2014 holta rczestochowa noweW minionym tygodniu przedstawiłem państwu sylwetkę pierwszego zawodnika, który reprezentować będzie barwy Włókniarza Vitroszlifu CrossFit Częstochowa w sezonie 2017. Na pozostanie w klubie zdecydował się wychowanek zespołu z miasta świętej wieży – Sebastian Ułamek. W dniu podpisania kontraktu z Ułamkiem klub nie próżnował. Kibice tego dnia poznali kolejnego żużlowca, który startować będzie z lwem na piersi.

Tak jak wspomniałem przy okazji ostatniego artykułu mało kto ze składu Włókniarza 2016 mógł liczyć na angaż na przyszły rok. Dlatego też władze klubu musiały zbudować od podstaw nową drużynę. Jak wiadomo budowę należy rozpocząć od fundamentów i tym tropem poszli włodarze klubu z Częstochowy. Choć może dwa pierwsze zakontraktowane nazwiska nie są stuprocentowym gwarantem dwucyfrowych wyników, to są na pewno magnesem na kibiców. Nic tak przecież nie działa na fanów czarnego sportu jak wychowankowie czy zawodnicy utożsamiający się z klubem. Przenosząc to na realia budowlane pierwszym fundamentem jest Sebastian Ułamek. Któż może być tym drugim? Oczywiście Rune Holta!

Ryszard lwie serce, jak zwykli nazywać Norwega z polskim paszportem kibice pod Jasną Górą, reprezentował biało-zielone barwy dotychczas przez 10 lat. Miało to miejsce w latach 1999-2005 oraz w roku 2010, jak również w sezonach 2013-2014. Nie dziwi więc fakt, że kibice klubu darzą tego zawodnika tak ogromną sympatią. Rysiek Holtański zawsze imponował walecznością na torze, jednak wraz założeniem biało-zielonego kewlaru wstępował w niego prawdziwy lew. Wiele spośród swoich wielkich osiągnięć wywalczył właśnie w barwach częstochowskiego zespołu. W jego pamięci zapadnie na pewno rok 2003, w którym to zarówno z drużyną, jak i indywidualnie zdobył mistrzostwo polski. Wraz z Włókniarzem wywalczył jeszcze dwa brązowe medale, w 2004 i 2005 roku. Rok 2005 to nie tylko brąz w drużynie klubowej, ale i pierwsze złoto Rune Holty z orzełkiem na piersi. Rysiek Holtańki był członkiem złotej polskiej husarii w roku 2005, 2007 oraz 2010. Za każdym razem Polacy sięgali po złoty medal i Puchar Ove Fundina. Rune Holta jest Indywidualnym Mistrzem Norwegii 1994, 1996, 1997, 2000 oraz Polski we wspomnianym już 2003 roku oraz 2007. Do największych indywidualnych osiągnięć „Holtańskiego” należą dwa zwycięstwa w turniejach z cyklu Grand Prix. Szczęśliwa dla Norwega z polskim paszportem okazała się szwedzka ziemia. W 2008 roku w Goteborgu oraz dwa lata później w Malili Rune sięgał gwiazd. Dodatkowo jeszcze dwukrotnie stawał na drugim stopniu podium (Vojens 2009, Toruń 2010) oraz trzykrotnie na najniższym podeście (Praga, Krsko 2007, Krsko 2009). Jeśli chodzi o starty w Grand Prix to rok 2010 był zdecydowanie najlepszy w wykonaniu Ryśka. Z dorobkiem 109 punktów otarł się o medal Indywidualnych Mistrzostw Świata, zajmując ostatecznie czwartą lokatę.

Rune Holta w swojej karierze w polskiej lidze reprezentował również barwy klubów z Zielonej Góry, Grudziądza, Tarnowa, Rzeszowa, Gorzowa, Torunia, Ostrowa i Rybnika. Choć widać, że Rysiek jest prawdziwym obieżyświatem to podobnie jak w przypadku Sebastiana Ułamka tylko w Częstochowie był w stanie ostać na dłużej. W minionym sezonie reprezentował barwy ROWu Rybnik, gdzie w 14 spotkaniach wywalczył 102 punkty wraz z dwunastoma bonusami. Taki rezultat pozwolił na osiągnięcie średniej biegopunktowej na poziomie 1,754 punktu na bieg. Był to drugi rezultat w zespole prowadzonym przez Piotra Żytę oraz 26 wynik w całej PGE Ekstralidze. Rune Holta osiągnął średnią lepszą aniżeli tacy zawodnicy jak Maciej Janowski, Piotr Pawlicki, Peter Kildemand czy Michael Jepsen Jensen. Co pokazuje, że ten doświadczony żużlowiec może być jeszcze solidnym punktem ekstraligowej drużyny. 

Choć Rune ma na swoim karku już kilka wiosen ja wierzę w to gorąco, iż zawsze jak to miało miejsce w przeszłości. Z lwem na plastronie Rune będzie wzbijał się na wyżyny swoich możliwości i będzie pewnym punktem częstochowskiego zespołu. Jak brzmiało klubowe hasło tuż po reaktywacji, może będzie to „przeszłość, która nadejdzie”.

Rune Holta –drugi Lew w biało-zielonej talii 2017!

Rysiek! Witaj w domu!

 

inf. własna

Dodaj komentarz

Komentarze wykraczające poza prawo i dobre obyczaje będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież