naczelnyW Krakowie odbył się turniej dla młodych żużlowców z cyklu Nice Cup 2V. Pod względem organizacyjnym były to zawody wyjątkowe, bowiem pierwszy raz zawodnicy startowali na motocyklach z takimi samymi silnikami czyli na porównywalnym sprzęcie.

naczelnyKażdy z nas ma jakiś sposób bycia, który powoduje jak jesteśmy postrzegani. Ruch ciała, mimika, wysławianie się, uśmiech czy nasze postępowanie mówi innym o tym, kim jesteśmy. Zasady określające poprawne zachowanie w różnych sytuacjach w tym życzliwość dla ludzi, uprzejmość, tolerancja, opanowanie emocji są uniwersalne.

naczelnyW żużlowych mediach pojawiły się ostatnio artykuły z tezą, że juniorzy startujący na preferencyjnych warunkach zaniżają sportowy poziom i trzeba coś z tym fantem zrobić. Fakt pojawienia się więcej niż jednego takiego tekstu podpowiada mi, że to nie jest dzieło przypadku.

naczelnyW polskim żużlu dobiega końca ostatnie w roku tzw „okienko transferowe”. Klubowi włodarze podpisują kontrakty z zawodnikami na przyszłoroczny sezon rozgrywkowy. Komentatorzy oraz kibice oceniają i porównują siły żużlowych ekip. Lada moment ruszy proces licencyjny.

naczelnyMini-żużel czyli speedway w klasach 50, 80, 125 i 250 cc wyszedł z cienia. Stało się tak za sprawą nowych kryteriów licencyjnych PZM, które nakładają na kluby zupełnie nowe i duże obowiązki w tej właśnie sferze.

naczelnyW Nice Polskiej Lidze Żużlowej poznaliśmy finalistów rozgrywek. Orzeł Łódź oraz łotewski Lokomotiv Daugavpils mają rozegrać dwa mecze, których stawką jest regulaminowe prawo do uczestniczenia w rozgrywkach Ekstraligi w następnym sezonie. Wygrany nabędzie to prawo bezpośrednio a przegrany rozegra o nie dwa mecze barażowe.

naczelnyZakończyła się runda zasadnicza żużlowych rozgrywek ekstraligowych. Czternaście kolejek za nami ale czy pozostał po nich jakiś konkret? Tylko pozornie pytanie wydaje się być retoryczne. Wyłoniono spadkowicza ale jak pokazuje ubiegły sezon ten akurat fakt o niczym nie świadczy, bowiem ostatnia drużyna z Ekstraligi nie spadła.

naczelnyPolska drużyna żużlowa po raz siódmy zdobyła Drużynowy Puchar Świata (Speedway World Cup). Powoli przyzwyczajamy się już do sytuacji, że Polacy są nacją, która ostatnimi laty w zawodach drużynowych wiedzie prym na świecie. 

naczelnyW czwartek 28 lipca na grudziądzkim torze odbyła się VII runda Ligi Juniorów. W grudziądzkim parkingu miejscowa drużyna stawiła się w dwuosobowym składzie i sędzia zawodów zgodnie z regulaminem nie dopuścił ich do rywalizacji na torze. Fakt ten ma bardzo poważne konsekwencje regulaminowe.

 naczelnyZa nami udany dla polskiej reprezentacji żużlowej półfinał Speedway World Cup rozegrany w duńskim Vojens. Poza wynikiem sportowym na szczególną uwagę i komentarz zasługują werdykty prowadzącej te zawody austriackiej sędziny Susanne Huttinger.