Telewizyjny komfort polskiego kibica

zuzel tv Mimo wielu skandalów, jakie towarzyszyły w ostatnich latach polskiemu żużlowi, nie zniechęcił on do siebie mediów, a w szczególności telewizji, która od 2 lat rozpieszcza kibiców sporą dawką żużla. Nadchodzący sezon szykuje się jeszcze bardziej obfity w żużlowe emocje przed szklanym ekranem. Wszystkie mecze 1. i 2. kolejki PGE Ekstraligi będzie można zobaczyć w TV. Nie zabraknie również nowości.

 

Żużel przed telewizorem to oczywiście nie to samo co „na żywo” na stadionie i nikt nie przekona mnie, że jest inaczej. Jednak obecność speedway’a w telewizji to bardzo ważna sprawa dla marketingu tej dyscypliny. Im więcej żużla w TV, tym większa popularność. A chyba o to, w tym wszystkim teraz chodzi. Ostatnie lata to prawdziwy wysyp żużlowych zawodów na szklanym ekranie. Jeszcze nie tak dawno (w 2009r.) mogliśmy liczyć tylko na transmisję  jednego meczu kolejki w Ekstralidze, a o telewizyjnej relacji LIVE ze wszystkich spotkań, nie śniło się nawet najwierniejszym fanom żużla.

 

Mamy rok 2016, a fan czarnego sportu może przebierać w propozycjach zawodów żużlowych, które pojawiają się w telewizji. Teraz każdy mieszkaniec Polski, posiadający odbiornik telewizyjny, ma dostęp do co najmniej jednej propozycji żużlowej. Dzięki zakupionym przez stacje telewizyjne licencjom polski kibic w TV może oglądać: PGE Ekstraligę, Nice Polską Ligę Żużlową, Ligę Angielską, Ligę Szwedzką, zawody Grand Prix, Drużynowy Puchar Świata, Speedway Euro Championship, Speedway Best Pairs Cup, Indywidualne Mistrzostwa Polski, mecze towarzyskie Reprezentacji czy Żużlową Ligę Mistrzów. Z takiego obrotu sprawy zadowoleni powinni być nie tylko kibice, ale i działacze, którzy mogą użyć kolejnego argumentu, przemawiającego „za”, w negocjacjach z potencjalnymi sponsorami. Wyniki oglądalności zeszłorocznego sezonu ukazują, że w sporcie żużlowym istnieje spory potencjał. Średnia oglądalność PGE Ekstraligi w sezonie 2015 wyniosła 143,5* tysiąca. Rekordowym spotkaniem był pierwszy mecz finałowy (20 września), który w nSport+ obejrzało 259 tysięcy osób. Jeszcze lepiej przedstawia się oglądalność Nice Polskiej Ligii Żużlowej, która transmitowana była w ogólnodostępnym kanale TVP Regionalna. - Finałowy mecz Nice PLŻ w sezonie 2015 z Ostrowa Wielkopolskiego śledziło przed ekranami telewizorów ponad 330 tysięcy telewidzów. Na przestrzeni dwóch lat Nice PLŻ stała się najchętniej oglądalną w telewizji ligą sportową w Polsce spośród wszystkich dyscyplin zespołowych. Niekwestionowanym sukcesem była również ogólnopolska promocja rozgrywek za pośrednictwem wszystkich serwisów informacyjnych Telewizji Polskiej z oglądalnościami sięgającymi ponad 6 milionów widzów – mówił Adam Krużyński z Nice Polska.

 

Na nadchodzący sezon stacje telewizyjne szykują dla swoich widzów kolejne żużlowe niespodzianki. W opublikowanym niedawno terminarzu PGE Ekstraligi siedmiokrotnie postanowiono „rozłożyć” ligową kolejkę na cały weekend, aby w TV można było oglądnąć więcej spotkań niż tylko dwa. Co więcej, wszystkie mecze 1. i 2. kolejki  będą pokazywane LIVE na antenie nSport+. Być może nie wszystkich to zadawala, ponieważ niektórzy mogą mieć zajęte piątkowe i sobotnie wieczory jednak tak dużej dawki ligowego żużla w telewizji jeszcze nigdy nie było. Za to firma One Sport, znana z cyklu SEC oraz SBPC otrzymała od sezonu 2016 prawa do organizacji Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów. Zaraz po pojawieniu się oficjalnej informacji Jan Konikiewicz zapowiadał, że priorytetem jest zwiększenie rangi tych zawodów oraz pokazanie ich w telewizji. Kolejną nowością jaka czeka kibiców żużla w nowym sezonie jest fakt, że mecze ligi angielskiej nie będą już pokazywane na sportowych kanałach Polsatu. Wieloletnią umowę z Pitch International na transmisje z British Speedway Elite League na wyłączność na terenie Polski popisali właściciele Eleven Sports Network – Żużel to jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych w Polsce, dlatego jesteśmy bardzo zadowoleni z podpisanej umowy. Jestem przekonany, że transmisje z British Speedway Elite League dostarczą naszym widzom wielkich emocji. Kibice sportów motorowych będą mogli dopingować wielu polskich zawodników występujących w tych rozgrywkach – powiedział Danny Menken, dyrektor zarządzający grupy Eleven Sports Network.

 

W naszej ludzkiej naturze jakoś tak jest, że częściej narzekamy niż się cieszymy i chwalimy. Zapewne jak rozpocznie się ligowy sezon, a razem z nim transmisje meczów wielu z nas będzie narzekać na jakość obrazu, komentarza, studia, słabą dostępność itd. Ale popatrzmy na to z drugiej strony. Jaka inna dyscyplina sportowa w Polsce, poza piłką nożną i żużlem, może pochwalić się studiem, które towarzyszy ligowym spotkaniom? My kibice żużla mamy taką możliwość oglądając mecze zarówno Ekstraligi jaki i I ligi. Ponadto każde spotkanie pokazywane jest w  standardzie High Definition. A kibic piłki ręcznej, hokeja lub koszykówki nie zawsze ma taką możliwość. Podczas transmisji zawodów Grand Prix często zdarza się, że ekipa telewizyjna relacjonuje wszystko, łącznie ze studiem, ze stadionu, na którym rozgrywany jest turniej. Takiej „wygody” nie mają nawet Anglicy, czyli mieszkańcy kraju, w którym wszystko się zaczęło. I to jest właśnie ten telewizyjny komfort polskiego kibica.

 

Prawa telewizyjne do żużlowych imprez w sezonie 2016:

 

nSport+ HD: mecze PGE Ekstraligi, Indywidualne Mistrzostwa Polski, Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi, wybrane mecze towarzyskie Reprezentacji Polski

 

TVP Sport HD, TVP3: Nice Polska Liga Żużlowa, mecze towarzyskie Reprezentacji Polski

 

Canal+ HD, Canal+Sport HD: Speedway Grand Prix, Drużynowy Puchar Świata

 

Eurosport 1 HD, Eurosport 2 HD: Speedway Euro Championship, Speedway Best Pairs Cup, Liga Szwedzka

 

Eleven Sports Network HD: Liga Angielska

 

Nadawcy Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów oraz Żużlowej Ligii Mistrzów nie są jeszcze znani.

 

 *dane na podstawie: Nielsen Audience Measurement 

 

Źródło: inf. własna

 

 

 

 

Maciej Uszko

Mieszkając niespełna 2,5 km od stadionu nie sposób było nie zauroczyć się żużlem. Speedway pochłania mnie nieprzerwanie od 2005 roku. Mogę o nim mówić i pisać godzinami. Pochodzę z Tarnowa dlatego najbliższa mojemu sercu jest lokalna Unia. Mam nadzieję, że Jaskółki w niedalekiej przyszłości powrócą na podium DMP.

20

Dziękujemy, że jesteście z nami!