Awans ROW-u niewygodny dla Ekstraligi

EY6E4311Po przegranym dwumeczu o awans do Ekstraligi ROW Rybnik przystąpi do meczów barażowych z Falubazem Zielona Góra. Ewentualny awans ROW-u nie będzie na rękę dla innych klubów ekstraligowych. Dlaczego?

Wszyscy wiemy, że Prezes rybnickiego klubu Krzysztof Mrozek jest w sporze z żużlową ekstraligą, ale to na razie zostawmy. Drugi istotny aspekt, który sprawia, że awans ROW-u nie jest mile widziany to sytuacja na rynku transferowym. Jeśli rybniczanie awansują to rynek transferowy, na którym w tym roku zapowiadany jest status quo skurczy się jeszcze bardziej. To wszystko za sprawą zawodników, którzy reprezentują w tym sezonie klub z Rybnika. Kacper Woryna, Andrzej Lebedev, czy zawieszony jeszcze Grigorij Łaguta to nazwiska, które widziałby w swoim klubie niejeden klub ekstraligowy, a awans ROW-u sprawi, że wyżej wymieniona trójka raczej zostanie w Rybniku.

Wyobraźmy sobie sytuację, że rybniczanie pokonują w dwumeczu Falubaz Zielona Góra. Co wtedy? Wtedy w Rybniku zrobią wszystko, by na kolejny rok zostali kapitan Kacper Woryna, Grigorij Łaguta i być może Andrzej Lebedev. To wszystko utrudni negocjacje z wyżej wymienionymi zawodnikami innym klubom. Na domiar złego dla idących na łowy prezesów ekstraligowych drużyn, spadek Falubazu nie świadczy, że ich liderzy opuszczą szeregi klubu z Zielonej Góry. Zarówno Piotr Protasiewicz jak i Patryk Dudek przedłużyli już kontrakty na kolejne sezony więc niezależnie od tego, w której lidze Falubaz będzie się ścigać zawodnicy zostaną. 

EY6E4535

Rybniczanie jadą nie tylko o awans, ale także o kontrakt ze swoim kapitanem Kacprem Woryną. Choć będzie to trudne to awans do najwyższej klasy rozgrywkowej postawiłby klub ze Śląska w bardzo dobrej sytuacji. Skład, który tworzyliby Grigorij Łaguta, Kacper Woryna, Andrzej Lebedev wraz z Danielem Bewley'em na rezerwie spokojnie mógłby wystarczyć do walki o utrzymanie.

Przy ewentualnym spadku zielonogórzan do wzięcia będą Michael Jepsen Jensen i Grzegorz Zengota. Z kolei jeśli to rybniczanie nie awansują to ich skład będzie do rozbiórki. Wtedy do wzięcia będzie Kacper Woryna, który będzie rozchwytywany przez wszystkie kluby Ekstraligi. Podobnie sytuacja będzie wyglądać z zawieszonym Grigorijem Łagutą, a także Andrzej Lebedev pewnie zagrzeje miejsce w jakimś ekstraligowym team'ie.

 

Tomasz Chruśnik

20

Dziękujemy, że jesteście z nami!