Regulamin nieznany

Drukuj
Okiem naczelnego

Sędzia

Do arcyciekawej sytuacji doszło w Zielonej Górze podczas finału Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski. Po zakończeniu zawodów pięciu zawodników miało tą samą ilość punktów i o miejscach 2-6 decydował mini-turniej z ich udziałem.

 naczelnyZgodnie z algorytmem rozrysowanym w artykule 643 regulaminu Indywidualnych Mistrzostw Polski i Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski rozegrano cztery biegi dodatkowe. Sposób rozgrywania biegów dodatkowych jest ściśle opisany w Regulaminie Zawodów Motocyklowych na Torach Żużlowych w artykule 85, który mówi, że:

4. W biegu dodatkowym, pole startowe jest dzielone na tyle równych części, ilu zawodników bierze w nim udział.

5. W biegu dodatkowym kolory kasków zawodników są następujące:

a) z udziałem 2 zawodników: czerwony (pole A) i niebieski (pole B)...

b) z udziałem 3 zawodników: czerwony (pole A), niebieski (pole B) i biały (pole C),

c) z udziałem 4 zawodników: czerwony (pole A), niebieski (pole B), biały (pole C) i żółty (pole D).

- w trzyosobowym biegu 21 pole startowe było podzielone na 4 części a nie na 3 jak wymaga regulamin. Zawodnicy startowali z trzech pól od 2 do 4 a pierwsze było wolne. Ponadto jeden z zawodników wystąpił w kasku żółtym czego nie przewiduje regulamin.

- w dwuosobowym biegu 22 pole startowe było podzielone na 4 części a nie na 2 jak wymaga regulamin a zawodnicy startowali w kaskach czerwonym i białym, którego nie przewiduje regulamin.

- w trzyosobowym biegu 23 ponownie zawodnicy startowali z pola startowego podzielonego na 4 a nie 3 części jak wymaga regulamin.

Można więc uznać wprost, że biegi 21,22 i 23 odbyły się niezgodnie z regulaminem!

Sytuacja jaka miała miejsce podczas MIMP była sporą rzadkością ale jednak opisaną w regulaminie. Czym kierował się sędzia podczas imprezy rangi mistrzowskiej „wymyślając” swoje zasady rozegrania biegów dodatkowych? I dlaczego skoro regulamin je opisuje?

Na zawodach regulamin sędziowie mają przy sobie. Przynajmniej ci, których o to pytałem. Dostępny jest też online na stronach PZM i dosłownie w każdej chwili można z niego skorzystać.

Trzeba tylko do niego zajrzeć.

Wyniki MIMP podlegają jeszcze weryfikacji. Ciekawe jak potraktowane zostaną nieregulaminowo rozegrane biegi. Jeżeli uzna się je w tej sytuacji za niebyłe to czy nie należałoby przyznać 5 srebrnych medali? A może znowu objawi się duch sportu, który wskaże inne rozwiązanie.