Kocha, lubi, szanuje

inne podziekowanie1Jedno jest pewne, Tomasz Gollob jest ikoną Polskiego żużla. Nie trzeba go przedstawiać żadnemu kibicowi czarnego sportu na świecie. Problem zaczyna się wtedy kiedy zadajemy pytanie czy lubimy owego zawodnika. Prawda jest taka, że albo się go kocha albo nienawidzi. 

 

 

 

 

Każdy zna jego osiągnięcia i wkład w rozwój speedwaya w Polsce i na świecie. Mamy młodych zawodników którzy tak jak Bartosz Zmarzlik chcą być jak Tomasz Gollob. Więc w czym tkwi  problem ?. Sebastian Dreczka który związany z żużlem jest od kilkunastu lat szanuje Tomka jako zawodnika pomimo wszystko, czuje do niego pewien dystans - Tomasz Gollob to z pewnością najbardziej rozpoznawany i jeden z najpopularniejszych żużlowców w Polsce. Osobiście, kiedy odnoszę się do tego zawodnika, to wracam do czasów, kiedy jeździł w Polonii Bydgoszcz. Były to lata 90te i rywalizacje Polonii z Bydgoszczy z Polonią z Piły. Wtedy barwy pilskie reprezentował Hans Nielsen i właśnie na pojedynki Duńczyka z Gollobem czekali kibice w obu miastach. Chyba właśnie tamte czasy spowodowały, że nie obdarzyłem Tomka wielką sympatią, bo jako kibic Polonii Piła trzymałem kciuki za Hansem. Gollob to zawodnik bardzo ambitny, dążący do celu i można chyba powiedzieć, że jako mistrz świata spełniony. Jednak moim zdaniem za bardzo wczuł się w rolę polskiej ikony speedwaya i chyba zbyt zapatrzył się w siebie. Wokół Golloba została zbudowana jakaś dziwna aureola, jest jakiś dystans. Może to pomogło mu odnieść sukces, ale przecież osobiście nie muszę się tym zachwycać. Patrząc na ostatni sezon Tomka trochę zazdroszczę kibicom w Grudziądzu, że mają okazję zobaczyć tego zawodnika w akcji, bo to chyba jeden z ostatnich zawodników starej szkoły, którzy jeszcze teraz potrafią jeździć tak widowiskowo. Wyniki jednak nie powalają na kolana i chyba przyszedł już czas aby pogodzić się z końcem kariery. Szkoda tylko, że nie będzie to koniec kiedy zawodnik jest na topie. 

 

DSC 0027

 

Kiedy okazało się, że Polska posiada zawodnika który na arenie światowej potrafi nieźle namieszać,   wśród pozostałych zawodników powstał 'obóz' niechęci przeciwko Gollobowi który z czasem się rozrastał.  On sam przeciwko wszystkim. Zdecydowanie za szybki I do tego arogancki chłopak zza żelaznej kurtyny. 

Dla mnie osobiście 'Golobomania' rozpoczęła się po SGP w 1995 roku we Wrocławiu. Ludzie rozpoznawali nazwisko Gollob I śledzili jego poczynania. 

Wicemistrzostwo świata w 1999 roku po nieszczęśliwym wypadku tylko potwierdziło, że Tomek ma jeszcze dużo do zaoferowania I że jest jednym z najlepszych zawodników na globie. 

Wtedy było pięknie, cała Polska wspierała Golloba.  Z biegiem lat ludzie zaczęli się od niego jednak stopniowo  odwracać. 

Niektórych ludzi drażnił fakt, że Tomek nie potrafi poprawnie wysławiać się po angielsku. Według  mnie wywiad bez wypowiedzi Tomka na zakończenie turnieju SGP był niepełny plus zazwyczaj  kończące zdanie – 'Pozdrawiam wszystkich Polaków'. Wyszła nawet limitowana edycja koszulek z owymi wypowiedziami.  Między innymi za to go uwielbiam. Nie wstydzi się swojego pochodzenia, promuje Polskość i to jest piękne. 

 

IMG 5779

 

Kolejnym etapem wyśmiewania się był fakt, że nadto dba o sponsorów. Wszystko zaczęło się, od zmiany czapeczek z daszkami lub nakładania dwóch na raz. W późniejszym czasie nastała era bidonów, które Tomkowi towarzyszyły w trakcie zawodów dosłownie wszędzie. Nawet w trakcie prezentacji czy wręczania medali. Skrupulatne czyszczenie szczotką kewlarów. Kibicie nie potrafili zrozumieć co nim kierowało, żeby robić takie rzeczy. 

 

IMG 5914

 

Dla mnie osobiście Tomek to nie tylko niesamowity i piekielnie uzdolniony zawodnik. Wystarczy wpisać w GOOGLE 'najlepsze akcje Golloba', przecież to istny majstersztyk. Mijanki, napędzanie się po dużej i ta charakterystyczna sylwetka niczym przyczajony tygrys. Tomek to showman, każde zawody z jego udziałem przyciągały rzesze fanów. To co działo się na stadionie Narodowym w kwietniu tego roku przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Pomijając oczywiście fakt rozpadającej się nawierzchni i szwankującej maszyny startowej. Ci wszyscy ludzie zgromadzili się tam aby pożegnać naszego Mistrza. 

 

A jakie jest Twoje zdanie ? 

 

IMG 5752

 

 

Beata Wachowiak

20

Dziękujemy, że jesteście z nami!