Zawody, które się nie odbyły w 2017 roku…

EZ4A2774

W trakcie przerwy zimowej jest czas na podsumowania. Także takie, które dotyczą zawodów, które się nie odbyły. A było ich kilka… W trakcie sezonu żużlowego kibice ekscytują się rywalizacją na najwyższym poziomie, o najważniejsze trofea i tytuły oraz ligowe punkty. Zmagania żużlowców w zawodach niższej rangi na poziomie krajowym, czy nawet regionalnym schodzą na dalszy plan.

 

Tosiolaka sytuacja dotyczy między innymi Młodzieżowych Drużynowych i Indywidualnych Mistrzostw Wielkopolski (MDMW i MIMW). W poprzednich sezonach nie było większych problemów z rozegraniem tych zawodów. Na przykład w sezonie 2016 obyło się po pięć rund w rywalizacji zarówno indywidualnej jak i zespołowej. Niestety w minionym sezonie nastąpił kryzys. Rozegrano tylko trzy turnieje MDMW, które odbyły się 25 kwietnia w Lesznie, 18 maja w Ostrowie Wlkp. i 5 lipca w Gorzowie Wlkp. Wszystkie trzy rundy wygrali młodzi żużlowcy Cash Broker Stali Gorzów, przy czym pierwsze zawody ex aeguo z Ekantor.pl Falubazem Z. Góra. Kolejne podejścia, już wcześniej przekładane, miały odbyć się 3 października w Pile, 5 października w Zielonej Górze i 10 października w Gnieźnie. Niestety po raz kolejny na przeszkodzie stanęły złe warunki atmosferyczne i sezon nieuchronnie dobiegł końca. Początkowo pojawiła się informacja, że zaległe rundy odbędą się na początku sezonu 2018, ale ostatecznie na stronie Polskiego Związku Motorowego pojawiła się tabela przedstawiająca wyniki końcowe zmagań po rozegraniu trzech turniejów drużynowych.

W rywalizacji indywidualnej było jeszcze gorzej. Zawodów MIMW w ogóle nie rozegrano w 2017 roku. Z wielkopolskich klubów dochodziły informacje, że rund Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów było tak dużo (22 rundy + finał), że nie znaleziono wolnych terminów na zorganizowanie zmagań na niższym szczeblu.

Kolejny problem dotyczy rozgrywek Żużlowej Ligi Mistrzów (FIM World Speedway League), które są najmłodszymi międzynarodowymi, klubowymi rozgrywkami żużlowymi. Przeprowadzane są pod egidą Międzynarodowej Federacji Motocyklowej od 2014 roku. Do startu w zawodach uprawnione są drużyny, które zdobyły mistrzostwo swego kraju w roku poprzedzającym turniej, z najsilniejszych na świecie lig: brytyjskiej, duńskiej, polskiej i szwedzkiej. Do tej pory rozegrano tylko dwa turnieje, oba na polskiej ziemi. W 2014 roku zawody odbyły się w Zielonej Górze i zakończyły się zwycięstwem Piraterny Motala (36 pkt.) przed Poole Pirates (32 pkt.), gospodarzami (30 pkt.) i EMS Esbjerg (19 pkt.). W następnym sezonie ponownie najlepszym okazał się mistrz Szwecji VMS Elit Vetlanda (36 pkt.), który pokonał gospodarzy MONEYmakesMONEY.pl Stal Gorzów dwoma punktami (34 pkt.). Duńczycy z HSK Holsted zgromadzili 26 punktów, a Brytyjczycy z King’s Lynn Stars 24 „oczka”. Na tym zmagania zakończono.

W minionym roku nie odbyły się także turnieje Zaplecza Kadry Juniorów. W sezonie 2016 rywalizację tę wygrał Daniel Kaczmarek gromadząc na swoim koncie 132 punkty przed Bartoszem Smektałą (130 pkt.) i Oskarem Boberem (105 pkt.).

Kibice z pewnością zapomnieli już o Indywidualnych Młodzieżowych Mistrzostwach Okręgu w województwie lubuskim. Zawody te były swego rodzaju tradycją pod koniec każdego sezonu żużlowego. Niestety nie odbyły się w 2014, 2016 i w 2017 roku. Ostatni raz puchary rozdano w tej rywalizacji w 2015 roku, a Mistrzem Okręgu został wówczas Alex Zgardziński z Zielonej Góry, który wywalczył komplet 15 punktów i wyprzedził Bartosza Hassę (12+3 pkt.) oraz Rafała Karczmarza (12+2 pkt.) z Gorzowa Wlkp.

 IMG 7395

Maciej Major

20

Dziękujemy, że jesteście z nami!