przychodzi właśnie psycholog. Coraz więcej żużlowców korzysta z  jego usług. Na wielu przykładach możemy powiedzieć, że taka pomoc była przydatna. Już po kilku spotkaniach z psychologiem praca nad sobą przynosi owocne skutki.

 

 

W  teamie żużlowym pojawiają się również takie osoby jak fizjoterapeuta, dietetyk oraz trener personalny. Cała trójka odpowiada za sprawność fizyczną zawodnika. Mają oni wyznaczaną ścisłą dietę, za którą jest odpowiedzialny dietetyk. Odżywianie przystosowane jest specjalnie dla danego zawodnika i jego potrzeb. Trener personalny odpowiada za utrzymanie kondycji, a fizjoterapeuta dba o odnowę biologiczną. Profesjonalny zawodnik ma w swoim teamie każdą z tych osób.

 

 

Nie możemy pominąć faktu, że także rodzina ma duży wpływ na zawodnika. Ona również zalicza się do drużyny. Spokój w domu i wszystkie poukładane sprawy wpływają na zawodnika motywująco.

 

 

To oni wszyscy współpracują i pomagają w zdobywaniu jak najwyższych trofeów. Bez nich byłoby bardzo trudno osiągnąć postawiony sobie cel. Teamy żużlowe stały się nierozłącznym obrazem świata żużlowego.

 

 

 

 

źródło.info:własna 

Izabela Gumienna

20

Dziękujemy, że jesteście z nami!